“Бизнесът против сливането на почивни дни" четем на първа страница на в. “Труд”
Бизнесът е против сливането на почивните дни, става ясно от писмо, изпратено до Министерския съвет от национално представителните работодателски организации (НПРО) – АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.

„Страната ни губи между 300 и 400 милиона лева през 2016 г. вследствие на „дългите празници“. Сливането на почивните дни между Великден и Гергьовден заедно с отделното празнуване на 24 май, например, доведе до това, че през м. май 2016 г. имаше 18 работни и 13 почивни дни!“, пише в писмото на НПРО.

„Досегашната практика на сливане на почивни дни се отразява отрицателно на производствените и работните процеси в предприятията, както и на цялостното състояние на бизнеса“, се казва още в позицията на работодателите.

Прочети още от в. “Труд”

„Изчезват денонощните аптеки", четем на първа страница на в. „24 часа"

Денонощните аптеки започнаха да изчезват и в София. Отдавна ги няма в средните и малките градове и са единични в големите. Причината за това е чисто икономическа. Разходът за поддръжка на персонал - дипломиран фармацевт, за нощна смяна е по-голям от оборота през нощта, а за покриването му от евентуална печалба изобщо не може да се мисли. В първите години аптечните вериги пускат масово денонощни вериги, като смятат, че разходите ще се покрият от икономията от охрана, но се оказало, че освен аптекари трябва да се поддържа и охрана.
Прочети още от в. „24 часа"

“И мъртъвците с данъчни декларации” четем във в. “Монитор”
Роднините ще попълват декларацията за налозите на покойника
Смъртта вече няма да е извинение за неплатени данъци. Министерството на финансите планира да задължи наследниците да подават
данъчна декларация от името на починалия
 Според експерти, когато става въпрос за изплатени хонорари по граждански договори, наследниците може дори да не знаят, че близките им са имали такива, нито пък че трябва да събират бележки, да попълват декларации и да плащат данъци, съобщи bTV.
В същото време
НАП може да ги глоби до 500 лв.
за неподадена декларация и могат да се окажат виновни за укрити доходи. В повечето случаи, когато става въпрос за хонорари, те са похарчени, а за наследника ще остане задължението да внася данъците. Управляващите признават, че идеята има несъвършенства и са готови да я поправят.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Вижте професиите, които изчезват”, извежда на първа страница  в. “Стандарт”

Задълбочаващо се разделение между работниците с висока и ниска квалификация, изчезнали професии и развитие на споделената икономика у нас - такава прогноза направи Божидар Данев от Българската стопанска камара по време на дискусия за бъдещето на европейските социални политики.

Данев очерта три основни проблема, които стоят пред България - демографската криза, миграцията на 2 милиона българи в икономиките на други държави и бързото навлизане на новите технологии. След две години българският пазар на труда ще изглежда коренно различно, твърди експертът.

"Нуждата от преводачи ще бъде драстично намалена - 90%, нуждата от служители в някои офиси в банките - ще бъдат също намалени, защото всичко ще е по мобилен телефон. Няма нужда от счетоводители. Младшите юристи, които правят справките изчезват. Все по-богати ще стават хората с компетентности и все по-бедни ще бъдат хората без компетентности и умения", посочва Данев.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Близо половината нелегален пазар на цигари в Турция е от марки на "Булгартабак"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
"Почти 45% от контрабандните цигари, конфискувани в нашата държава през 2015 г., са с български произход - Prestige, Victory, M&M." Тази констатация е направена в годишния доклад на турската служба за борба с организираната престъпност и контрабандата (КОМ) за 2015 година, публикуван в понеделник.

В доклада на службата за 2014 г. "делът", който марките на "Булгартабак" заемат на нелегалния пазар, беше 50%. На 1 април тази година "Булгартабак" съобщи, че преустановява износа на цигари за Близкия изток, и затвори и фабриката в София. Последва силен спад във финансовите резултати на холдинга, контролиран от депутата от ДПС Делян Пеевски - приходите се свиха с 64% през второто тримесечие и дружеството излиза на загуба.

Според турските власти цигарите се внасят в Турция през границата с Ирак, Сирия и Иран. До тези държави цигарите влизат през свободната зона в Дубай Jebel Ali.
По оценка на властите общата загуба от акциз и такси от контрабандни цигари през 2015 г. възлиза на 235 млн. евро. Тоест щетата от българските марки е малко над 100 млн. евро.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Половин милион шофьори карат без "Гражданска отговорност"” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Над 500 хиляди са шофьорите нарушители, които карат колите си без задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Това сочат данните на Българската асоциация на застрахователните брокери към края на юни. По информация на МВР, актуална към юли, регистрираните автомобили в България са над 4.130 милиона, т.е. 13% не са направили задължителната застраховка.

А в последните дни тръгнаха традиционните за началото на октомври прогнози за поскъпване на "Гражданската отговорност".

