“90% от колите в Европа с БГ въздушни възглавници” четем на първа страница във в. “Монитор”
Автомобили за 260 млн. долара изнесени от нас за година
Над 90% от европейските автомобили са оборудвани с въздушни възглавници с български сензори. Електрониката за автомобили е една от нишите на българския износ и заедно с индустриалната автоматизация, която продаваме в ЕС, както и на пазари като Китай, формират един от основните двигатели на българския експорт.

„За първи път миналата година българската електроника и електротехника излезе на второ място в експортната ни листа. Това нещо никога не е било“, съобщи за „Монитор“ Веселин Илиев, главен директор на „Международно икономическо сътрудничество“ в БСК.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Започва як пазарлък за Изборния кодекс" четем на първа страница на в. “Труд”
Поредни разправии и пазарлъци по Изборния кодекс предстоят утре между партиите, които стоят зад властта. Очаква се неразбориите да продължат и по време на заседанията на парламента. Причина е президентското вето върху поправките в правилата за вота. Росен Плевнелиев атакува текстовете за гласуването в чужбина.

От Патриотичния фронт заплашиха, че ако не бъде отхвърлено ветото, те ще оттеглят подкрепата си за кабинета.

Прочети още от в. “Труд”

“Две трети от българите искат да учат навън”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Избират най-често мениджмънт, маркетинг и инженерство.Половината от тези, които смятат да се върнат, остават в чужбина.

65 на сто от младите българи искат да учат навън. И 60 на сто от тях все пак остават да учат в България. Това сочи проучване на Advent group, организация, базирана в Париж, София и Монреал. От възникването си през 2004 година досега тя ориентира кариерно по 30 000 завършващи ученици и студенти всяка година.

Проучването показва, че сред желаещите да учат навън 60% искат да се насочат към университети в Европа. Най-предпочитаните дестинации са Великобритания и САЩ. Посочено е, че младите, които кандидатстват за бакалавърска степен, по-често избират Острова. По-опитните студенти се ориентират към САЩ.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Започва най-голямата програма за субсидии за малки фирми", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Най-голямата програма за субсидии за бизнес тази година започва. Малки и средни предприятия ще могат да кандидатстват за общо 90 млн. евро (176 млн. лв.), с които да купят енергийно по-ефективни машини, да построят цех или ВЕИ захранване на фабриката си. Максималното безвъзмездно финансиране на компания ще е 1.5 млн. лв. Срокът за внасяне на проекта изглежда дълъг - почти пет месеца, но задължително преди това всеки кандидат трябва да премине и през енергиен одит, който да бъде одобрен от Агенцията...

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Най-новото менте: трансглутаминаза + 3 л мляко = 1 кг сирене", четем на първа страница на в. „24 часа"
Нова измама при сиренето - чрез добавяне на ензима трансглутаминаза (transglutaminase) се прави килограм от само 3 литра сурово мляко вместо нормалните 5-6 литра за бялото саламурено.

Това е установила проверка на “Активни потребители” сред 36 от най-продаваните марки.

Чрез протениът се правела мрежа, която свързвала протеините. Така сиренето ставало твръдо, въпреки че има голямо водно съдържание.

Прочети още от в. „24 часа"

"690 хил. българи не искат да работят” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
690 хил. българи между 15 г. и 64 г. не желаят да работят поради лошо здраве, по лични (семейни причини) или заради напреднала възраст. Извън работната сила в тази възрастова група са общо близо 1.5 млн. българи. От тях над 1 млн. и 220 хил. не желаят да работят, но 451 хил. души посочват като причина това, че учат. Това показва наблюдението на НСИ на работната сила през първото тримесечие на тази година. В сравнение с година по-рано няма особено големи размествания, като нежелаещите да работят поради възраст, здравни или семейни причини общо се увеличават в началото на тази година с около 10 хил. души.

За сметка на това тази година намаляват обезкуражените безработни - тези, които не търсят работа, защото не вярват, че ще намерят. През първите три месеца на тази година броят им е паднал с близо 15 хил. до 176 400 души в групата между 15 и 64 г.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Средната заплата расте с 8% към март", пише в. “Капитал Daily”
Пазарът на труда продължава да се възстановява, но с по-бавни темпове. Предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) показват, че бизнесът е създал 25 хил. нови работни места през първото тримесечие спрямо същия период на 2015 г. Година по-рано новозаетите позиции са били двойно повече. Запазва се и лошата възрастова структура на пазара на труда. Новата заетост е почти изцяло при хората над 45 години, докато при младежите дори има намаление.

