Само след половин век в Гърция едва двама активно работещи ще се падат на един пенсионер в страната. Иначе казано до 2070 година социалната и пенсионната системи в южната ни съседка ще се окажат претоварени.
За това предупреждават от Европейската комисия (ЕК) в доклад, цитиран от местното издание Kathimerini. В документа от институцията разглеждат какъв ще бъде ефектът върху икономиката и върху социалната система в резултат на застаряването на населението в страната.
Населението на Гърция е 10,7 милиона души, като то представлява 2,4% от общото население на Европейския съюз (ЕС). Към момента в южната ни съседка се падат по 1,5 раждания на една жена, като скоро смъртността там ще стане два пъти по-висока от раждаемостта.
Според изследването в рамките на следващия половин век гръцкото население ще се "стопи" до едва 8,5 милиона души. Заедно с това делът на общото население на Европа ще се свие до под 4% в световен мащаб до 2070 година.
Конкретно в случая със съседката ни към този период делът на населението на възраст между 10 и 69 години ще бъде между 10 и 15%, докато броят на хората над 70-годишна възраст ще е двоен. В рамките на следващите 50 години броят на почиталите ще бъде двойно по-голям от този на ражданията или 130 000 срещу 65 000.
От ЕК изчисляват още, че продължителността на живота ще достигне средно 86 години за мъжете и 91 години за жените, докато границата на средната възраст ще се измести от 45 до 52 години.
На фона на тази прогноза не по-малко притеснителен изглежда рискът от сериозно нарастване на зависимостта на пенсионерите в Гърция от активно работещите. Ако днес на 10 работещи на възраст между 20 и 64 години се падат 4 възрастни, то това съотношение ще нарасне до 7 пенсионери на 10 активни на пазара на труда хора през 2070 година. Това означава, че двама работещи ще трябва да допринасят за един пенсиониран.