“Емил Хърсев: Офшорният бизнес е дълбоко нездравословен за държавите" четем на първа страница на в. “Труд”
Българо-циганският метод е значително по-евтин и ефективен от офшорките

- Посрещнахме понеделник с чудовищен скандал за офшорни далавери в Панама. Замесени са държавни глави, политици, спортисти. Колко голям е този скандал, господин Хърсев?

- Колкото го направят медиите. Иначе това е една претоплена история с много манипулативни внушения. Поне от 10 години Организацията за икономическо сътрудничество и развитие работи за ограничаване вредното въздействие на офшорния бизнес върху световните държавни финанси. Който следи тази битка, е наясно с обема на този бизнес и в тази история, която сега се раздува, не чувам нищо ново.

Прочети още от в. “Труд”

"Пенсиите изостават все повече от доходите” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Въпреки осъвременяването им в средата на годината пенсиите в България се отдалечават от доходите. Това показват данните на Националния осигурителен институт за 2015 г. През изминалата година средната пенсия успява да замести едва 56.5% от средния нетен осигурителен доход за страната. Това е доходът след плащането на данъците и осигуровките.

Средната пенсия за осигурителен стаж и възраст - най-масовата у нас, замества 61.8% от нетния осигурителен доход. За сравнение, през 2014 г. и двата показателя са били по-високи и са се повишили спрямо предходната 2013 г. През 2014 г. средната пенсия е била 57.9% от нетния осигурителен доход, а тази за осигурителен стаж и възраст е била 62.4%. Смята се, че за да са адекватни пенсиите, те трябва да покриват около 80% от последната заплата на човек.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Нови европравила след Панамската афера”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Панамската афера ще има много сериозно отражение. В Лондон разговорите във финансовия сектор вече са насочени в посока, че скандалът ще има много по-сериозно отражение, отколкото потенциалния Брекзит.
Изглежда, много политици по целия свят са използвали офшорки. Следователно потенциално в много държави ще излезе сериозна политическа тема. Първо - какво говорят политиците, какво вършат те и техните семейства. В Исландия, например, вече има сериозен парламентарен дебат за оставка на премиера. Политически това ще има голямо отражение. Второ - какво ще е отражението върху финансовите пазари.
Скандалът показва, че макар през последните 10 години да са взети много мерки от страна на Европейския съюз и Съединените щати за ограничаване използването на офшорни компании за укриване на данъци, всъщност много хора и много компании, включително от държавите, които би трябвало вече да не ги използват.

Прочети още от в. “Стандарт”

"КЗК се направи на съд и зае страна в битката за "Дунарит", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) почти пое ролята на съд в объркания казус с контрола над оръжейния завод "Дунарит", като даде силно рамо на една от страните в спора. С безпрецедентно определение, сериозно надхвърлящо мандата на антимонополния орган да изследва пазарните ефекти от сделки по сливания и придобивания, той отказа да разглежда искането на "Емко" да купи "Дунарит", докато тече съдебно дело нагоре по веригата на собствеността на продаваното дружество. Така реално КЗК се захваща с несвойствената дейност да защитава права и интереси на акционери, вместо да следи за пазарната конкуренция.

Ефектът от определението е, че се блокира опитът на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев да продаде оръжейния завод, след като чрез увеличение на капитала на прекия акционер в "Дунарит" - "Кемира", той успя да избяга от запорите на синдиците на фалиралата банка. Същевременно КЗК реално влиза в услуга на бившето доверено лице на Василев Бисер Лазов, който от затварянето на КТБ води война за овладяване на контрола над завода.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“CV-то на нацията, което никой не желае” четем във в. “Монитор”

Сещате ли се максимата „Най-добрата импровизация е репетираната“?. Явно това клише набира все по-голяма популярност сред търсещите работа, които плащат по 30 лв., за да се подготвят за интервю с евентуалния си работодател. Има и такива обаче, които са далеч от репетицията. Те още в началната фаза предпочитат да платят 15 лв., за да получат добре написана автобиография, вместо да се опитат сами да представят себе си.

Може би търсещите работа се доверяват на специалисти, защото искат да направят възможно най-добри впечатления на евентуалния си бъдещ началник. Като имаме предвид всички нелепи правописни грешки и снимки, които „красят“ автобиографиите, идеята не е никак лоша.

От друга страна обаче, какво автобиографично има в това някой друг да напише CV-то ти? Ами нищо!

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Няма български политици сред собствениците на офшорки. Засега", четем на първа страница на в. „24 часа"
Глобално международно разследване в 11,5 млн. документа разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни

“До момента не излизат имена на български политици, които да са били акционери в офшорните зони, за които пише Panama Papers.

