"29 юристи ще коват законите в 44-тото НС" четем на първа страница на в. "Труд"

Най-младата депутатка е от БСП- Теодора Халачева, на 25 г.

Петима журналисти и четирима генерали сядат на банките в парламента

Законите в 44-тото народно събрание са в ръцете на 29 юристи. Икономистите в новия парламент са 55-има. Рекордно много са генералите - четирима, и журналистите - петима.

Най-много юристи има в парламентарната група на БСП - 10. Сред 95-имата на ГЕРБ има 8 експерти в областта на правосъдието. Сред тях е бившият конституционен съдия Георги Марков. Двама от знаковите юристи и бивши председатели на парламента Цецка Цачева и Михаил Миков сега не са част от новия състав на НС. Цачева е аут заради преференциите, а Миков нямаше право да кандидатства за депутат от левицата заради промените в устава на партията.

Депутатите с диплома за финансисти и счетоводители са 16.

Прочети още от в. "Труд"

"Паниката заради водата с уран обхваща нови градове" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Паниката покрай обявените повишени нива на уран в част от водата в Хасково постепенно започва да обхваща и останалата част от страната. В Първомай също беше регистрирано превишение на нормата на естествен уран във водата, в Бургас в агенцията по храните получиха сигнал за радиоактивен козунак, а подписката да не се плаща водата и за здравен мониторинг в Хасково набира сила. На този фон се оказва, че данните за по-високите нива на тежкия метал във водата в града са получени още отпреди една година, но отговорните институции не са предприели нищо, за да не ескалира напрежението.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Доходите растат леко. Заради пенсиите", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Доходите на домакинствата в страната нарастват средно с 2.6% през 2016 г., показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Най-голям принос към увеличението имат пенсиите (2.2 пр.п.), които пораснаха с 2.6% в средата на миналата година, следвани от изтеглени спестявания (0.5 пр.п). Основният източник на доходи обаче продължава да е работната заплата, като тя носи малко над половината от общия поток от средства в едно домакинство.

За сравнение - през 2012 г. и 2013 г. увеличението на доходите на домакинствата на годишна база е било над 10%. А през следващите две години ръстът е по-слаб - съответно 0.6% и 1.5%.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"БГ семействата с телевизор и хладилник, но без компютър" четем във в. "Монитор"

Всяко българско семейство има телевизор и хладилник, но половината нямат компютри. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за миналата година. В момента в страната има около 3 млн. домакинства, като всяко е съставено средно от около 2,4 човека.

Според данните на статистиката телевизор и хладилник имат 99% от родните домакинства, а в жилищата на близо 1/4 има по два или повече телевизори. На трето място от най-разпространените домакински уреди е пералнята, която е налична при 92 на сто от семействата. Малко над 5 на сто обаче не могат да си купят по финансови причини, а 2,8% казват, че нямат нужда от уреда. Половината домакинства у нас разполагат с автомобил, като 4,1 на сто притежават две или повече коли.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бизнесът иска по-висока възраст за пенсиониране", четем във в. "Стандарт"

Договореното преди две години увеличение на възрастта за получаване на пенсия няма да осигури в достатъчна степен баланс в бюджета на НОИ. Пенсионната възраст трябва да расте с по-бърз темп от заложеното в законодателството и затова е нужно ново отваряне на дебата за възрастта за пенсиониране в България. Това заяви по БНР зам.-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Добрин Иванов.

