"По един шеф на 10 чиновници" извежда на първа страница в. "Монитор"

Съотношението жени-мъже сред чиновниците е 2:1 в полза на женския пол и само в МВР е обратното. На 10 държавни служители пък се пада по един шеф. Това става ясно от Доклада за състоянието на администрацията през 2016 г., който правителството одобри на заседанието си по-рано днес. Така, масовото впечатление от жените зад гишетата, че бюрократичната машина е "превзета" от нежния пол, на практика се оказва невярно. Жените във всички структури на държавната администрация са 63 465 или 50,1%, а мъжете - 63 343 или 49,9% на сто, се посочва в доклада. Все пак равнопоставеността на половете се дължи най-вече на МВР, защото извън тази структура, делът на мъжете рязко пада на 34,8%.

"Армията" от чиновници, която движи бюрократичната машина, наброява точно 126 808 души, като от тях 94 894 са в централната администрация.

Най-раздутата структура в държавата пък е МВР с внушителните 45 700 административни служители.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Важни европрограми са с 0% усвояемост" е водещo заглавиe на в. "Сега"

България отново закъснява с използването на еврофондовете. Новият бюджетен период 2014-2020 г. навлиза в четвъртата си година, а има програми, по които "усвояването" на средствата от ЕС клони към нула. 

Забавяне има и при най-новите фондове, създадени специално заради проблемите с бежанците. Похарчените средства от Фонда за вътрешна сигурност и "Убежище, миграция и интеграция" все още са 0%, показа справка на в. "Сега" в информационната система ИСУН. По първия фонд са договорени над 60% от наличните 187 млн. лв., а от отпуснатите от ЕС 41 млн. лева за бежанците договорените са около 13 на сто.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Най-скъпият имот в България: мол "Сердика" с цена 207 млн. евро", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Най-голямата сделка за недвижим имот в България вече е договорена: южноафриканският фонд NEPI ще плати за софийския мол "Сердика център" и офис сградата към него рекордната сума от 207.4 млн. евро. Дотук топ продажбата беше пак за мол - през 2008 г. гръцки фонд предложи почти 200 млн. евро за недостроения тогава The Mall на "Цариградско шосе", но после платената цена беше 170 млн. евро. 

Другият важен факт около сделката за "Сердика" е, че купувачът е фонд от ЮАР. Това са единствените, но много активни купувачи на молове в София тази година, а и за последните няколко. Инвеститорът от Южна Африка MAS Real Estate през април придоби два търговски центъра в Бургас и Стара Загора срещу 62 млн. евро. Друга компания от ЮАР за инвестиции в търговски имоти - Acsion, е избрана за купувач на Mall of Sofia срещу 102-104 млн. евро.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Доклад: ЕС ни влошил живота. Невярно!" е заглавиe от в. "24 часа"

Цифри и факти какво спечелихме от членството

Тези дни проф. Иван Ангелов, член-кореспондент на БАН, обяви, че подкрепя членството на България в Европейския съюз, но въпреки това разкритикува първите десет години от това членство. Сред критиките са неща като масова емиграция, спад на производството и потреблението, неконкурентност на българския износ, вноската ни в бюджета на ЕС и т.н. Например посочва се, че през 1988 г. производството на месо е по-голямо, отколкото през 2015 г., същото се отнася и за потреблението на месо, плодове и зеленчуци.

Трудно е обаче да открием логиката в тези критики.

Прочети ще от в. "24 часа"

"80 000 подписа за втори лифт на Банско" четем на първа страница на в. "Труд"

Две подписки с противоположни искания има в Министерски съвет. Едната беше внесена от Коалицията "За да останат хора в България", съобщиха от организацията.

В нея над 80 000 туристи и жители на Благоевградска област са се подписали лично с трите си имена с искане най-накрая да се реши въпросът с втората кабина в Банско. Подписката се проведе, след като през целия ски сезон имаше огромни опашки от скиори. Повече от десетилетие държавата се огъва под натиска на няколко "еколози" и на едно швейцарско НПО и не може да реши въпроса с новия план за Пирин и втората кабина.

Днес от клона на швейцарската организация WWF внасят в Министерски съвет 100 000 подписа срещу приемане на новия план за Пирин.

