“Без роуминг в ЕС, но само 90 дни годишно”, четем във в. “Стандарт”
Роумингът в ЕС ще отпадне от 15 юни 2017 г., но потребителите ще могат да говорят и да пращат данни от чужбина по цените за вътрешна употреба само 90 дни годишно. Това предлага Европейската комисия в нови правила за използването на мрежите след 15 юни 2017 г., когато роуминг таксите трябваше да изчезнат окончателно на територията на ЕС. Причината са опасенията, че гражданите ще злоупотребяват с изравняването на цените. Затова Брюксел предлага система, която да защити доходите на телекомите, наричана "политика за честно ползване". Според тази политика операторите ще бъдат задължени да предлагат една и съща цена за разговори, SMS-и и мобилен интернет в роуминг по националните тарифи за 90 дни годишно. Изчисленията на Брюксел сочат, че средностатистическият европеец прекарва под 3 месеца в чужбина за почивка, командировки и други пътувания. 90-те дни ще могат да се ползват по всяко време на годината, а след прехвърлянето им върху цената ще се начислява такса от 4 евроцента на минута разговор, 1 цент на SMS и 0,85 цена на мегабайт интернет.
„Край на делата срещу неизвестен извършител", четем на първа страница на в. „24 часа"
Прокуратурата вече няма да посочва извършител при образуването на разследване за престъпление. С тази промяна в Наказателно-процесуалния кодекс се слага край на делата срещу неизвестен извършител, каза в интервю за “24 часа” правосъдният министър Екатерина Захариева. На този етап по-важно е престъплението, обясни тя и посочи, че когато има достатъчно данни, ще се привлича и обвиняем. Така отпада възможността хора да търпят ограничения като забрана за заемане на длъжност, без срещу тях да има солидни доказателства.
Делата срещу депутати, министри и магистрати, обвинени в корупция, вече ще се гледат в спецсъда, вместо в Софийския градски съд. Съдиите пък ще са длъжни да обявят срока, в който ще напишат мотивите си, още докато ги четат. Той се увеличава от 30 на 60 дни.
Прочети още от в. „24 часа"
“Над 3000 свободни места във вузовете” четем във в. “Монитор”
Над 3000 са свободните места в държавните университети у нас в момента, показа проверка на „Монитор“ сред висши училища в страната. Допълнителен прием за държавна поръчка е обявен дори и в най-елитните университети като Алма матер, УНСС, Техническия университет и др.
„Няма откъде да внесем деца“, коментира пред „Монитор“ шефът на Съвета на ректорите и ректор на Минно–геоложкия университет проф. Любен Тотев. Той си обяснява тенденцията с незаетите места в университетите с демографския срив и избора на младежите да учат зад граница. Проф. Тотев обясни, че най-добрите заминават за чужбина, като това понякога било избор по инерция, защото висшето образование у нас също било качествено. Председателят на Съвета на ректорите допълни, че очаква незаетите места да продължат да са проблем и през следващите около пет години.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Бизнесът отхвърля Съюза за стопанска инициатива" четем на първа страница на в. “Труд”
Кирил Домусчиев: Не бихме влизали в Националния съвет за тристранно сътрудничество, ако там присъства съюзът
Четирите национално представителни работодателски организации у нас – Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Българската стопанска камара (БСК), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП) – не признават легитимността на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), който наскоро бе признат от правителството за петата работодателска организация. Причината са слабото според тях присъствие на съюза по браншове, съмнения за нарушения на изискванията за представителност на ССИ от гледна точка на брой работници и служители, както и фактът, че единствено ССИ започна преговори за договаряне на минималните осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности със синдикатите. Според бизнеса ССИ не покрива критериите за представителност, затова работодателите внасят в Министерския съвет доклад с данни за нарушения.
"Работодателите обявиха бойкот на преговорите за минималните прагове", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Четирите най-големи работодателски организации са твърди в решението си да не участват в преговорите за минималните осигурителни прагове за следващата година. Това заявиха представителите на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Те изтъкват като причина за бойкота липсата на пазарен механизъм, по който да се определя увеличението на минималната работна заплата и на праговете в секторите, в които няма подписани споразумения.
Междувременно социалното министерство удължи срока, в който бизнес и синдикати могат да договарят увеличения по икономически дейности, с още две седмици - до 16 септември. Според четирите работодателски организации до момента няма подписано споразумение в нито една област.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
"В гимназиите ще се влиза и със задачи от пети клас” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Изпитите за прием в гимназиите след седми клас през следващите две учебни години ще бъдат сериозно променени. Тестовете по български език и математика за пръв път ще включват не само материал от седми клас, но и задачи, изучавани в пети и шести клас. И занапред изпитите ще са разделени на два модула, но не както досега - лесен и труден, а на част със задачи от седми клас и задачи, преподавани в по-долните класове. Това произтича от утвърдения преди празниците стандарт за оценяването на резултатите от обучението на учениците.
