“Разкрития след разстрела на бизнесмена Александър Антов: „Агресия” прехвърлена на ром с 23 фирми" четем на първа страница на в. “Труд”
“Нищо подробно нямам да казвам. Не искам да ме показвате. Информация без далавера не давам. Няма интервю за мили очи!” Това каза по телефона пред “Труд” с изявен ромски акцент 38-годишният Петко Васков Митов от София. Той е управител на 23 фирми, сред които е и “Росарт” - дружеството, наследник на “Агресия груп”. На хартия той държи контрола и над още 4 фирми, свързани с убития бизнесмен Александър Антов.

Екип на “Труд” потърси Митов или следа от него на два възможни адреса, на които са регистрирани някои от бившите дружества на Антов. Оказа се, че и двете посочени седалища на фирми не съществуват.

63-годишният шеф на “Агресия” бе застрелян с два куршума в главата в петък вечерта в софийското село Бистрица. Престъплението очевидно е извършено хладнокръвно от професионалист, който си прибрал гилзите и завлякъл тялото встрани от мястото на екзекуцията.

Прочети още от в. “Труд”

“Изгладнели олигарси атакуват държавата” извежда  на първа страница в. “Монитор”
Изгладнели олигарси отчаяно се опитват да подменят легитимните играчи на политическата сцена у нас в опит да си върнат бизнес позициите и да им бъде позволено отново да правят далавери на гърба на данъкоплатците и държавната хазна.

От няколко месеца насам скандалните бизнесмени от кръга „Хидра“ на Цветан Василев - Иво Прокопиев, Сашо Дончев, Огнян Донев и Гриша Ганчев, на които през последните години бяха врътнати кранчета за милиарди левове, отчаяно се опитват да пробутат във властта медийното чучело Слави Трифонов. Те са обединили усилия под режисурата на Василев и драгалевския гуру Иван Костов, за да доредят до парламента – в това число и чрез изкуствено предизвикани предсрочни избори, гологлавия тв водещ, научи агенция Монитор. За целта точно на 9 ноември миналата година от екрана на своето шоу Трифонов и сценаристите му обявиха, че инициират подписка за национален референдум по 6 въпроса, свързани с тотална промяна на политическото управление на страната.

Допитването обаче върви към тотален провал

За да бъде задължен парламентът да свика допитването, за него в срок от три месеца трябва да бъдат събрани най-малко 400 000 подписа. Този срок изтича на 10 февруари, а дотук екипът на Дългия е успял да събере едва 250 000 парафа, и то след многократни обиколки из страната, замаскирани под формата на лекции пред студенти.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Ново превъртане на бившия "Рубин" къса връзката с КТБ", четем на първа страница в. “Капитал Daily”

Нова серия от операции около стъкларския завод "Рубин" в Плевен са на път да скъсат всякакви връзки към първия голям кредитор КТБ. Последните елементи в схемата включват цесия към регистрирано преди по-малко от месец дружество и течаща в момента продажба за 15.5 млн. лв. на 70 сгради на завода от частен съдебен изпълнител по искане на малка софийска фирма.

Приятелят на премиера Бойко Борисов Александър Сталийски и съпругата му Виолета Сечкова спасиха депозитите си в КТБ от съответно 20 и 10 млн. лв. чрез поредица от цесии с "Кепитъл инвестмънт", чрез които преди година се смени контролът над активите на плевенското предприятие. Пряка връзка на новия собственик със Сталийски няма, но името му "изтече" в записите между съдийките Владимира Янева и Румяна Ченалова, където той е цитиран, че сам се е похвалил, че е взел стъкларския завод. Сегашната препродажба най-вероятно цели активът да се превърти отново и да се отдалечи от КТБ и заплахата от други кредитори. Синдиците на фалиралата банка имат право да атакуват цесиите на Сталийски и Сечкова, но досега няма информация да са го направили.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Болестта, за която лекарство не откриват", четем във в. „24 часа"
Алкохолизмът “убива” над 2000 семейства всяка година у нас, всички пият, но между 4 и 7% се пристрастяват

Много бяха софрите през изминалите празници. Българинът така разбира тържеството - яко хапване и пийване. За здраве и берекет.

Но поне един от сътрапезниците ви - все едно дали на служебното парти, сред роднините или в приятелския кръг - не пие заради тържеството.

Нито от щастие, нито от мъка, нито от тежък живот, нито заради проблеми, нито заради липсата им.

Той пие от сутринта, защото не може да не пие. Защото организмът му е увреден вече от страшната болест алкохолизъм и ако не получи дозата си, не може да функционира нормално.

Прочети още от в. „24 часа"

"Учителите в България остават най-ниско платените в ЕС” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Въпреки широко рекламираното увеличение на част от учителските заплати преди три месеца българските преподаватели остават най-ниско платените в ЕС. С 4970 евро (9720 лв.) средна действителна заплата за 1 година учителите ни са на дъното, дори след Румъния, където годишната заплата е 5617 евро за началните учители и 5710 евро за по-горните класове. Това показват данните от последното проучване на образователната мрежа "Евридика" за учителските и директорските заплати и надбавки през 2014/2015 г., направено сред над 35 държави в Европа.

