"Депутатите наградиха скандалния ВСС със заплати от 7 хил. лв.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Въпреки непрекъснатите скандали и тоталното компрометиране на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) депутатите им дадоха абсолютно необоснован бонус - те ще получават заплати, равни на тези на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен и Върховния административен съд. Това е 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд и според "Правен свят" сумата е близо 6900 лв.

Увеличението идва без всякаква финансова обосновка и без обществено обсъждане. Нещо повече - в закона бе предвидено не увеличение, а отпадане на хонорарите за участие в комисии. Сега във ВСС вземат заплати и отделно хонорари за участието си в комисии, което е част от основната им работа и не е ясно защо им се плаща двойно.

Прочети още от статията на в. “Сега”

”10-те най-големи лъжи, в които живеем", пише в. “Стандарт”

Първи април, ден на лъжата е. Впрочем той си е като всеки друг - понеже лъжите, които ни заобикалят, са всекидневие. И докато се чудим кого да метнем по телефона - хехе, бъзикам те бе, братле, не е вярно, че съм катастрофирал, ти пък как се върза - да вдигнем поглед и към широката картина и истински големите лъжи, които ни заобикалят. Ето онези 10, които не заслужават нито празник, нито прошка.

1. "Капиталът е справедлив"

О, да. Само дето вие изобщо не получихте нищо от облагите му. Колко да е справедлива една система, при която (това са данни на "Оксфам") 1% от хората на планетата притежават повече пари от останалите 99% ? И още: как така 62-ма мултимилиардери са с богатство, по-голямо от това на 50% от населението на Земята? 62-ма с повече блага от 3,5 милиарда души!

Прочети още от в. “Стандарт”

“Забраняват частния съд за телефон, вода и бързи кредити” четем на първа страница във в. “Монитор”
Арбитрите ще могат да решават само спорове между търговци
Забрана частните арбитражни съдилища да гледат дела срещу потребители поиска да бъде въведена омбудсманът Мая Манолова. Тези дела всъщност най-често са спорове за неплатени комунални услуги като ток, вода и телефон, както и заради теглени бързи кредити. Исковете по тях са стойност между 50 и 2000 лв., но със всички такси по арбитражното дело, сумата често набъбва многократно.

Предложението арбитрите да решават само спорове между търговци, е само част от пакет законодателни промени, изготвен от работна група към омбудсмана.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Край с монопола на енергото" четем на първа страница на в. “Труд”
Битовите потребители на електроенергия от днес могат да преминат от регулирания към свободния пазар, ако намерят доставчик, който да направи по-добро ценово предложение от тези на трите ЕРП-та у нас.

„Всеки потребител може сам да избере доставчика си на ток сред над 20 лицензирани търговци на ток, активни на свободния пазар“, обяви пред „Труд“ изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов. Той уточни важна подробност - и да преминете към друг търговец, вие оставате клиенти на дружеството, което е собственик на мрежата. В различните региони на страната това са „ЧЕЗ Разпределение“, „ЕВН България Електроразпределение“ и „Енерго Про Мрежи“.

Прочети още от в. “Труд”

""Автомобилна администрация" или организирана престъпна група", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Събиране на "такса спокойствие", издаване на книжки без изпит или пък бързи разрешителни без проверка, назначения срещу подкупи... Това е краткият списък от незаконни действия на директора на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (ИААА) Цветелин Цветанов, посочени на пресконференция на специализираната прокуратура ден след като Цветанов бе задържан в акция, при която бяха арестувани общо 18 души. На него и на още осем бивши и настоящи служители на агенцията ще бъдат повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група.