Досега националното външно оценяване за седмокласниците се състоеше от два модула. Единият бе задължителен за всички ученици и служеше за целите на външното оценяване, а вторият бе по желание и предназначен за децата, които имат амбиции да кандидатстват за гимназия. Вторият модул по български бе преразказ, а по математика съдържаше по-сложни задачи, за да отсее по-добрите ученици. От тази година обаче модулите се променят.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Компаниите в региона ускоряват растежа си", пише в. “Капитал Daily”
За втора поредна година приходите на над половината от най-големите компании в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) растат. През 2015 г. бизнесът им е бил подкрепен от възстановяването и засилването на икономиките на страните от региона. Това показва годишната класация на Deloitte за 500-те най-големи компании в ЦИЕ.
"През 2015 г. повечето страни в региона отчетоха по-високи темпове на растеж на икономиките си, което се трансформира и в повече приходи на компаниите от TOP 500", посочват авторите на доклада. В това издание българското участие се увеличава - компаниите в класацията са 10 при 8 година по-рано.
Традиционно компаниите в челото са от енергийния и автомобилния сектор, но ниските цени на петрола през миналата година са причина за някои размествания надолу в класацията
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„България се превърна в социално уродлив анклав в ЕС", пише в. “Сега”
Повече от 20 години сме свидетели и косвени съучастници във формирането на непазарни механизми на входа и изхода на пенсионната ни система. С развитието на демографската криза проблемът "финансиране на пенсионната система" се превръща бавно, но неумолимо в ключов фактор на бюджетните и финансови баланси на българската икономика. Вследствие на неясната и размита политика в тази сфера, България се е превърнала в социално деформиран анклав в семейството на пазарно ориентираните европейски икономики.
Политическите елити непрекъснато генерират нормативни недомислици, с което увеличават условията за корупция, стимулират развитието на сивия сектор, усложняват оперативното управление на системата и т.н., и т.н. Законодателите се опитват да санират болната система с "иновативни" решения, които по-скоро укрепват границите на социалноосигурителния анклав България.
“Правят нов конкурс за туристическо лого“, четем във в. “Монитор”
До две седмици ще бъдат обявени детайлите за новия конкурс за туристическо лого на България, когато ще е готова новата методология за оценка. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя добави, че тогава ще бъдат оповестени и крайните дати за подаване на предложения, а идеята е сроковете да са възможно най-кратки, за да има ново лого за предстоящите рекламни материали. В конкурса може да участва всеки с нови предложения.
Министърът посочи, че се предлага максимално да не се използват допълнителни финансови средства по конкурса, освен за паричната награда за победителя.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Как дървото от статията за Борисов във ФАЦ стана дънер в “Дойче веле” ", пише в. „24 часа"
Международен медиен скандал с български корен оцвети почивните дни в държавата точно на Съединението. Преди 4 дни в авторитетния немски вестник “Франкфуртер алгемайне цайтунг” се появява статия за Бойко Борисов във връзка с последните му изяви на международното поле. Материалът във ФАЦ на Михаел Мартенс “Отиграй го като Борисов” е повече от положителен за българския премиер Мартенс безпристрастно описва биографията на Борисов, опитвайки се да обясни сложната балканска и българска политика на незапознатия с нея германски читател. Материалът е озаглавен Kick it like Borissow - “Отиграй го като Борисов”, и в него Мартенс цитира както самия премиер, така и негови врагове и поддръжници, за да опише ролята му в най-новата българска история.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Смъртта на Каримов като край на една епоха", пише в. “Стандарт”
По принцип за Узбекистан се говори малко в световните медии. Въпреки че страната е ключова за Централна Азия в демографско и географско отношение. Узбекистан е постоянно във фокуса на сериозните експерти, които наблюдават събитията в Средна Азия. Причината е, че в последно време радикалният ислям методично "пълзи" в региона. Все по-често има съобщения за терористична дейност в Средна Азия. При дестабилизиране на обстановката в Узбекистан, страната може да се превърне в "детонатор" на целия регион и ислямският тероризъм да залее всички околни страни.
Досега гарант за стабилността в Узбекистан бе президентът на страната Ислам Каримов. Той е създател на узбекската държавност. Каримов бе погребан на 3 септември в историческото гробище Шахи-Зинда в Самарканд, градът, в който е роден. През последните двадесет години никой не е погребван на Шахи-Зинда. За Ислам Каримов бе направено изключение. Названието Шахи-Зинда в превод означава "жив цар".