“Фейслифт на Столетницата" четем на първа страница на в. “Труд”
За първи път жена ще е начело на БСП. За първи път действащ лидер на партията стигна до балотаж и загуби. Смяната на върха на столетницата делегати определиха като фейслифт. В пластичната хирургия това означава опъване на бръчки. При автомобилите така наричат промяната на външния дизайн при запазване на същия двигател.

На балотажа Корнелия Нинова се наложи над Михаил Миков с 46 гласа (395:349). При първото среднощно гласуване за председател на социалистите Миков водеше с 329 гласа пред Нинова, за която бяха пуснати 280 бюлетини.

Прочети още от в. “Труд”

„Офшорка с BG директори разследвана на Британските Вирджинските острови", четем на първа страница на в. „24 часа"
Агенцията за финансово разузнаване на Британските Вирджински острови е искала информация от “Мосак Фонсека” за офшорка, която сменила 6-има български директори от създаването си през 2005 г. до 2011 г.

Това показа продължаващото проучване на “24 часа” в Panama Papers.

През 2012 г. и 2013 г. Главният прокурор на Британските Вирджински острови дал съгласието си Агенцията да поиска от местния съд заповед за обиск в офисите на “Мосак Фонсека” за изземване на всички документи, свързани със Swiss Capital Investments.

От Panama Papers не става ясно каква е причината за това. Случката обаче съвпада с времето, когато България e поискала международна правна помощ по друг казус, споменат в годишния доклад на Варненската окръжна прокуратура за 2012 г.

Прочети още от в. „24 часа"

“22 000 българи на помощи в Германия” четем на първа страница във в. “Монитор”
За година безработните нашенци там са се увеличили с близо една трета. 2093 майки са „прехвърлили” детските си надбавки в чужбина.
22 111 българи живеят на социални помощи в Германия. Това показва справка на Федералната агенция по заетостта на страната, изготвена по искане на „Монитор”. Това е броят на нашенците, които през април са регистрирани като безработни в местната агенция, откъдето получават обезщетение. „В сравнение с април 2015 г. броят на безработните българи се е увеличил с 6144 души или с 27,8%”, обясниха от Федералната агенция по заетостта. Нашите гурбетчии са на трето място и в класацията за безработни чужденци в Испания.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Кабинетът предлага секции в чужбина”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Компромис в Изборния кодекс за гласуването на българите в чужбина търси премиерът Бойко Борисов. "Има някакви решения, едно от тях е ЦИК да даде възможност на Министерски съвет да открива секции там, където има повече от 100 души", каза той в село Ябланово. Все още се проверява юридически издържано ли е правителството да има такива права за вота в чужбина. "Не знам дали ще мине през Венецианската комисия, но съм готов да поема и тази отговорност, за да бъде решен изцяло въпросът", каза премиерът. Ден преди това президентът Росен Плевнелиев обяви, че налага вето върху кодекса заради "неравното третиране на българските граждани в чужбина". "Има право да налага вето и правилно го е наложил, след като така смята", каза Борисов. Той подчерта, че истински разчита на отговорността на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, но и че иска да защити правото на всеки човек да гласува.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Втори рунд в битката за "Дунарит"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Съдът отмени определението на КЗК, блокиращо прехвърлянето на контрола над завода на "Емко", но се появи нов кредитор, зад който прозира Делян Пеевски.
Русенският военен завод "Дунарит" е една от апетитните хапки от останките от някогашната бизнес империя на Цветан Василев и за нея от затварянето на КТБ се правят различни опити за овладяване. Пушилката от престрелките около предприятието от военнопромишления комплекс става все по-плътна и вече е трудно да се разбере кой за какво се бори и в чий лагер е. Краткият прочит на случващото се е, че вероятно наблюдаваме масирана атака по няколко линии на депутата Делян Пеевски да овладее дружеството. Пълният е доста объркана и хаотична смесица от действия на акционери, управители, регулатори и съдилища.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"19 хиляди военни и полицаи искат по-висока пенсия от НОИ” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
19 249 пенсионери, излезли рано в пенсия - предимно военни и полицаи, са поискали Националният осигурителен институт да им преизчисли държавната пенсия. За целта те са прехвърлили натрупаното по индивидуалните си партиди от частен фонд в НОИ, съобщиха от институцията пред "Сега". Данните са към началото на март и от НОИ са преизчислили пенсиите на над 16 хил. души. Едва около 3000 заети българи, родени след 1959 г., са избрали да прекратят осигуряването си във втория стълб и да плащат пълните си осигуровки за пенсия само в НОИ.

