“Фалшиви монети от 2 лева спипани за първи път" четем на първа страница на в. “Труд”
Мъж предложи 5 метални ментета на 2 лева на продавачка в град Нови пазар, но жената веднага се усетила и отказала да ги приеме. Клиентът обаче изчезнал, като зарязал монетите и взел две кутии с цигари.
Опитът за прокарване на фалшификати станал в понеделник в хранителен магазин “Пеци” на ул. “Патриарх Евтимий” в града. В обекта влязъл мъж, който поискал две кутии цигари и извадил 5 монети от по 2 лева. На продавачката й направило впечатление, че те изглеждат по-различно. Казала на клиента, че се съмнява в истинността им. Мъжът пък упорствал, че тя явно не е виждала новите монети. Под предлог, че отива да вземе едра банкнота от колата си, мъжът излязъл от магазина. Жената веднага подала сигнал до полицията и ментетата са иззети.
"Съдебните изпълнители неправилно запорират хиляди заплати и пенсии” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Частните съдебни изпълнители масово налагат запори върху банкови сметки, по които се превеждат заплати, пенсии, детски надбавки, болнични и други социални плащания, които по закон са защитени. Става дума за десетки хиляди дела годишно. Този проблем е от години, заяви председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев. Той обясни, че заради банковата тайна юристите не знаят какви средства постъпват по въпросните сметки.
Запорът може да се вдигне едва след като длъжникът представи документ, че на въпросната сметка се превежда заплатата му. Става дума за удостоверение от работодател, от НОИ или банково извлечение. За целта засегнатите трябва да сигнализират възможно най-бързо, за да бъде вдигнат запорът. Проблемът обаче бил, че хората масово не знаели правата си и не се сещали да се обърнат към съдебните изпълнители за прекратяване на недоразумението.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Лихвари зарибяват с реклама по нета” четем във в. “Монитор”
Лихвари зарибяват клиенти с реклами в интернет. Мошениците, които взимат до 20 процента месечна лихва, си плащат, за да могат обявите им да излизат на първо място в търсачките, когато някой потребител въведе ключова дума. В повечето случаи това са „бърз кредит“, „заем“, „пари“. При изписването на тези фрази сайтът ни препраща директно към обявата на лихваря. Тя е частна и в нея е посочен само мобилен телефон и описание, че заемът ще бъде даден 100%. При свързване с измамника той обяснява по телефона, че единственото, което клиентът трябва да направи, е да се видят и да подпише запис на заповед. При срещата обаче лихварят казва, че за заем над 100 лева трябва обезпечение.
В повечето случаи това са автомобили и дори имоти. „Добросъвестният“ заемодател дори поема разноските при нотариуса, които са няколко десетки лева, в зависимост от обезпечението. За кола, чиято пазарна стойност е над 3 хил. лева, документите при нотариуса излизат около 50 лева.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Французи и испанци основни кандидати за Летище София”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Огромни френска и испанска компании са най-сериозните кандидати, проявили досега интерес към предстоящата процедура за отдаване на концесия на Летище София, научи "Стандарт". Днес Министерският съвет взе решение за обявяване на процедурата за концесия. Тя ще бъде със срок от 35 г., а концесионерът трябва да инвестира над 350 млн. лв. Очаква се в края на май конкурсът за концесията да бъде обявен в Официален вестник на Европейската комисия.
Първият сигурен кандидат е френската група "Ванси ерпортс" (VINCI Airports), която отдавна проявява интерес към наши летища. Тя беше кандидат за концесионер на аерогарите на Варна и Бургас, но не успя да се пребори с германско-българското обединение "Фрапорт туин стар еърпорт мениджмънт". Тогава VINCI Airports обжалва процедурата, но ВАС остави без последствие жалбата. VINCI Airports оперира 34 летища в света - 12 във франция, 10 в Португалия, 2 в Япония, 6 в Доминика, 3 в Камбоджа и 1 - в Чили. Групата обслужва над 140 авиокомпании и над 100 млн. пътници и отчита четирикратен ръст на приходите си от 2012 г. досега.
"Държавата започна концесията на летище София", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавата се разделя с най-скъпия си и атрактивен актив, ако не броим тези в сферата на енергетиката - столичното летище. Тя по сметките на транспортния министър Ивайло Московски очаква да получи от него рекордно голяма сума - 1.2 млрд. лв. за 35 години, от които половината като първоначална вноска. Във вторник на заседание на Министерския съвет беше решено да започне процедурата по отдаването на летище София на концесия, като оферти ще се подават до края на септември.
Целта на транспортното министерство е половината от сумата, или около 550 - 600 млн. лв., да дойде накуп в началото, останалите средства да са от концесионно плащане (минимум 5% от годишните приходи) и третият източник ще е от инвестиции в летището, които ще останат после за държавата. Голямата сума в началото е предвидена за погасяване на задълженията на БДЖ. За прехвърляне на средствата към железниците ще е необходимо съгласието от страна на Брюксел, като Московски бил уверен, че съгласието ще бъде получено до септември.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Скандал с орден за Нешка Робева", четем на първа страница на в. „24 часа"
Спор сред министрите дали приносът на Нешка Робева в културата е по-голям от този за спорта предизвика предложението бившата треньорка на националния отбор по художествена гимнастика да получи орден “Стара планина - първа степен”. Това става ясно от стенограмата на заседанието на кабинета във вторник.
