"2 млн. PC-та у нас застрашени от вируса изнудвач" извежда на първа страница в. "Монитор"

Три български институции засегнати от кибератаката

Около 2 млн. компютъра у нас са застрашени от вируса изнудвач, чиито атаки поразиха различни институции и фирми в над 150 страни. До този момент жертви на хакерската атака са станали болници във Великобритания, испански телекомуникационен оператор, офиси на американска куриерска фирма, компютри на руското МВР, жп гари в Германия, автомобилни фабрики във Франция, училища в Китай и много други.

Според експерти вирусът пробива защитата на устройствата с по-стара операционна система, която за последно е обновявана преди поне година.

В България имало около 2 млн. такива компютъра, показват данните на фирмите, които официално търгуват със софтуер. Според тях много малка част от тази техника е с последните версии на софтуера, който се предполага, че е защитен и непробиваем за вируса, кръстен от службите WannaCry.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Депутатските заплати падат, но за малко" е заглавиe от в. "24 часа"

Основното възнаграждение на народните представители е 3069 лв., а средната за страната - 1006 лева

Със 141 лв. пада заплатата на депутатите и става 3069 лв., показват изчисления на в. "24 часа" по данни на НСИ. С това се оправдаха думите на шефа на парламента Димитър Главчев, че се очаква намаление на сумите.

Възнаграждението на народните представители се равнява на 3 средни заплати в обществения сектор за последния месец от тримесечието. За март сумата е 1023 лв., а през декември бе 1070 лв. и това е причината за по-ниските суми. За страната пък средната заплата през март е 1036 лева. За първото тримесечие на годината сумата е 1006 лв. - с 9,1% повишение на годишна база.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Патриотите продължават да налагат спорни персони за зам.-министри" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Най-голямо е недоволството срещу назначенията в енергетиката и транспорта

Новото коалиционно управление продължава със серията от спорни назначения в министерствата. Вчера премиерът Бойко Борисов одобри четирима нови зам.-министри, всички номинации на Националния фронт за спасение на България (НФСБ) на вицепремиера Валери Симеонов, но предложени от съответните министри. Срещу двама от тях има сериозни възражения от работодателски и браншови организации. 

Едно от най-оспорваните назначения е на бившия шеф на НЕК Красимир Първанов.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пловдивски компании поискаха летището в града", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Обединение на две големи пловдивски компании ще участва в конкурса за концесиониране на летище Пловдив за 35 години. Това са ПИМК, който към момента е най-големият автомобилен превозвач в страната, и "Тракия икономическа зона", което е смесено дружество между строителната "Сиенит" и собственика на КЦМ и от години развива частни индустриални зони в региона. Те ще участват в концесията със специално създадения за целта "Консорциум Летище Пловдив".

Това няма да е единственият кандидат за обекта и вероятно за летище Пловдив, към което дълго време липсваше интерес, ще има конкуренция. Другият кандидат е от Китай. Срокът за оферти изтича на 17 май. Малкото летище напоследък има спадащ бизнес и за миналата година приходите му са малко над 3 млн. лв.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Обучението на юристи в хаос след наредба на Герджиков" четем на първа страница на в. "Труд"

Предстои екипът на Цецка Цачева да ревизира новите правила

Забраната на задочното предизвиква съмнение дали този акт е законосъобразен, предупредиха декани

Правистите ще учат и здравеопазване

Наредба на правителството на проф. Огнян Герджиков хвърли в пълен хаос приема на бъдещи юристи. За това алармираха преподаватели и декани от висшите училища, където се преподава дисциплината.

Причината за големия вакуум и неясноти около обучението на прависти е в нормативна промяна, наложена служебното правителство. Буквално дни преди да бъде сформирано новото управление, временният кабинет с премиер проф. Огнян Герджиков отмени действащата от 1996 г. наредба (последните промени по нея са от 2013 г. - б.а.) за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "Право" и професионална квалификация "Юрист". В документа се посочва, че специалност "Право" вече ще бъде изучавана само в редовна форма на обучение.

