"Една трета от местните данъци в България са несъбираеми” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Данък сгради, който според Европейската комисия е важен приходоизточник в цяла Европа, у нас се оказва трудно събираем. 120 общини не са успели да минат летвата на средната за страната събираемост на имотния налог за 2014 г., а тя е 68.8%. Това означава, че близо една трета от начислените суми не влизат в местните бюджети. Под средното за страната се представя и Столична община, става ясно от предоставени от финансовото министерство на депутатите данни по повод предложените промени в Закона за публичните финанси.
Събираемостта на данък сгради е важна за субсидиите на общините за 2016 г. - за по-добро представяне спрямо средното се полагат бонуси. Данните на МФ обаче показват, че и големи, и малки кметства трудно осигуряват приходите. Така например събираемостта на имотния данък в Столична община за 2014 г. е била едва 68.2%, а миналата година е паднала още до 66.7%.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Спешните лекари на нож с джипитата”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Намерението на джипита и лекари от общинските и частните болници в страната да протестират ефективно днес ги конфронтира с колегите им от Спешна помощ. "Отказваме да носим отговорност за необслужените пациенти по време на протеста", заяви д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в Спешна медицинска помощ. Тя предупреди, че спиране на работата за ден на общопрактикуващите лекари ще пренасочи огромен поток от пациенти пред спешните кабинети и може да застраши живота и здравето им.
"Тези хора кой ще ги поеме? Без да се осигури адекватна, неотложна помощ на всички населени места, няма как да започне такъв протест", заяви д-р Кателиева. Според спешните медици протестите само ще задълбочат конфликтите между лекари и пациенти и настояват колегите им да поставят исканията си в извънработно време на площадите. Срещу ефективните протестни действия на джипитата и искането на още средства се изказа и премиерът Бойко Борисов.
“Експолицаят от „Стрелбище“ превъртял заради мазе” четем във в. “Монитор”
69-годишният бивш полицай Петър Коджейков, който близо денонощие държа на нокти МВР, след като стреля срещу дъщеря си и се барикадира в дома си, е превъртял заради мазе.
Той имал психически проблеми от няколко години, но до събота не е проявявал агресия. Тогава обаче буквално превъртял, защото мислел, че някой иска да му вземе мазето, разказаха спецполицаи. Нервите на Коджейков не издържали и той се сринал психически. Стрелял по дъщеря си, която опитала да го успокои, но по чудо не я улучил, след което се барикадирал. Жената подала сигнал в полицията и така стартира спецоперацията по обезвреждане на стрелеца. По ирония на съдбата съседите му започнаха да го наричат Петко Лудия, правейки аналогия с мъжа от Лясковец, който уби баретата Емил Шарков. Ситуацията се нажежила още повече, след като Гергана притеснено споделила, че в жилището е майка й Наташа, която е тежкоболна и прикована на легло.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Внасят домати по 60 ст., на пазара са 2,60 лв." четем на първа страница на в. “Труд”
Домати по 30 евроцента (60 стотинки) се внасят с тирове от Гърция у нас, каза за „Труд” Красимир Кичуков, член на управителния съвет на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. На пазара вносните домати се продават по 2,60 лв. за килограм. За гръцките производители е важно продукцията им да бъде изнесена, защото получават за това субсидии, уточни Кичуков. По думите му част от стоката се обмитява на занижени цени, за да се укрие ДДС.
Въпреки евтиния внос цената на доматите на борсите се е увеличила с 28% само за последната седмица, показват данните на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Така от 1,30 лв. за килограм в средата на месеца те вече се предлагат по 1,69 лв./кг.
"Григор Фиданов стана най-големият хотелиер на Северното Черноморие", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
С края на имотния бум по морето предлагането на хотели изригна, но цените бяха такива, че големи сделки нямаше. Този март обаче е факт първата едра продажба - с нов местен купувач е един от най-големите хотели на Златни пясъци при оценка от 31 млн. лв. Новият собственик е Григор Фиданов, който вече притежава верига от четири хотела Grifid в курорта. Сделката става чрез дружеството му "Хотелско мениджърска компания", а обект са двата свързани помежду си с топла връзка "Обзор" и "Изгрев".
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Бедните стари", пише в. “Сега”
Политиката на нулевите лихви, хвалена от Европейската централна банка като незаменим лек срещу депресията и дефлацията, може да има катастрофални последици за икономиката на еврозоната и нейната периферия, другите страни в Европейския съюз. Нямам предвид преките ефекти от нулевите, вече и отрицателни, лихви, които най-често се коментират от икономисти и политици - насърчаването на неефективни инвестиции, ерозията на депозитната база и сриването на механизма на капиталово формиране. Много по-страшни ще са последиците от ерозията на пенсионните фондове, най-важната част от спестяванията на нациите. Политиката на нулевите лихви обезсмисля цялата система на пенсионно осигуряване, която се гради върху идеята за капитализация на текущите вноски, които всеки трупа в пенсионния си фонд по време на активния си трудов живот, пенсионният му фонд управлява и умножава натрупаното и от събраната през годините сума му плаща пенсия на старини.
