"И минималните осигуровки се вдигат от 2019 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Днес надзорният съвет на НОИ трябва да обсъди проекта на бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г. С него се вдигат не само максималните осигуровки, но и минималните, но размерът на обезщетенията остава без промяна.

В проекта са залегнали три промени, които вече станаха известни. Максималният осигурителен доход се вдига от 2600 на 3000 лв. от 1 януари, а таванът на пенсиите става 1200 лв. от 1 юли и ще важи за всички пенсии. Индексацията на пенсиите ще бъде с 5.7% от 1 юли.

Повишават се и минималните осигурителни доходи. За самоосигуряващите се минималният осигурителен доход се увеличава от 510 на 560 лв., колкото ще бъде и минималната заплата догодина. Тази промяна, за разлика от първите три, е по план - записана в средносрочната бюджетна прогноза 2019-2021 г. Размерът на осигуровките остава без промяна и ще продължи да се дели между работодател и осигурен в съотношение 60:40.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Правителството иска да контролира работата и парите на всички болници", четем в "Капитал"

Лекарите остават само с един трудов договор, което може да остави малките градове без още специалисти

Проектът за изменение и допълнение на проектозакона за бюджета на здравната каса за 2019 г. съдържа още драстични изменения в здравните закони освен задължението лекарите да изписват най-евтините лекарства, става ясно от текстовете, с които "Капитал" разполага и все още не са публично оповестени. 

Най-големите промени са две - здравната каса вече няма да плаща клиничната пътека, ако лекарите, които са я извършили, не са на трудов договор в съответната болница. Това на практика спира пътуването на гост-професори и хирурзи по клиники в страната и съсредоточава сложните операции само в големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас и Плевен. Изключение ще има само за дефицитните специалности като патология, неонатология, анестезиология и други.

Прочети още от " Капитал"

"Опасност! До 20 дни Търговският регистър може отново да спре" е заглавиe от в. "24 часа"

Агенцията по вписванията обяви спешна обществена поръчка за 120 терабайта място, тъй като мястото за съхраняване на данни се изчерпва

Търговският и Имотният регистри могат да спрат до 20 дни заради изчерпване на мястото в информационните система за съхраняване на данни. Това става ясно от обществената поръчка на Агенцията по вписванията - "Надграждане на съществуващите дискови масиви за съхранение на данни DELL EMC Unity 400", необходими за спешното осигуряване на нуждите на съществуващите информационни системи. Нужен е допълнителен ресурс от 120 терабайта, за да се осигурят всички регистри и да се предотвратят възможности за сривове, пише в поръчката.

От агенцията напомнят за срива, който започна на 9 август след последователно дефектиране на 4 диска от базата данни на Търговския регистър. То доведе до срив в операционната му системата, както и до заплаха от срив в базите данни на останалите регистри. Вследствие на аварията от 9 до 27 август този регистър бе затворен.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Войската ни 60-а в света по боеспособност" извежда на първа страница в. "Монитор"

Българската армия заема 60-о място по боеспособност от общо 136 държави в престижната класация на специализирания сайт Global Firepower (GFP) за 2018 година, установи проверка на "Монитор".

Страната ни се е изкачила със седем позиции спрямо предходната година, като е задминала държави като Белгия и Хърватия. По всяка вероятност един от основните фактори за това са отделените през тази година над 113 млн. лв. отгоре за отбрана, с което общият бюджет за войската ни надхвърли 1,193 млрд. лв. Зад родната армия се нареждат войските на Австрия, Словакия и Португалия, както и на Сърбия. Непосредствено пред България в класацията пък са страни като Финландия, Чили, Унгария, Бангладеш и Мароко. Първата тройка по военна мощ в света оформят лидерите САЩ, Русия и Китай, следвани от Индия. В топ 10 има едва три държави от ЕС - Франция, Великобритания и Германия, заемащи съответно пето, шесто и десето място. Преди Германия пък са поставени Южна Корея, Япония и Турция, а незавидното последно място е отредено на азиатското Кралство Бутан, което като цяло разполага с едва два военни хеликоптера.

При формирането на коефициента за военната мощ на всяка една от държавите се вземат предвид над 50 показателя. сред които освен бюджета за отбрана са и бойната техника и броят на военнослужещите, с които разполагат те. Според публикуваните от сайта данни България разчита на 33 150 души под пагон.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Над 2 млрд. евро са приходите от международен туризъм за 7 месеца", четем във в. "Стандарт"

Есента е времето за равносметка на летния сезон - като цяло вървим с 3,6% ръст за юни, юли и август, тоест за трите активни месеца, над 4 милиона и 480 хиляди чуждестранни туристи са посетили нашата страна за тези три месеца. Това отчете министърът на туризма Николина Ангелкова.