От статистиката на НСИ за пазара на труда се вижда още една негативна тенденция – работната сила като цяло намалява с над 44 хил. души. Свиването на коефициента на икономическа активност и повишаването на заетостта са довели до рязък спад на безработицата. Според националната статистика тя се е свила с два процентни пункта за една година до 8.6% през първото тримесечие на 2016 г., т.е. достигнала е нивата от началото на 2009 г.

Средната брутна заплата продължава да расте и достига 952 лв. през март според данните на НСИ.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Териториални срещу глобални българи", пише в. “Сега”
Ресурс за нацията ли са българите в чужбина, или трябва да бъдат отписани? От егоизъм ли са заминали, или страната им ги е прокудила?

Размяната на отворени писма през разнообразни медии около недомисления Изборен кодекс можем да гледаме по различни начини. От една страна, парламентът показа своята некомпетентност, от друга - псевдопатриотите пак насъскват гражданите едни срещу други, от трета - шоупрограми и сайтове продават стока през скандали. Но темата, която сблъсъкът повдига, е много важна: става дума за това как мислим българската нация във времето на глобализацията.

Кои са българи - тези, които са тук физически, или и тези, които поддържат някаква духовна връзка с държавата? Да ги наречем: териториалните българи и глобалните българи.

Прочети още от в. “Сега”

“Гурбетчии търсят имоти по морето до €40 000” пише в. „Труд"
Купувачи с нисък бюджет искат студиа от 15 000 до 19 000 евро. Сериозно разминаване между очакванията на клиентите и офертите.

Българи, които работят зад граница, търсят ваканционни имоти по морето с цел инвестиция от 35 000 до 40 000 евро, обявиха пред “Труд” експерти от “Сдружение брокери на имоти”.

До сделки обаче трудно се стига, тъй като има сериозно разминаване между очакванията на купувачите и офертите, признава брокерът Емил Кундев. По думите му за подобни суми гурбетчиите очаквали да купят апартамент от 55-60 квадрата със спалня на първа линия на морето, което в повечето случаи е почти невъзможно.

Прочети още от в. „Труд"

“Изяждаме храна за 7,6 млрд. лв. на година“, четем във в. “Монитор”
В България годишно потребяваме храни за над 7,6 млрд. лв., като близо 1,5 млрд. лв. се падат на млякото и млечните продукти. Това съобщи земеделският министър Десислава Танева. Според нея годишно консумираме месо и месни продукти за около 1,2 млрд. лв. и за още милиард плодове и зеленчуци (пресни и консервирани).

„Около 60% от потреблението на плодове в България се задоволяват от местно производство, а над 72% е делът при зеленчуците”, смята Танева. По думите й за тези положителни тенденции заслуга има нарасналото производство. “През миналата година плодовете са с 20% повече, а зеленчуците – с 18 на сто”, уточни министърът. Според нея увеличени са в пъти субсидиите от ЕС за овощарите и производителите на зеленчуци. Има и устойчива тенденция на намаляване на сивия сектор в бранша.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Всеки абитуриент ще е с различен тест на матурата", пише в. „24 часа"
Името на ученика написано на чина, раздават им еднакви химикалки.

Bсеки ученик може да има различен тест на матурата. Имаме готовност, ако има сигнали за нередности, да разбъркаме въпросите, че да няма два еднакви варианта, запазвайки принципа за равнопоставеност, защото въпросите са едни и същи. Така ще се спре възможността някой да издиктува отговори, което е брутална измама.

Равнопоставеността се запазва, но разбъркването прави излишна търговията с решен изпитен вариант Дали ще се стигне до тази мярка, ще реши министър Меглена Кунева в деня на изпита.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Обявиха доходи в размер на 6 млрд.", пише в. “Стандарт”

Доходи в размер на 6 млрд. лв. за миналата 2015 г. са обявени в подадените данъчни декларации в срока до 3 май, научи "Стандарт". Подадени са общо 550 хил. декларации за доходите от миналата година. Реално доходите, които са изкарали хората през 2015 г., са много повече тъй като тези, които получават само заплати, не са задължени да подават годишни декларации. Приходите от данъка върху доходите на гражданите нарастват със стабилни темпове през 2016 г. Според официалните данни, до края на март в хазната от този данък са влезли 643,9 млн. лв., което е ръст с 4,5%. Това се дължи както на излизане на светло на част от сивата икономика, така и на повишаване на броя на заетите и на заплатите.

Прочети още от в. “Стандарт”