"Серия от скандали спря ремонта на правителството" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Министрите в оставка - Валентин Радев, Ивайло Московски и Николай Нанков, ще продължат да заемат постовете си, макар че трябваше да бъдат освободени вчера. Това стана след серия от скандали в парламента. Управляващото мнозинство реши, че ще отложи гласуването с оправданието, че президентът Румен Радев не е подписал указа за освобождаването на предлагания бъдещ шеф на МВР Младен Маринов от настоящия му пост на главен секретар на вътрешното ведомство. Държавният глава е на международна среща в чужбина вчера и днес. От президентството заявиха, че след завръщането си Радев ще разгледа предложението на правителството да освободи Маринов, без да конкретизират дали указът ще бъде подписан.

Часове след скандала в парламента избраникът на премиера Бойко Борисов за транспортното министерство Александър Манолев съобщи, че се отказва да оглави ведомството. Като причина той посочи, че кандидатурата му била подложена на "координирана медийна атака" със "скалъпени твърдения".

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Как се разпределят останките от КТБ", четем в "Капитал"

Куриозната продажба на активите на "Хрисома" показва нагледно как синдиците на фалиралата банка нагласят търгове

Бързо и на тъмно. Към този стил на продажби на обезпечения и активи от страна на синдиците на КТБ Кристи Маринова и Ангел Донов един търг добавя и две по-страшни характеристики - евтино и нагласено. Примерът е от юни, когато изненадващо за топ имот в центъра на София се появява втори кандидат. Той печели, като предлага по-висока цена, обявен е за победител, но след време е изфабрикуван сценарий, че офертата на конкурента е била сгрешена и с думи е била написана по-висока цена, която с малко бие конкурента. Факт, който скромно е премълчан от кандидата на самия търг, вероятно защото не е съществувал.

Прочети още от " Капитал"

"Евродепутат: Да изберем времето на Брюксел" е заглавиe от в. "24 часа"

До 6 месеца ЕК ще отмени смяната на часа

Европейската комисия ще отмени директивата за двукратната годишна смяна на часовото време най-късно през март. Това показа проверка на "24 часа" в Страсбург ден, след като председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обяви в прощалното си годишно слово за състоянието на съюза, че на тази практика се слага край, защото това очакват избирателите.

"Нашето време изтича" - с тези думи той даде темпо на колегите си. А на страните членки даде свобода сами да изберат дали да са в часови режим на вечно лято, или на зима. След отмяната на директивата правителството ще избере единия от двата варианта.

Според евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев в наш интерес е да сме на лятното. Туризмът е само една от причините то да е по-подходящо за България.

Прочети ще от в. "24 часа"

"ЕП забранява двойния стандарт при храните" извежда на първа страница в. "Монитор"

Cтоки от една и съща марка и опаковка трябва да имат еднакво съдържание. Това гласи решение, прието днес от Европейския парламент. Изследванията, извършени в няколко държави в ЕС, доказват, че съществуват разлики в състава на изделията. Дискриминацията на потребители е недопустима, се посочва в решението.

Ако някое дружество разпространява стока с различен състав в различни държави от ЕС, стоката не трябва да има същата опаковка и да бъде рекламирана по същия начин, се допълва в документа. Разлики са открити не само в състава на хранителни стоки, но и в препарати, козметика, тоалетни принадлежности и изделия, предназначени за бебета, се уточнява в съобщението на ЕП.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ще има електронни винетки за година, 3 месеца, месец, седмица и уикенд", четем във в. "Стандарт"

С окончателни промени в Закона за пътищата депутатите решиха винетните такси да бъдат годишна, тримесечна, месечна, седмична и уикенд. Винетките ще бъдат електронни и ще важат от деня, посочен като начална дата при заплащането им.

Минималната пътна такса, която се дължи за ползване на платената пътна мрежа, е тази за уикенд винетка. Винетките ще се заплащат след деклариране на регистрационния номер на превозното средство и ще важат само за него. В случай на прехвърляне на собствеността на превозното средство, винетката ще запазва валидността си.

На винетката ще бъде регистрационният номер на пътното превозно средство, категорията му, датата на плащане и валидността.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Излекувай ме за 12 лв.", пише "Капитал"

Новият здравен модел не се приема добре от съсловието и застрахователите

Подготвяният месеци нов модел на здравно финансиране бавно става известен, но по първите реакции, изглежда, с куп дефекти. Накратко - здравният министър Кирил Ананиев предлага към сегашната здравна вноска от 8% всеки да доплаща - вероятно по 12 лв. на месец. Тези пари отиват в застрахователите. С така събраните 900 млн. лв. те трябва да поемат всички скъпи дейности. Това звучи простичко... и невъзможно.

Прочети още от " Капитал"

"Борисов ще предаде Меркел, но тя няма да разбере", пише в. "Сега"

Как е възможно германската канцлерка Ангела Меркел да хвали българския премиер Бойко Борисов в друга държава, а той да си прави оглушки? Седмица мина, откакто тя заяви на всеослушание в Скопие, че е куражлия политик, а той мълчи, сякаш не става дума за него. Да не се е разболял от скромност?

"Искам да подчертая ролята на премиера Зоран Заев, но и на премиерите на България и Гърция Бойко Борисов и Алексис Ципрас", каза Меркел на 8 септември и добави: "Искам да благодаря за ролята и куража на Борисов, защото в продължение на години се намирахме в ситуация, в която нямахме напредък, а сега се получи пробив. Имаше проява на политическа храброст", подчерта тя на съвместна пресконференция с македонския премиер Зоран Заев, говорейки за договора между Атина и Скопие за името Северна Македония. За нея нямаше значение, че подписването стана без българско присъствие в тръстиките край Преспанското езеро, където Гърция и Македония не сметнаха за необходимо да отбележат, че и България е дала принос за този резултат.

Прочети още от в. "Сега"

"Как да задържиш работника, ако може да отиде на германска заплата" пише в. "24 часа"

И цените ще тръгнат нагоре, но не с 10%

Няма никакво съмнение, че увеличение на доходите трябва да има, в това число и на държавните служители. Това е впрочем моментът, в който да обсъдим ефективността на тези служители, толкова ли трябва да бъде администрацията.

България не е на самотна планета. Българският работодател е в пряка конкуренция на пазара на труда с чуждестранния - с германския, с френския. У нас работят фирми, които рекрутират персонал от България и му купуват билет за чужбина, където има по-голям доход. (Друг е въпросът, че нашите хора понякога търсят номинално високата заплата, без да си дават сметка, че издръжката на живота е по-висока в страните, където отиват да работят.)

Ние се конкурираме с общността с най-високи доходи. Защото в САЩ имат по-малки доходи от средноевропейските, и в Япония са по-ниски, за Китай да не говорим.

Прочети още от в. "24 часа"

"Източният икономически форум и новият световен пасианс", пише в. "Стандарт"

Динамиката на процесите в световната политика е свързана с необходимостта сцените на действия да се разглеждат в тяхната многообразност. С Източния икономически форум във Владивосток устойчиво се показва, че Далечният изток, заедно с Централна Азия, придобиват възродено, ключово значение при разглеждането на световната политическа сцена. Програмата на икономическия форум показва синтез между бизнес, икономика и образование, като чрез тях се начертава пътят за развитието както на търговията и енергетиката в района, но и на засилващите се отношения на страните Русия, Китай, Япония, Южна Корея. Събирането на едно място на премиера на Япония, президентите на Китай и Южна Корея, както и домакина на събитието - Владимир Путин, де факто прави икономическия форум и среща на високо равнище.

Прочети още от в. "Стандарт"