Прочети още от в. "Труд"

"Авионамс" отново държавна", четем във в. "Стандарт"

"Авионамс" - едно от ключовите за българската икономика и военнопромишления комплекс предприятия, премина във фактическа собственост на държавата. Това стана възможно след влизането в сила на постановление на частен съдебен изпълнител, с което по съдебен ред се потвърждава обявяването на Държавната консолидационна компания за купувач на продадените на публична продан акции на дружеството.

През м. май 2016 г. за продажба бяха предложени 2 090 729 акции, собственост на "Хедж Инвестмънт България" АД. В законовия срок за тях ДКК заплати 28 941 111 лв./двадесет и осем милиона деветстотин четиридесет и една хиляди сто и единадесет/ лева. Последва обжалване на постановлението на частния съдебен изпълнител, но независимо от това ДКК предприе действия за стабилизиране и развитие на дружеството като осигури средства за изплащане на неизплатените работни заплати и за продължаване на дейността на дружеството. С влизане в сила на постановлението ДКК вече притежава 99,9% от капитала на "Авионамс" АД.

Прочети още от в. "Стандарт"

"София подменя перфораторите с е-система за билети срещу 88 млн. лв.", пише в. "Капитал"

До 2020 г. приблизително София трябва да замени хартиените билети и перфораторите с електронна система за таксуване на пътниците в градския транспорт, която ще струва малко под 90 млн. лв. Това става ясно от публикуваната в понеделник обществена поръчка на Центъра за градска мобилност. 

За проекта се говори от повече от година, като при първоначалното му представяне в началото на 2016 г. той трябваше да струва 20.5 млн. лв., които Столичната община да изплаща в продължение на три години.

Няколко седмици по-късно обаче кметът Йорданка Фандъкова смени ръководството на Центъра за градска мобилност. С идването на новия изпълнителен директор Христиан Петров се смени и концепцията за новата тикет система.

Прочети още от в " Капитал"

"МВР пак получава дарения от САЩ, Китай и бедни общини", пише в. "Сега"

МВР продължава да получава дарения, независимо че бюджетът му бе увеличен и за тази година е предвидено да похарчи цели 1.23 млрд. лв. Това става ясно от Регистъра на сключените договори и получените дарения от Министерството на вътрешните работи за периода от 1 януари до 31 март 2017 г. Получената сума е около 240 000 лв. През миналата година вътрешното ведомство обяви подаръци за над 2.5 млн. лв., предимно от малки и бедни общини, и то в натура - в гориво, смазочни материали, компютри. 

И това тримесечие МВР е получавало дарения основно от малки общини, които на практика си плащат, за да имат полиция. Такива дарения са правили общините Алфатар, Ситово, Дулово, Кайнарджа, Тутракан. Те са давали бензин, дизел или газ на районните полицейски управления.

Прочети още от в. "Сега"

"Столичното парно откраднало 1,8 млрд. лв. от абонатите" четем във в. "Монитор"

Всяка сметка е била надписана със 70 лв.

За 5 години "Топлофикация-София" е откраднала 1,8 млрд. лв. от абонатите, като всеки от тях е платил в повече от потребеното по около 70 лв. Това алармират от Федерацията на потребителите в България.

От неправителствената организация цитират справка от извършена проверка по преписка от 2007 г. на Софийската градска прокуратура (СГП). В нея пише, че в периода януари 2002 - януари 2007 г. е установена изчислителна счетоводна разлика за над 1,862 млрд. лв., която неправомерно е отразена във фактурите на потребителите и не съответства на реално доставените количества топлоенергия за отопление и битова гореща вода.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България е с петата най-висока минимална работна заплата спрямо БВП в ЕС" пише в. "Труд"

България е с петата най-висока минимална работна заплата спрямо БВП в ЕС. Данните представи Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), по време на открита дискусия с управителния съвет на АИКБ за адекватната политика по доходите за устойчив икономически растеж и достоен труд.

"В Румъния МРЗ е 217 евро, докато медианната стойност за това съотношение у нас е 241 евро", обясни Велев.

"Според данни на Международния валутен фонд България е сред най-потърпевшите от емиграцията от Изток на Запад. Броят на заетите в България намалява с 15 хиляди, а работната сила със 73 хиляди през 2016 г.

Прочети още от в. "Труд"