Основните аргументи за поставяне на темата отново на дневен ред, две години след приемането на новите правила, са ръстът в продължителността на живота, която отчете националната статистика, и съответно продължителността на получаване на пенсиите.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Компаниите ще получат 50 млн. лв. за обучение на служители", пише в. "Капитал"

Компаниите ще получат общо 50 млн. лв. европейско финансиране за обучение на служителите си. Средствата са по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" и се предоставят за професионална квалификация и за обучение по чужди езици и работа с компютър. Процедурата е отворена за всякакъв вид компании - от микро- до големи предприятия, и е разделена на два компонента в зависимост от избрания режим на помощ. По първия компонент ще бъдат разпределени 10 млн. лв., а по втория - 40 млн. лв. Максималната сума, която един проект може да получи, е 3.9 млн. лв. Целта е да се повишат способностите на заетите, така че те да отговарят на промените на трудовия пазар. Срокът за кандидатстване е до 30 юни, като документите се подават по електронен път.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"След влизането в ЕС държавният дълг е нараснал над 2 пъти", пише в. "Сега"

България е първа по макроикономически показатели, но последна в социалната сфера

Десет години след влизането си в Европейския съюз България държи първите позиции по добри макроикономически показатели, но продължава да е на опашката по представяне в социалната сфера. Сравнителен анализ на Българска стопанска камара (БСК) показва значително подобрение на показателя конкурентоспособност на българската икономика. В същото време държавният дълг е нараснал повече от два пъти. Над два пъти се е увеличил и износът на страната ни.

В класацията на Световния икономически форум за конкурентоспособност България е подобрила съществено резултата си от 2007 г., когато е била на 79-о място, като през 2016 г. се изкачва на 50-о място.

Прочети още от в. "Сега"

"20 000 къщи изгорели за година", четем във в. "Монитор"

Над 20 000 къщи и апартаменти са изгорели за година. Това показва статистиката на МВР, предоставена за "Монитор". При инцидентите са загинали 129 души, което е с 20 повече от предходната 2015 година, а пострадалите са 298. Заради стихиите без дом са останали над 15 хил. души. Най-много те са в София - малко над 1800, в Пловдив около 1400, Варна близо 1000, Бургас около 900 и Монтана - 609. Това е и броят на спасителните дейности, при които пожарникарите са реагирали. Голяма част от пожарите са заради човешка небрежност.

Подобен е и случаят с огненото бедствие, което остави без дом в началото на годината семейство с две деца в пловдивското село Марково. Трагедията се превърна в кауза за цялото село. Жителите събираха дрехи и средства, за да помогнат на бедстващите хора. Обръщаха се и с апел за помощ към цяла България.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Икономиката на Сърбия" пише в. "Труд"

От началото на 2017 г. е в сила повишаването на минималната работна заплата до 251 евро, след като през последните две години тя е замразена.

Страната има потенциал за значително по-бързо развитие

Сърбия е следващата балканска държава, която ще разгледам. Тя е малка и отворена икономика. Една от най-важните разлики с представените дотук страни е, че Сърбия все още не е член на Европейския съюз, но вече е кандидат, като започна преговори в началото на 2014 г. Според данни на Световната банка доходът на човек от населението според паритета на покупателната способност в Сърбия е 14 100 долара през 2015 г. (при 18 200 долара в България), което се равнява на 36,4% от средния за ЕС.

След сриването на социалистическия блок развитието на сръбската икономика първоначално се предопределя от разпадането на Югославия и последователно водените войни за запазване на териториалните граници и населението, които обаче се оказват неуспешни. В резултат от войните периодът почти до края на ХХ век на практика е загубен.

Прочети още от в. "Труд"

"Гласуването се реши от Анадола и гастарбайтери", пише в. "Стандарт"

Реджеп Тайип Ердоган спечели драматично и и на косъм референдума в Турция, който самият той свика. Така действащият президент е на крачка от автокрацията и от определението "диктатор". Политически статут, към който Европа и САЩ винаги са били враждебно настроени и чиито реакции тепърва ще дооформят границите и образа на новото политическо явление в нашата съседка.

Междувременно в Турция управляващите определиха референдума за успешен още преди официалното обявяване на резултатите и с типичен за времето на комунизма патос.

Премиерът Бинали Йълдъръм на предварително организиран митинг обяви, че че Турция продължава да върви напред. Според анализатори обаче, съсредоточаването на власт в ръцете на един човек спрямо съвременното политическо развитие на света е крачка назад, и то в държава на границата на Европейския съюз.

Прочети още от в. "Стандарт"