“България губи до 19 млрд. долара годишно от подкупи" четем на първа страница на в. “Труд”
Заради корупция България губи до 19 млрд. долара годишно, което е над една пета от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Това сочи проучване "Цената на несъществуващата Европа в сферата на корупцията" на изследователския институт RAND Europe, направено по поръчка на Европейския парламент.

Данните на НСИ показват, че БВП на България по текущи цени за 2015 г. е 86,373 млрд. лв. Това означава, че загубите ни от корупция се равняват на малко над 33% от БВП. Щетите за целия Европейски съюз се оценяват до 990 млрд. долара на година.

Прочети още от в. “Труд”

"Бюджетът продължава да налива пари в провалени проекти” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Нова порция бюджетни средства ще бъдат налети във фантомни или безнадеждно закъснели проекти. Вчера правителството реши да отпусне 208 млн. лв. на НКЖИ - държавната компания, която отговаря за железопътната инфраструктура. Несъществуващият нефтопровод "Бургас-Александруполис" пък ще "глътне" още 88 хил. лв., става ясно от предложение на финансовото министерство.

Това е само пореден транш за издръжка на международните компании, които трябваше да строят няколко гигантски проекта в енергетиката - "АЕЦ Белене", "Набуко", "Южен поток". Всички те се провалиха, но тъй като проектните компании още не са прекратени юридически, продължават да харчат пари за издръжка, вкл. и за заплати на скъпоплатените им директори и така е поредна година.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“7000 наши гастaрбайтери под лупата на службите” четем във в. “Монитор”
Между 7000 и 10 000 българи, които живеят в „горещите“ брюкселски квартали „Моленбек“, „Етербек“ и „Скарбек“, ще бъдат под лупата на родните служби срещу евентуално радикализиране и присъединяване към ислямистки организации. Въпросът вече е обсъждан между депутатите от комисиите по отбрана, за наблюдение на службите за сигурност и по вътрешни работи, които ще питат компетентните органи дали са предприети действия в тази посока, а ако не са, ще настояват за това, съобщи пред „Монитор“ народният представител от ГЕРБ Христо Гаджев от военната комисия.

 Точно тези три района буквално почерняха от униформенислед кървавите атентати в Брюксел във вторник, а вчера в „Скарбек“ чистачи откриха и компютър с имейли на лица, свързани с Ислямска държава.

Българите в тези три квартала, които са арабски и турски, са главно мюсюлмани.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Търсят 500 лични лекари”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Сериозен дефицит на лични лекари в България разкри приетата от правителството вчера Национална здравна карта. Според нея най-малко 4886 общопрактикуващи медици са необходими, за да се гарантира достъпът на населението да медицински услуги. Според документа, у нас трябва да се въведе евростандартът - 1 личен лекар на 1500 души население. Така недостигът се оказва над 470 джипита.

В НЗК е определен и необходимият минимален брой лекари в специализирана извънболнична медицинска помощ по области. За определени специалности в градовете, в които има високо ниво на търсене на медицинска помощ, като София, Пловдив и Варна е определен по-висок коригиращ коефициент за покриване на нуждите на населението на регионално и национално ниво.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Оптимизмът на мениджърите за икономиката расте", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Българските мениджъри стават по-големи оптимисти за икономиката на България и бизнеса на компаниите през тази година. Тенденцията личи от няколко проучвания сред представители на средни и големи фирми от последния месец. Най-новото е на Deloitte и то показва очакване сред финансистите за повишаване на приходите, инвестиции и разширяване на нови пазари за сметка на съкращаването на разходи и персонал. Директорите прогнозират и повече сливания и придобивания през годината и смятат да ползват повече кредити и капиталово финансиране за проектите си.

Резултати са от Седмото проучване на Deloitte сред 489 главни финансови директори от 11 страни в Централна Европа (включително България), проведено през последното тримесечие 2015 г. и предоставено на "Капитал". В страната са отговаряли близо 50 финансови директори на средни и големи компании с местни и чужди собственици.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„“Лукойл”: Марешки, откъде си купуваш горивата?", четем на първа страница на в. „24 часа"
При цена на едро от 1,58-1,60 лв. продава дизела за 1,52 лв.

Откъде Веселин Марешки се снабдява с горива - този въпрос отправиха  официално от “Лукойл България”.

Реакцията на компанията дойде, след като варненският бизнесмен заяви, че продава горива от “Лукойл”, които са взети “през двама-трима посредници”.