Робева е номинирана за изключително големите ѝ заслуги в културата и изкуството. Мотивът е популяризирането на българския и балканския фолклор чрез създадената от нея трупа “Нешанъл арт”. На заседанието министърът на културата Вежди Рашидов обяснява, че предложението е от инициативен комитет.
„В 6 от 36 изследвани марки сирене има растителни мазнини", пише в. “Капитал Daily”
Асоциация "Активни потребители" установи нерегламентирано влагане на растителни мазнини в 6 от 36 изследвани марки краве сирене. И шестте продукта са насипни. Четири от тях се реализират във веригата "Кауфланд" - "Дъга" (доставчик "Ипекс груп"), "Здравец" (доставчик "Сибила 2000"), "Старопланинско" (производител "Сирма Приста") и "Тракия" (дистрибутор "Лъки 2003"). С необявени растителни мазнини е и собствената марка на "СВА Коме" - сирене СВА. Шестата установена злоупотреба е в проба от Женския пазар, но доставчикът и производителят на продукта са неидентифицирани, съобщи Богомил Николов, изпълнителен директор на "Активни потребители".
"Сирената са взети от търговската мрежа през април и са изследвани в акредитирана лаборатория. И в шестте проби наличието на немлечни мазнини не е обявено. Имаме запазени резервни проби, така че, ако някой оспорва резултатите от теста, може да ги изпратим за повторно изследване в чужбина", уточни Николов.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Кредити не се ловят с доклади", пише в. “Сега”
След публикуването на дългоочаквания доклад на AlixPartners ("Аликс") вече няма никакво съмнение, че сагата КТБ заприличва на библейски епос. В нея всеки може да открие потвърждение на предварителните си нагласи. Истеричното очакване, че този доклад ще разкрие всички тайни на КТБ и ще върне парите, показва, че механизмите за решаване на проблемите са сбъркани на най-високо ниво.
Затова не се учудвайте на вестникарските заглавия, излезли с няколко дни разлика, които твърдят, че зад КТБ има работещи бизнеси за 2.25 млрд. евро, но че могат да се спасят максимум 800 млн. лева. Второто число е от доклада на "Аликс" и върви с уговорката, че това е оценка за сумите, които могат да бъдат събрани през първите 12 месеца, и то без да се брои БТК. Първото число е твърдение на Цветан Василев, който в гневна статия представи списък с оценките си на кредитираните от КТБ компании. Ако вярното число е 800 млн. лева, ще бъдат върнати едва 17% от активите на банката в допълнение към онези около 10%, които вече са налични (да не забравяме, че КТБ разполагаше с портфейл държавни и корпоративни ценни книжа). Ако обаче Василев е прав, вложителите и Фондът за гарантиране на влоговете ще могат да си върнат значителна част от парите.
“Ново поскъпване на бензин и дизел” пише в. „Труд"
Цените на горивата у нас тръгват нагоре. Поскъпването ще с около 3%, прогнозира за „Труд” изпълнителният директор на Българска петролна и газова асоциация Андрей Делчев.
Причина са рекордно високите цени на петрола на международните борси. Черното злато достигна най-високите си стойности от ноември 2015 г. Сортът „Брент“ поскъпна с 1,23 долара или 2,5%, и вече се търгува за 49,05 долара за барел в Лондон.
“Борисов: Магистралите докараха инвеститори“, четем във в. “Монитор”
Навремето казваха, че асфалт не се яде, а сега там, където има магистрали и жп линии, там отиват инвеститорите. Това е коментирал по време на днешното правителствено заседание премиерът Бойко Борисов във връзка с инвестицията на японска компания, която ще строи „най-големия завод на Балканите за пневматични машини” и критиките на БСП срещу приоритетното изграждане на пътища в страната, става ясно от стенограмата.
Според думите на икономическия министър Божидар Лукарски обектът ще се намира край Пловдив, където Борисов бил преди три седмици, заради голяма американска инвестиция. Оказва се, че японците закупили три пъти повече земя отколкото американците за строежа на завода. Икономист №1 посочил, че ще бъдат разкрити поне 2400-2500 работни места. Поставили сме си за цел ръстът на икономиката във втората половина на годината да мине 4% и затова искам да се съсредоточите максимум в българските, в чуждите инвестиции, наредил премиерът.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Защо Путин толерира корупцията?", пише в. „24 часа"
Само глупак би твърдил, че в Русия корупцията е малка. Неотдавнашно изследване на московския център “Левада” показа, че мнозинството руснаци вижда държавната администрация като нелечимо корумпирана. Защо тогава Кремъл няма никакво желание да започне почистване, особено в момент, когато намаляването цената на корупцията може да компенсира негативните ефекти от падащите цени на петрола?
В западните медии е често срещано обяснението, че самият Путин е дълбоко корумпиран, че той дори се намира в епицентъра на руската корупция. Това може и да е така. Но като човек, който е живял на Балканите (и следователно има някаква представа за корупцията), разбрах, че да си корумпиран, не е причина да не обявяваш война на корупцията; тъкмо обратното, това дори може да бъде предимство, защото корумпираните политици не мразят нищо повече от корупцията на останалите.Това означава, че причините за нежеланието на Путин да се бори с корупцията са по-сложни.