„Ще започнат ли да плащат данъци такситата", пише в. “Капитал Daily”
За разлика от много други сектори от години този на таксиметровите услуги е почти изцяло в сивия сектор по отношение на плащането на данъци. Повечето компании предпочитат да не наемат шофьорите и така да не плащат осигуровки и данък върху доходите им. Освен това така избягват и внасяне на ДДС и корпоративен данък върху постъпленията, а и не носят никаква отговорност при инциденти с техни коли. При шофьорите пък масовата практика е да си регистрират фирми, да работят за около година с тези компании и после да ги прехвърлят на името на неграмотни хора от малцинствата. Така НАП няма как да събере дължимите средства. Впоследствие се регистрира друга фирма и се работи по същата схема.
От няколко месеца държавата опитва да промени системата. Първият опит беше дейността да се концентрира в компаниите майки, а сега се опитва вид патент за шофьорите. Какво точно се променя вижте във въпросите и отговорите.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Само 10% от офертите са за жилища с гараж“, четем във в. “Монитор”
Едва една десета от обявените за продажба апартаменти в центъра на София са за жилища с гаражи, показват данни от имотните сайтове. Най-голям е дефицитът при гарсониерите и двустайните. При тях само 2 от 50 оферти са с гараж. Двете обяви са за имоти на партера. Едната е за едностаен на централна търговска улица. За жилището от 45 кв. м, имащо топла връзка с гаража продавачите искат 115 00 евро. Обявата е от доста време в един от имотните портали.
Само трийсетина от двустайните в центъра обявени за продажба, са с гараж, сочи още статистиката. Офертите достигат до 129 600 евро. Максималната е за апартамент от 72 кв. м, близо до пл. „Славейков”.
За около 120 тристайни с гараж или подземно паркомясто се търсят купувачи през сайтовете. Обявите варират в широки граници. Минималната от 63 000 евро е за имот от 72 кв. м на ул. „Опълченска”. Най-високата от 409 600 евро е за жилище от 136 квадрата до бул. „Витоша”, но за гаража отделно е обявена цена от 18 000 евро.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Газ може да намерим, но без тръба накъде?", пише в. “Стандарт”
Има вероятност България да се превърне в газова сила. Знаете, че за "Силистар" "Шел" потвърди своето участие. В "Хан Аспарух" до месец-два ще започне реалният сондаж. Винаги трябва да се има предвид, че тези очаквания са потенциални, защото при "Силистар" трябва да се види каква е реалната геометрия на "капаните". За "Хан Аспарух" вече се знае. Само че има една подробност - да се надяваме, че при нас това няма да се случи. За да се види дали реално в тези газови "капани" има газ, трябва да се направи сондаж. За сведение, в Северно море, което е един от големите доставчици за Европа, около 30% от сондажите са се оказали сухи. Но като цяло, дори и част от сондажите да бъдат сухи, очевидно има налични количества газ в морето. Доказателството е, че Румъния, малко по-северно от нас, добива повече от 2 млрд. кубически метра газ годишно. Само че стои въпросът, като започнем да го получаваме, какво ще го правим. Ако беше изградено трасето на "Южен поток", щяхме да имаме възможност да изнасяме. Защото нашата консумация на руски газ е около 2,9 млрд. на годишна база. Приемаме идеалния вариант, че ние се отказваме от руския газ, което е доста сложно, защото имаме договор до 2030 г.
“Армията на таксиджиите” пише в. „Труд"
Вместо феромони „бакшишите” използват радиостанции и като цяло са по-агресивни от мравките, но са също толкова ефективни
Мравките са изумителни създания. Подобно на останалите социални насекоми те имат изключително добре развита система за комуникация. Отделяйки специфични феромони, мравките предизвикват генетично закодирана реакция у останалите. Всички сме виждали как една-единствена мравка открива храна - примерно тлъста умряла гъсеница - и след по-малко от минута става навалица от стотици - перфектно организирано черно гъмжило, появило се незнайно откъде. Гъсеницата е обградена, вдигната и пренесена до мравуняка за време, за което ние успяваме да изречем думата „феромони”. Съвършена организация, изключителна ефективност. Бих казала дори - леко плашеща. Нещо като: „Ох, представяте ли си, ако мравките бяха хора? Добре, че не са.”