Напрежението между целите на енергийната и индустриалната политика вече увеличава цената на "чистите технологии". За това предупреждават от Международната агенция по енергетика (IEA) в новия си доклад Energy Technology Perspectives 2024.
И дават пример: 100% мито върху соларните панели днес би ликвидирало ефдект от намалението на технологичните разходи, наблюдавано през последните пет години.
Именно в тази посока обаче разсъждават западни политици заради голямата зависимост на ВЕИ сектора от Китай - а и заради свързаността на голям процент от соларните системи със сървъри в комунистическата страна.
Сравнимо с нефт и газ
Глобалният пазар на шестте основни масово произвеждани чисти енергийни технологии - фотоволтаици, вятърна енергия, електрически превозни средства, батерии, електролизьори и термопомпи - е нараснал почти четирикратно между 2015 и 2023 г., надхвърляйки 700 милиарда долара. Това представлява около половината от стойността на целия произведен природен газ в световен мащаб през същата година, посочват експертите
При настоящите политически условия се очаква пазарът на тези технологии да се утрои до 2035 г., достигайки над 2 трилиона долара - стойност, близка до средната стойност на глобалния пазар на суров петрол през последните години. Този растеж се дължи главно на увеличаващото се разгръщане на електрическите превозни средства, соларните системи и вятърната енергия.
Глобалните инвестиции в производството на чисти технологии нараснаха с 50% през 2023 г., достигайки 235 милиарда долара. 80% от тези инвестиции са насочени към производството на соларни панели и батерии, а EV заводите съставляват допълнителни 15%.
Въпреки някои наскоро отменени или отложени проекти за производство на соларни панели и батерии, инвестициите в производствени мощности за "чисти" технологии се очаква да останат близо до рекордните си нива, около 200 милиарда долара през 2024 г., подчертават от IEA.
Факторът "Китай"
Китай в момента е най-евтината локация за производство на ключовите перспективни енергийни технологии. Производството на соларни модули, вятърни турбини и батерии струва до 40% повече в САЩ, до 45% повече в Европейския съюз и до 25% повече в Индия.
Конкурентоспособността на разходите е ключов фактор, обясняващ водещата роля на Китай в производството на чисти технологии днес. В сравнение с други страни, КНР има по-големи икономии от мащаба, по-голям вътрешен пазар и силно интегрирани фирми и съоръжения по веригата на доставки за тези технологии.
Развиващите се икономики в Латинска Америка, Африка и Югоизточна Азия съставляват по-малко от 5% от стойността, генерирана от производството на иновативни енергийни технологии днес. Политическите и валутни рискове, липсата на квалифицирани работници и слабата инфраструктура - фактори, които в момента възпират инвестициите в нововъзникващите пазари - трябва да бъдат адресирани, категорични са авторите на доклада.
Слабото място
Около половината от цялата морска търговия с "чисти" енергийни технологии преминава през Малакския проток, който свързва Индийския и Тихия океан.
За сравнение, само около 20% от търговията с изкопаеми горива преминава през Ормузкия проток.
През следващите 10 години, с ускоряването на преходите към чиста енергия, доставките на чисти технологии през Малака ще се увеличат значително. Това потенциално може да увеличи геополитическите рискове.