Това е резултатът от първата намеса на финансовия министър Владислав Горанов в осигурителната система. Около половин година след като реално влязоха в сила измененията за възможността на избор на заетите да продължат да се осигуряват в частен фонд или да изберат само НОИ, данните за възползвалите се от избора са повече от скромни. Във втория стълб спестяват около 3.5 млн. души, а натрупаното по партидите им е общо близо 8 млрд. лв.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Няма място за старите курорти", пише в. “Капитал Daily”
Българската плажна ивица предлага синтезирана версия на българския преход. Криминалните истории - показни убийства и поръчкови побои, се случваха в разгара на приватизацията на бившите държавни курорти, която беше привилегия само за силните на деня. Представата, че в хотелиерството се печелят пари от въздуха, остана меродавна години наред. После дойдоха големите туроператори с техните клиенти и инвестиции в комплексите, което определи и посоката на развитие - масов туризъм, предназначен за масовия европейски потребител, търсещ all-inclusive продукт. Всичко това се случваше на фона на бясно строителство, в много от случаите без спазване както на екологичното законодателство, така и на някаква бледа градоустройствена идея.

Условията, при които се създаваше и развиваше морският бизнес, логично доведоха и до друга негова особеност - абсолютно отсъствие на големи чуждестранни инвеститори и пълна хегемония на местни собственици, много от тях без опит в сектора и със спорни капитали.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Кражбата с прогнозите", пише в. “Сега”
Преди дни само Европейската комисия повтори за пореден път наглата лъжа, лицемерно маскирана като прогноза, - че "се очаква" икономиката на България да се забави спрямо 2015 г. и от 3% ръстът на брутния вътрешен продукт да падне до 2%. Вместо да отвърнат откровено и остро, както го правят уважаващите нациите си държавници, като г-н Орбан и г-жа Шидло, нашите хрантутници поддакват с инфантилни усмивчици, запазен знак на софийските йесмени. И повтарят лъжата. Ако изобщо се замислят, и чиновници, и политици си казват - какво пък, прогнозирали нещо хората, може и да са сгрешили. Не, този път в Брюксел прехвърлиха границата, има числово доказателство, че прогнозата за мижавия ръст не е грешка, а лъжа - грешка е да не познаеш бъдещо несигурно състояние.

Прочети още от в. “Сега”

“„Топлофикация” дава на съд 150 000 абонати” пише в. „Труд"
„Топлофикация” София дава на съд над 150 000 абонати, съобщи пред „Труд“ Емил Георгиев, изпълнителен секретар на Федерацията на потребителите в България.

Дружеството е завело общо 150 000 искови молби и дела в съда срещу свои клиенти.

В същото време насрещните дела са много по-малко, защото хората не знаят как да защитят интересите си в съда, допълни Георгиев. Около 1500 са делата срещу дружеството, заведени от членове на федерацията. Тази година регистрираме доста повече жалби срещу столичното парно, спрямо миналата.

Прочети още от в. „Труд"

“БЕХ има да си събира над 2 млрд. лева“, четем във в. “Монитор”

Над 2 млрд. лв. има да получава от държавните енергийни компании и от „Топлофикация – София“ Българският енергиен холдинг (БЕХ). Това показва финансовият отчет на дружеството за първото тримесечие на тази година. Според него само заемите, отпуснати към фирмите под шапката на холдинга, са за 1,54 млрд. лв. Отделно от тях са близо 500-те милиона лева, които „Топлофикация – София“ дължи на БЕХ и които бяха разсрочени за 20 години с 5 г. гратисен период. В рамките на няколко десетки милиона лева са търговските вземания на холдинга, включително от свързани фирми.

В тези цифри не се отчита мостовият заем получен от БЕХ в края на април и с парите от който НЕК се разплати с двете американски топлоцентрали. Той е за сумата от 535 млн. евро и ще бъде покрит в рамките на следващите 12 месеца чрез емисия облигации.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Десислава Танева: Битката срещу ментетата зависи от потребителите", пише в. „24 часа"
Обмисляме под една марка да може да се прави само един тип млечен продукт - истински или имитиращ, казва министърът на земеделието и храните

- Г-жо министър, “24 часа” започна кампания за това какво яде българинът. Въпросът за истинските храни и ментетата продължава да стои на дневен ред, ще бъдат ли защитени по-добре традиционните сирене, кашкавал, хляб, колбаси и т.н.?

- Всичко това е свързано и с цена. Изходът на битката срещу ментетата зависи основно от потребителите. Но аз не бих използвала такова противопоставяне на истински продукти и т. нар. ментета. Защото статистиката е шокираща.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Кризата в Сирия удари круизите", пише в. “Стандарт”

Кризата в Сирия удари круизния туризъм. Войната в Близкия изток се отразява най-много на пътуванията в източната част на Средиземно море, каза за "Стандарт" Александър Аврамов - началник на Морска гара - Варна. Според него ефектите от тази криза оказват силно влияние и на затворения басейн на Черно море и круизните терминали в него - т.е. на българските пристанища. До момента в Морска гара - Варна, има подадени четири заявки за посещения на пътнически кораби, чиято гара е част от пристанищен терминал Варна-изток на "Пристанище Варна" ЕАД. "Очакват се още заявки до началото на активния круизен сезон, така че в края му ще можем да направим точна равносметка на посещенията", каза Аврамов. По отношение на геополитическата обстановка в региона той коментира, че заради нестабилността е налице информация за голям брой отказани заявки за посещения в пристанища в Турция, които досега бяха междинни при някои круизи, включващи Черноморски пристанища и Морска гара - Варна.

Прочети още от в. “Стандарт”