Прочети още от в. "Труд"

"Заплатите в Румъния скочиха с 13,4% за година", четем във в. "Стандарт"

Заплатите на работещите в Румъния са нараснали с 13,4% през последната година, достигайки средно равнище от 2366 леи (1013 лв.) през април, съобщи вестник "Зиарул финанчиар", като се позовава на Националния статистически институт. Най-голямо увеличение в заплащането се регистрира в сферата на здравеопазването, където доходите на служителите са се увеличили с 36%, посочва вестникът. Най-високо в Румъния е заплащането в сферата на информационните технологии, където възнагражденията се движат около 6000 леи (2569 лв.) нетно на месец, сочат данните на румънската статистика.

Увеличенията на заплатите в бюджетния сектор в Румъния са довели до значително нарастване на възнагражденията в сферата на здравеопазването, където средното равнище е близо 2700 леи (1156 лв.), което е с 13% над средната заплата на национално равнище.

Прочети още от в. "Стандарт"

""Евромакс сървисиз" се отказва да добива злато край Трън", пише в. "Капитал"

"Евромакс сървисиз", която планираше да възобнови златодобива в района на Трън, обяви, че спира проекта. Като причина за решението си от компанията посочват негативната кампания, предшествала местния референдум в неделя, на който 94% от жителите на общината гласуваха против проекта. 

"Фирмата не може да оцени инвестиционната среда в момента като благоприятна за реален "светъл" бизнес, нито за постигане на хармонични отношения с местната общност, каквато е нашата кауза", се посочва в отворено писмо на компанията, която е част от групата на "Асарел-Медет".

Прочети още от в " Капитал""

"Държавният касов апарат бръмчи на контрабандни обороти", пише в. "Сега"

"Ако сме живи и здрави, над милиард от контрабанда ще вкараме в бюджета" - се закле премиерът Бойко Борисов в реч пред форума "Икономика на светло", организиран от Асоциацията на индустриалния капитал миналата седмица. Парите ще потекат от ограничаване на контрабандата на горива и тютюневи изделия. 

"Съпротивата ще е жестока" - драматично обяви Борисов и се похвали с нова наредба, която ще въведе по-строг контрол над бензиностанциите - денонощно от всяка колонка към данъчните ще тече сигнал, защото най-големите престъпления се правели чрез манипулиране на софтуера на бензиностанциите.

Прочети още от в. "Сега"

"Избраната линия е правилна, дано се постигне успех" пише в. "Труд"

Няма как да знаем и да преценим всичко, което съдържа посещението на премиера Бойко Борисов в Турция. Сигурно има подробности и нюанси, които не са още казани и други, които въобще ще останат премълчани за пред обществото. Така е впрочем при всяка подобна среща. Да не говорим за онези думи или жестове, разменени между участниците, които и за тях самите са нещо недоизказано, но със своя си тежест и значение.

Но няма основание за каквото и да е съмнение, че избраната и манифестирана от премиера Борисов линия на българска политика спрямо Турция и специално спрямо българо-турското сътрудничество по цял ред проблеми, е правилната. Подадената ръка за добросъседство, за усилия за взаимноизгодно сътрудничество, при взаимно зачитане и уважение, отговаря на добре разбраните интереси и на двете страни. Това се набива на очи, както се казва, от пръв поглед. И то е разбираемо като се има предвид дори и само географското положение на България и Турция.

Прочети още от в. "Труд"

"1686 грабнали БГ паспорт за 5 месеца", пише в. "Монитор"

686 лица са грабнали български паспорти само за първите пет месеца на 2017 година на основание произход, статут на бежанец, особени заслуги към България или пък постоянно или дългосрочно пребиваване у нас. Това сочи статистика с данни към 31 май на Министерството на правосъдието, предоставена на "Монитор".

Данните показват още, че 1160 от получилите гражданство са македонци, като те представляват и най-голямата група от чужденци, получили БГ гражданство. За първото тримесечие на миналата година пък гражданство са придобили 1412 нови българи, а за цялата година броят им е 12 880. От тях почти половината са македонци - 6196 души.

Изненада се оказва, че сърбите разбиват 10-годишната тенденция молдовците и украинците да са втори в списъка с придобилите българско гражданство след македонците.

Прочети още от в. "Монитор"