Прочети още от в. „24 часа"

„Съкратени служители искат среща с премиера и реалния собственик на "Булгартабак"", пише в. “Капитал Daily”
Среща при премиера Бойко Борисов с истинския собственик на "Булгартабак" и изпълнителния директор на Агенцията за приватизация поискаха служителите на софийската цигарена фабрика, която се планира да бъде затворена. Желанието е разбираемо, защото контакт с мажоритарния акционер няма от две години, тъй като той е скрит зад верига от офшорки. А всички твърдения сочат към Делян Пеевски.

Друг важен детайл, който работещите и синдикатите разкриват с документ, е, че съветът на директорите на холдинга обяснява решението за спирането на фабриката и прекратяването на износа към Близкия изток с "драстичното намаляване на поръчките и висок репутационен риск за групата "Булгартабак". Така за пръв път от холдинга се назовава реалната причина - загубата на пазар след публикациите и доклади на турските власти, свързващи компанията с безбандеролни цигари в Турция.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„България се закотви на "таблото на срама"", пише в. “Сега”
Миналата седмица Европейската комисия обяви новата категоризация на страните от ЕС по т.нар. процедура за макроикономически неравновесия. България остава в групата с "прекомерни дисбаланси" заедно с Франция, Хърватия, Италия и Португалия. Това е третата, най-лоша група от превантивния механизъм - държавите, попаднали в нея, са само една стъпка преди откриване на корективна/наказателна процедура за допуснати изкривявания, която може да включва и финансови санкции. Накратко, България е поставена на "таблото на позора".

Всъщност има и държави, които са изключени от анализа на макроикономическите дисбаланси, защото са толкова зле, че за тях се прилагат специални спасителни програми. В предишни години такива програми изпълняваха например Португалия, Ирландия, Испания, но те отдавна ги приключиха. В момента спасителни мерки се прилагат само в Гърция и Кипър. Но след броени седмици Кипър ще излезе успешно от спасителната програма и ще остане единствено Гърция, за която не се очаква скорошно положително развитие.

Прочети още от в. “Сега”

“Менте, ама законно” пише в. „Труд"
„Асоциацията на потребителите разкри - 70 на сто от фирмите правят фалшиво сирене!...“ Някой сеща ли се откога е това заглавие? Само не бързайте да кажете, че е от вчера. Не е! Този стряскащ факт е огласен на 5 март, но не 5 март 2016, а 5 март 2009 година.

А това откога е:

„Правителството въвежда нови стандарти за млякото и млечните продукти. Идеята на държавата е да ограничи използването на сухо и концентрирано мляко и така да върне истинските млечни продукти в хладилниците ни. Забранява се и използването на желатин и на някои оцветители и овкусители. Допустимото сухо мляко в продуктите ще бъде най-много 20 на сто от използваното сурово мляко.

В интерес на потребителите всички продукти, които не отговарят на тези изисквания, ще трябва да носят етикета „имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко“ и да се продават на отделен щанд.

Прочети още от в. „Труд"

“Домакинствата сложиха 2,7 млрд. лв. на влог за година“, четем във в. “Монитор”
Българските домакинства са сложили на влог 2.69 млрд. лв. за една година, показват последните данни на българската народна банка (БНБ) за февруари 2016 г. Така към края на февруари на тази година, депозитите на домакинствата възлизат на 42.902 млрд. лв., което е над 47% от БВП. В сравнение с първия месец на годината сумата на влоговете на физическите лица е набъбнала с 96 млн. лв. В проценти това е ръст от 0.22%.

Статистиката на централната банка показва още, че през изминалата година най-малко пари сме спестили през юни – 15 млн. лв., а месеца, в който сме скътали най-много средства е декември – 781 млн. лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Работодателите: По-евтиният газ трябва да намали значимо цената на електроенергията", пише в. „24 часа"
По-евтиният газ трябва да намали значимо цената на електроенергията, изкупувана от
топлофикациите, а не ефекта да се насочи към намаляване на цената на топлоенергията. Това се казва в отворено писмо на на работодателите до КЕВР.

През тази седмица се очаква КЕВР да вземе решение за поевтиняване на природния газ с над 23%. Намалението на цената ще влезе в сила от 1 април т.г, пишат още работодателите.

Бизнесът настоява и очаква намалението на цената на природния газ този път да се отрази единствено в намаление на цената на електроенергията, произвеждана от когенерациите на топлофикациите, което ще облекчи и бита и индустрията чрез намаление на таксата „задължение към обществото”, се пише още в писмото.

Прочети още от статията на в. „24 часа"