Познатата като ДАИ структура твърде често се споменава в едно изречение с думата корупция. Предшественикът на сегашния директор също бе арестуван с почти идентични обвинения. Клипчето с турския шофьор на камион на границата само преди месеци показа нагледен пример за искан рушвет. А агенцията е повече от ключова - освен че може да притиска или да улеснява бизнеса на транспортни компании, слабият контрол носи риск за живота на всеки участник в пътното движение.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„401 000 лв. в гардероба на тъста на арестувания шеф на ДАИ", четем на първа страница на в. „24 часа"
В тайник като пещерата на Аладин са трупали парите си шефът на Агенция “Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов и доверените му хора. От него и от жилищата на задържаните до момента са иззети над 800 000 лв.

175 000 лв. от тях са намерени в апартамент, в който шефът на ДАИ живеел под наем. 401 000 лв. били скрити в дома на тъста му в Долни Дъбник. Спецполицаите се натъкнали на гардероб, в който между рафтове и кухини били наредени пачки с банкноти. Останалите около 225 хил. лв. са открити у други задържани по делото.

Прочети още от в. „24 часа"

„Новите директори на "Булгартабак" не знаят как ще се развива холдингът", пише в. “Капитал Daily”
На фона на продължаващия под прозорците на "Булгартабак холдинг" втори ден протест на работниците от дъщерната му фабрика "София-БТ" акционерите избраха напълно нов съвет на директорите. Мениджърите обаче отказаха обяснения какви са им плановете за управление на дружеството, защо точно спира износът за Близкия изток и закрива ли се софийската цигарена фабрика. Новият борд поиска време, за да се ориентира в обстановката, преди да представи своите виждания, въпреки че не са нови лица в структурата.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Газът поевтинява с 23%, парното с до 11.5%", пише в. “Сега”
Цената на природния газ намалява с цели 23% от днес. Това е добра новина не само за газифицираните домакинства и предприятия, но и за всички останали абонати, тъй като евтиното синьо гориво повлича надолу и другите енергийни тарифи - за парно, топла вода и ток. В София например сметките на клиентите на местната топлофикация ще намалеят с над 5%, а в Пловдив и Варна парното ще поевтинее с повече от 11%, реши Комисията за енергийно и водно регулиране на вчерашното си заседание.

Без промяна остават обаче цените на парното на някои от топлофикациите, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки - в Русе, в Сливен и в Габрово. Причината е, че те горят въглища. По същата причина с по-малко от 1% пада и цената за клиентите на "Топлофикация Перник".

Прочети още от в. “Сега”

“Автоматична глоба за колите без е-винетка“, четем във в. “Монитор”
С въвеждането на тол системата и електронните винетки автомобилите, движещи се гратис по пътя, да бъдат санкционирани веднага. „При неплатена винетка автоматично ще се генерира глоба”, обяви строителният министър Лиляна Павлова пред бТВ. „Това ще е възможно, защото GPS-a системата, на която е базирана смесената система за заплащане, ще осъществява контрол чрез камери по пътища, способни да сканират номера на леките автомобили.

Тя припомни, че таксата за изминато разстояние ще се плаща през електронната тол система единствено от тежкотоварните превозни средства и тези над 3,5 тона, като за леките автомобили и превозни средства ще се въведе електронна винетка.

Павлова подчерта, че моделът за заплащане за преминаване по републиканската пътна мрежа ще е по-справедлив. Преминаването през страната ни на тежките камиони ще струва между 50 и 70 лв., както е в други европейски държави.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Ще паднат ли чиновническите барикади", пише в. „24 часа"
Мерките от плана на Горанов да се обезпечат и с финансови санкции – това може да раздвижи ведомствата

Знаете ли, че всяка година Националната агенция за приходите издава повече от един милион удостоверения за наличие или липса на данъчни задължения? Първо се подава искане, след това е необходимо да се изчака срок от 7 или 14 дни, после се отива отново до НАП, за да се получи самото удостоверение и накрая се отива до някоя друга държавна служба, за да се предостави същото удостоверение. Това са няколко милиона разходки до данъчния офис, чакане на опашки, попълване на милион искания, милион вътрешни процедури в НАП, поради които са необходими повече служители, и т.н. Въобще, типична бюрократична процедура от ХIХ век.

Прочети още от статията на в. „24 часа"