Министър Ангелкова заяви, че това отново показва изключително добра устойчивост за летния туристически сезон. "6,9 милиона чуждестранни туристи са от януари до август, което е ръст от около 6% и поставя България на едно от челните места за устойчивост като дестинация и като избор на туристическия продукт", добави тя. По думите й за първите 7 месеца над 2 милиарда евро са приходите от международен туризъм, което е ръст от около 8,1%. "Само за юни и юли, които са активните месеци на летния сезон, имаме над 1 милиард и 200 милиона евро приходи", допълни още тя.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е на 44-о място в класация за човешкия капитал", пише в "Капитал"

Дете, родено днес в България, ще бъде продуктивно на 68% от потенциала си като възрастен, в условия на отлично здраве и пълно образование. Това показва нов индекс за човешкия капитал, разработен от Световната банка. Той оценява производителността на младите според национални показатели за здравеопазването, образованието и продължителността на живота. Така България се позиционира на 44-о място в класацията сред 157 държави. От думите на изпълнителния директор на банката Кристалина Георгиева пред медии става ясно, че страната се представя по-добре от държави със сходни доходи, но по-зле от други в региона Централна и Източна Европа. "Ако искаме да сме по-богати утре, трябва да инвестираме в децата си днес", казва Георгиева.

Прочети още от " Капитал"

"Чуждестранните инвестиции: малко или как?", пише в. "Сега"

Има икономически митове, притчи и легенди, повечето внос, които са пуснали такива яки корени в масовите представи, че са добили силата на предразсъдъци - те пораждат реакции, често несъгласувани, та дори и противни на здравия разум. Такава е легендата за преките чуждестранни инвестиции. Тя гласи, че всяка развиваща се икономика има насъщна нужда от чуждестранен капитал, ама не какъв да е, а пряко инвестиран в местни предприятия под непосредствен контрол на чуждестранния инвеститор. Защото - за разлика от чуждестранния кредит, предоставен на аборигените, който те могат да откраднат, да изядат - като плащат с кредита текущо потребление, - или просто да загубят, като го изсипят в неконкурентоспособни проекти, опитният чуждестранен капиталист първо ще вложи парите си ефективно, а после ще ги пази и умножава. В легендата има и едно второ ниво, скрито като двойно дъно в куфара на контрабандист, пред самите аборигени то не се отваря, но вносителите на демокрация и икономически просперитет знаят, че там е скрито най-ценното познание. Счита се, че преките чуждестранни инвестиции са не само вложение на пари, но и внос на познание, технологии, култура и прочутите западни ценности, от които аборигените имат още по-голяма нужда, отколкото от машини, оборудване и суровини. Затова преките инвестиции са семето на демокрацията.

Прочети още от в. "Сега"

"България трябва да следва модела на Швейцария, Израел, САЩ при високите технологии" пише в. "24 часа"

Разработихме системата Securify,която показва пробивите в блокчейн технологиите, казва новият носител на наградата "Джон Атанасов"

Честито за наградата, г-н Цанков. Моля, представете се с няколко думи.

- Работя като изследовател в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих. Също така съм съосновател на ChainSecurity, стартъп в който разработваме продукти за защита на блокчейн приложения. Целта на моята изследователска работа е както развиването на фундаментални методи така и тяхното приложение към актуални проблеми в практиката. В момента, такива проблеми са сигурността на блокчейн системите и безопасността на изкуствения интелект.

Какви са проблемите в тези сфери?

- Проблемът със сигурността на блокчейн системите идва от това, че става въпрос за технология, която управлява големи суми криптовалути. В момента буквално милиарди долари се управляват от така наречените крипто договори, наричани още "умни" договори. Това са нов вид дигитални договори които се изпълняват чрез блокчейн системите абсолютно автоматично - без посредник. Идеята на тези системи е да са по-ефективни. Например при застраховането - вместо да се обърнем към застрахователна агенция, може да използваме умен блокчейн договор, който описва условията на дадена застраховка. Чрез този умен договор, хората могат да депозират без посредник криптовалута като в замяна - ако има застрахователно събитие - получават обезщетението си абсолютно автоматично.

Прочети още от в. "24 часа"

"Икономически проект на СДС обещава до 10 години двойно нарастване на БВП", пише в. "Стандарт"

Икономически проект на СДС обещава до 10 години двойно нарастване на БВП и увеличаване на доходите на населението. Необходими са промени в законодателството. Това обяви на пресконференция в Стара Загора Николай Александров, областен лидер на СДС. По думите му промените трябва да бъдат в Закона за ДДС, както и сериозно подпомагане на малкия и средния бизнес. Това са били основните акценти от дискусията вчера и днес в Стара Загора, организирана със съдействието на фондация "Конрад Аденауер" на тема "Българите - европейски граждани с европейски доходи. Десният път за постигане на тази цел".

Прочети още от в. "Стандарт"