България не стои добре и по друг показател - у нас учителската заплата е далеч от БВП на глава от населението. Тя представлява 59.1% от БВП, докато в други държави е от порядъка на 80-90%, а в някои и значително го изпреварва. Все пак страната ни е в съзвучие с тенденцията в цяла Европа миналата година да се увеличават учителски заплати, макар и със съвсем символичната сума от 70 лв. върху минималното заплащане за съответната длъжност.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Отстъпката в цената на тока за индустрията ще се забави повече от очакваното", пише в. “Капитал Daily”
Обещаното намаление на компонента за зелена енергия  за индустрията, което трябваше да й спести няколкостотин милиона, не само ще се забави повече от очакваното, а на държавата може да се наложи да преразгледа критериите, по които се определя кой може да ползва помощта. Това става ясно от писмо, изпратено от Европейската комисия (ЕК) до Министерството на енергетиката в средата на ноември с искането за допълнителна информация във връзка с нотифицирането на наредбата.
Наредбата за намаляване на тежестта на големите индустриални потребители за разходите им за енергия от възобновяеми източници трябваше да влезе в сила до 6 септември, шест месеца след като залегна в поправките на Закона за енергетиката. Това обаче ще се случи най-рано в края на април. Търпението на индустрията обаче вече е на ръба да се изчерпи, тъй като получаването на въпросната отстъпка е пряко свързана с конкурентоспособността на българските предприятия.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Локални иновации", пише в. “Сега”
Емил Хърсев, д-р ик.

Мечтата на последното десетилетие постепенно става кошмар и за авангардистите, и за авантюристите, които инвестират в тях. Свърши времето на милиардните сделки с глобални иновации, новият Клондайк е отвъд Захарните хълмове 1), остроумно обобщи наскоро управител на световен иновационен фонд, предпочел да пророкува анонимно, за да не плаши клиентите си. А беше толкова красива мечта: да се събудиш, измислил поредния интернет сайт, набързо събираш двама-трима приятели в един гараж, правиш сайта, светът се влюбва в него, инвеститорите в бизнес иновации за седмици ти дават милиони стартов капитал да развиеш и предложиш новата услуга по цял свят. Следва представяне на новия интернет гигант на борсата, първоначално публично предлагане. Само година след великия промисъл все още нямаш 30 години, но вече имаш 30 милиарда (и растат).

Прочети още от в. “Сега”

“До 2 месеца свалят от регистрация 350 000 коли” пише в. „Труд"

Около 350 000 автомобила без застраховка „Гражданска отговорност“ ще загубят служебно регистрацията си до два месеца, предупреждават застрахователи.

„В момента гаранционният фонд изпраща писма на незастрахованите собственици на МПС-та с указания или да сключат „Гражданска отговорност“, или да свалят от отчет автомобила. Предвижда се и в рамките на 2-3 месеца да има единна система, която ще позволява автоматично дерегистриране”, съобщи застрахователят Милен Петков.

Служебната дерегистрация на незастраховани автомобили се въведе с промяна в Кодекса за застраховане, приет през последните дни на 2015 г. Тогава беше намалена и глобата за шофиране без задължителната за автомобилистите полица от 400 на 250 лева.

Прочети още от в. „Труд"

“Всеки трети легнал полицай ни чупи колата“, четем във в. “Монитор”
Столична община дава 1,8 млн. лева да ги поправи, вдигат зебрите в Пловдив с 200 бона
Всеки трети легнал полицай в столицата ежедневно троши коли, защото е извън стандарта, а в провинцията положението е дори още по-лошо. Гърбавите пътеки трябва да се изграждат и да отговарят на изискванията на наредбата от 5 юли 2012 г., според която те трябва да са полегати, а най-високата им част да е 7,5 сантиметра.

Повечето от изкуствените неравности в столицата обаче са изградени преди влизането в сила на тази наредба и много от тях изобщо не отговарят на изискванията. В София има над 1000 легнали полицая, като 70% от тях са в нормите, сочи справка на общината, изготвена за „Монитор”. Останалите гърбици са правени „на око” и голяма част от тях са опасни. За да станат и тези 30% по норматив, са нужни около 1,8 млн. лв.

„Строят 4 нови завода край Пловдив", пише в. „24 часа"
Мощна компания разкрива 1000 работни места

Четири предприятия започват да се строят около Пловдив на територията на "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) , съобщи съуправителят й инж. Пламен Панчев.

Фирма с чуждо участие е закупила над 20 дка в с. Царацово, където ще вдигне фабрика за производство на машини за хранително-вкусовата промишленост. Тя ще е до новопостроения американски завод "Сенсата".

В зоната стъпва и мощна мултинационална компания. Преговорите с нея са стартирали преди повече от половин година и ще бъдат финализирани до месец. Името на инвеститора - световен лидер в областта на електрооборудването, се пази в тайна. Новият промишлен обект ще е върху терен от над 30 декара, ще бъдат открити 1000 работни места.

Прочети още от статията на в. „24 часа"