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Как България стана най-големият износител на лавандулово масло в Европа", пише в. “Капитал Daily”
Бурният ръст на сектора крие рискове поради навлизането на много нови производители и натиск върху цената, показва анализ на "ИнтелиАгро"
България се превърна в европейски лидер в производството на лавандулово масло и основен износител за Европа. Благодарение на солидните агросубсидии за сектора интересът към тази култура от 2008 г. нараства значително, а на фона на проблемите в борбата с вредителите и болестите в доскорошния пазарен лидер Франция България постига значителен резултат. Разнообразното приложение на лавандулата обаче има допълнителен пазарен потенциал, който е почти неразвит в страната.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„ГЕРБ цъфна, но може да не върже", пише в. “Сега”
Ако Цачева стане президент на 1-ви тур, е по-добре да признаем, че живеем в нов тоталитаризъм. Или че всички сме идиоти.

Напоследък неортодоксалните политически ходове се превърнаха от изключение в правило. Само седмица след смяната на Ирина Бокова с Кристалина Георгиева управляващите направиха нов още по-странен избор - от 4-ма кандидати за президент посочиха най-одиозната и непопулярна личност, единствената, която беше в състояние за секунди да възроди с пълна пара градския политически хумор. Предпочетен бе кандидат, който няма собствен рейтинг, не носи надпартийни бюлетини, но пък взривява усмивките на хората - кандидат, който успява да изкара скрития сатиричен потенциал на всеки от нас.

Прочети още от в. “Сега”

“Печатат над 7,5 млн. бюлетини за референдума“, четем във в. “Монитор”
Машинното гласуване ще струва 930 000 лева
Над 7,5 милиона бюлетини ще бъдат отпечатани за референдума, който трябва да се проведе заедно с президентския вот на 6 ноември. От администрацията на Министерския съвет вече са обявили и обществена поръчка за изработката и доставката на бюлетините за допитването. Кабинетът ще отдели близо 70 000 лева за тази цел, а фирмите имат срок до 10 октомври да подадат оферти. Готовите бюлетини трябва да бъдат доставени най-късно до 2 ноември, а тези за чужбина – поне 14 дни предварително. Хартията за бюлетините трябва да е плътна и непрозрачна и да са с размери 210 на 145 мм. Техническият брак пък ще се съхранява в самата печатница, и то при строг контрол. Изпълнителят задължително трябва да представи и две мостри, както и протоколи от лабораторни изпитвания на самата хартия.

Отделно от това кабинетът ще отдели и над 160 000 лева за отпечатването на пликовете за бюлетините и за протоколите, които се попълват от членовете на секционните комисии.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

Вярвам в здравия разум и инстинкта на българите", пише в. “Стандарт”

Вал Маринов има повече от десет години опит в индустриалния свят и над 25 години академичен опит в областта на производствения инженеринг. Той ще бъде един от участниците в първата Bloomberg конференция - The Next Big Thing, която ще се проведе на 12 октомври в София. Вал Маринов е професор в North Dakota State University, Фарго, Северна Дакота, САЩ. Копирано от standartnews.com

- Какво най-много Ви харесва в работата със студенти и на какво държите задължително да ги научите?

- Нека се опитам да отговоря с един малък експеримент. Представете си, че сте професор. Кажете на вашите студенти, че не изисквате присъствие на лекциите. Освен това им кажете, че ще могат да ползват учебника на изпитите и вижте колко от тях ще дойдат в класната стая следващия път. Гарантирано няма да са много. Но тези, които са там, са точно онези, заради които си струва да вършите това, което вършите. Онези, на които ще предадете вашия опит и знание. Онези, които ще са бъдещите лидери в техните области. Да работиш с тези деца е това, което дава смисъл на нашата професия и което носи истинско удовлетворение. Единственото, което искам, е да има повече от тях в моята класна стая.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Не е Студена война, но Путин си я харесва такава” пише в. „Труд"
А Западът трябва да следи внимателно какво му се случва

Ескалиращи бомбардировки в Сирия, изпипани кибератаки, предназначени да повлияят на изхода от американските избори. Нови доказателства за съучастие в свалянето на пътнически самолет.

Поведението на Русия през последните няколко седмици създава усещането за ехо от най-грозните моменти на Студената война, епоха на прокси войни, завършила през 1991 г. с разпадането на Съветския съюз. Президентът Обама, прясно излязъл от среща с Владимир Путин по-рано този месец, изказа на глас учудването си дали руският лидер живее в постоянен минорен военен конфликт. Поводът беше Украйна, но можеше да се отнася до всеки театър, в който Владимир Путин е въвел ролята си на глобален вредител на американските интереси.
„Изглежда вече имаме отговора на г-н Путин“, казва Ричард Хаас, председател на Съвета за външни отношения (мозъчен тръст в САЩ, който публикува периодично издание, посветено на световните проблеми – б.р.) и автор на предстоящата да излезе в САЩ книга „Обърканият свят“ (свободен превод).

Прочети още от в. „Труд"