Има фирми, които са закрити, или такива, за които все още не излизат достатъчно документи. Едно име обаче не значи нищо без детайлна информация, трябва да се проверят детайлите.” Това каза за “24 часа” Алексения Димитрова, която засега е единственият български журналист от екипа на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който започна публикуването на Panama Papers.

Прочети още от в. „24 часа"

„"София тех парк" продължава да сменя директори", пише в. “Капитал Daily”
В директорския състав на държавното дружество "София тех парк" за по-малко от месец излязоха двама и влязоха трима нови членове. На събрание на акционерите на 30 март са гласувани оставките на досегашния изпълнителен директор Елица Панайотова и Евгени Ангелов, икономически съветник на президента. Едновременно с това влиза и нов член – Пламен Накев, който има престой (често спорен) в много държавни дружества, като последното му назначение е при кабинета "Орешарски". От Министерството на икономиката не отговориха на въпроса за промяната в ръководството.

С рокадите техпаркът се превръща в лична територия на министъра на икономиката Божидар Лукарски. Излизат хората, движили проекта още от неговия зародиш - Елица Панайотова и Евгени Ангелов. На мястото на Ангелов влиза новото назначение на икономическото министерство - Пламен Накев. Според архива на "Капитал" последният е бил главен счетоводител на фалиралата авиокомпания "Балкан", като три пъти е уволняван от нея.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Войната за остатъците от КТБ продължава", пише в. “Сега”
След поредица предимно лоши новини за имуществото на фалиралата КТБ - прихващания за повече от 800 млн. лева, фалити и други схеми, като че ли най-сетне се появи надежда. Държавата реши да даде гласност на заключенията на "Аликс Партнърс", запорира активи и даде знак, че ще търси сериозен купувач на банка "Виктория", която е 100% собственост на КТБ.
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) поиска рекорден запор върху активи, свързани с Цветан Василев. Сумата на иска е за над 2.2 млрд. лева, като за 1.4 млрд. лева има обезпечения. Комисията твърди, че е установила, че Василев е придобил активи за над 1 млрд. лева с незаконен произход.

Прочети още от в. “Сега”

“Бум на винетки втора ръка” пише в. „Труд"
Българи масово продават винетки втора ръка в интернет, показа проверка на „Труд”. Ползваните стикери вървят по 70 лева. Така българинът спестява по 30 лева от винетка, след като от тази година цената на годишните стикери беше повишена на 97 лева.

Един от тях е търговец, който се представя за Стефан от Монтана. Находчивият българин купуват автомобили с платена винетка, после сваля стикера и го продава отделно.

„Свалил съм винетката от кола, която купих и продавам. Имам всички документи, доказващи истинността й“, разказа Стефан пред „Труд“ и поясни, че на касовата бележка не е написан номерът на автомобила.

Прочети още от в. „Труд"

“Топлинните счетоводители тръгват на отчет“, четем във в. “Монитор”

До края на тази седмица топлинните счетоводители ще обявят датите за отчитане на топломерите по радиаторите в домовете на абонатите. Основната маса на топлофицираните българи е в София, където столичната топлофикация вчера обяви края на отоплителния сезон. За сравнение миналата година това се случи на 26 април.

Фирмите за дялово разпределение задължително трябва да дадат две дати за отчет, едната от които трябва да е в неработен ден. Графикът се разлепва на видимо място във входа. И на двете дата посещението е безплатно, тоест то вече е калкулирано в цената за дялово разпределение. Ако пропуснете и двете дати обаче, трябва да си платите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Китайци вдигат нов икономически град до Пловдив", пише в. „24 часа"
Инвеститори от китайския град Шенджен желаят да изградят нов икономически град до Пловдив. Това стана ясно на среща при зам.-кмета на Пловдив Розалин Петков с Чангцинг Джанг, президент на департамент „Китай“ в Българо-китайската асоциация за бизнес развитие. Присъстваха и Пламен Панчев, създател на Тракия икономическа зона и Валентина Александрова, съветник на министъра на икономиката Божидар Лукарски.

Проектът е пилотен както за България, така и за Европа. Изграждането му е основано на новата концепция на китайското правителство „Един път, един пояс” (One road, one belt) за обхващане на света чрез икономически отношения по пътя на коприната.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Дават оръжие на данъчни полицаи", пише в. “Стандарт”

Данъчните полицаи ще може да носят оръжие и ще имат специални униформи. Те ще работят по специфични случаи като например на организирани престъпни групи, създадени за данъчни измами и с цел източване на ДДС, научи "Стандарт".

Създаването на данъчна полиция се предлага от Министерството на финансите. Служители на Националната агенция за приходи (НАП) ще получат разследващи (дознателски) функции. По този начин събраните от тях материали по време на ревизии и проверки директно ще може да се използват в съда в наказателни производства за ощетяване на хазната в големи размери, за което в закона е предвиден затвор.

Прочети още от в. “Стандарт”