“Как за пореден път ще си убием туризма”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Затопли се времето и замириса на море. Отпуски, почивки, ах! По всичко личи, че ще имаме повече от успешен сезон тази година. Очакваме най-добрата година от много време насам, както и най-голямо посещение на туристи от Русия. Вече няма предварителни резервации, отстъпки, ласт минет, всичко е заето, даже дублирано. Свършиха местата по морето. Конюнктурата е толкова добра, каквато никога не е била, заради бойкота на Путин на Турция. Над 4,5 милиона руснаци оставяха там над 5 милиарда евро. Къде ще отидат те да почиват и накъде ще потекат тези пари? Ние не можем да приемем не 1 милион, а дори 10% от тях. За успех ще се смята, ако са повече от 200 000, с което само ще си върнем туристите отпреди 2014 г., когато са ни посетили 180 000. Едва ли обаче ще се възползваме от благоприятната международна ситуация. Защо?
"75 хил. престъпления са с неизвестен извършител” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Извършителите на над 75 хил. престъпления през миналата година са неизвестни. Това сочи статистиката на МВР за миналата година. В същото време полицията отчита ръст в разкриваемостта на престъпления и я фиксира на 40.1%.
Въпреки сравнително високия общ ръст на разкрити престъпления нивото при най-масовите - кражбите - остава 28.1 %, т.е. по-малко от 1/3 от взломните, домови, джебчийски кражби и грабежи се разкриват. Статистиката сочи, че от общо 61 203 престъпления против собствеността са разкрити 17 191.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Дрипшопове въртят алъш-вериш със забранени стоки” четем във в. “Монитор”
Продават бебешки дрешки, бельо и играчки въпреки изричното вето. Собственичка на магазин за втора ръка с близо милион печалба за година, търговци си разменят съвети във форумите как да заобиколят здравната наредба.
Алъш-вериш със стоки, изрично забранени за продажба след употреба, въртят магазините за дрехи втора ръка, придобили известност и под името дрипшопове. Обувки, бебешки играчки и дрешки, лично бельо и бански са само част от асортимента на повечето квартални обекти въпреки разпоредбите в наредбата на Министерството на здравеопазването, показа проверка на „Монитор“.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Армия данъчни дебне по морето" четем на първа страница на в. “Труд”
Стотици данъчни ще бъдат командировани по родното Черноморие тази година, за да следят за укриване на приходи от страна на ресторантьори, хотелиери и туроператори, заяви пред “Труд” говорителят на Националната агенция за приходите (НАП) Росен Бъчваров.
“В момента се осъществява мониторинг на летищата, за да се знае всеки турист към кой хотел е насочен и дали тези приходи се отчитат. От Министерството на туризма получихме база данни за всички места за настаняване в страната за по-лесен мониторинг. Кампанията е изцяло превантивна, за наблюдение, а не за санкциониране”, допълни Бъчваров.
"Инвестиции за 100 млн. лв. в два нови завода започват в Димитровград", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Икономиката на Димитровград ще е различна след две години, след като през следващите месеци там ще бъдат изградени две нови предприятия за авточасти, в които общата инвестиция ще бъде около 100 млн. лв. Проектите са на турската "Са-ба", която произвежда осветление за автомобили, и на японската "Язаки", която е специализирана в кабелите за коли.
Справка в Имотния регистър показва, че турската фирма вече е закупила парцел в района, а "Язаки" официално потвърди, че има напреднал план за Димитровград.
С откриването на заводите, което трябва да стане най-много до две години, в града ще бъдат открити общо 3800 работни места, повечето от "Язаки".
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„500 германци учат за лекари във Варна", четем на първа страница на в. „24 часа"
500 германци учат за лекари в Медицинския университет във Варна. Освен тях там медицина следват и 135 британци, а чуждите студенти във вуза са общо 1200.
В Медицинския университет във Варна от 40 години идват чужденци, за да станат лекари. С течение на времето кандидатите набъбват, а младежите от страни на Европейския съюз като Германия и Великобритания стават все повече.
“От общо 4500 студенти, 1200 са чуждестранни. Най-много са студентите от Германия - 500 човека, Великобритания е втора със 135, след нея се нареждат скандинавските страни.
„Държавата иска ремонт на стария терминал от концесионера на летище София", пише в. “Капитал Daily”
Бъдещият концесионер на Летище София ще трябва да инвестира не по-малко от 306.5 млн. лв. без ДДС за 35-годишен период, като част от тези средства ще трябва да бъдат вложени в обновяването на пътнически терминал 1, така че той да разполага със седем ръкава и 5 входа-изхода за пътници с капацитет на обслужване 3 млн. пътници годишно. Това става ясно от откритата в петък от Министерството на транспорта процедура за предоставяне на концесия на летище София. Предвижда се също така концесионният договор да може да бъде изменен при надхвърляне на годишен трафик от 6 млн. пътници (сега са 4 млн.). Тогава ще бъде заложено разширяване на единия или на двата терминала или изграждане на нов, трети терминал. Може да се поиска и строеж на нова писта и една или повече пътеки за рулиране при достигане на 70% от капацитета на пистата за излитане и кацане, пише в обявлението на конкурса.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Универсална базисна утопия", пише в. “Сега”
Може би днес ще дойде комунизмът. Но не първо в най-бедните страни, както (напразно) мечтаеше др. Ленин, а в една от най-богатите и най-капиталистически страни, първо в Швейцария. Защото вчера, 5 юни, швейцарците бяха на референдум дали конфедерацията да гарантира безусловен базов доход, съкратено на немски BGE, за англоговорящите UBI (universal basic income, универсален базов доход). Инициаторите на референдума предлагат да се допълни (всъщност да обърне с главата надолу) конституцията и да задължи държавата да плаща "базов доход (Grundeinkommen), който дава на цялото население възможност за достойно човешко съществуване и участие в обществения живот". Според тях това означава всеки месец на всеки пълнолетен швейцарец държавата да плаща по 2500 франка (по днешен курс 4425 лева), за дете - по 625 франка (1106 лева). Без ангажимент личността да прави каквото и да било срещу това плащане. Затова наричан "безусловен" доход.
“Столичният квартал Кремиковци – евтина земя и чист въздух” пише в. „Труд"
Два пъти по-ниски цени на имотите от тези в София и много желаещи да се заселят в квартал Кремиковци, където вече няма пушещи металургични комини, предаде БТВ.
Собственичка от Русе има къща с два декара двор. Тя и семейството и са поредните купили имот в Кремиковци.
В София 800 евро, а в Кремиковци цената е 400 евро на квадратен метър застроена площ.
“Над 4 хиляди фирми закрити за 6 години у нас“, четем във в. “Монитор”
През последните 6 години са закрити 4085 предприятия у нас. От картата на българската икономика са изчезнали 85 големи компании, около хиляда средни и 3 хил. малки фирми, съобщи Жечко Димитров, програмен директор на Българската стопанска камара (БСК).
„Ние непрекъснато изразяваме своята тревога за влошаващата се бизнессреда, а лошото е, че 92% от всички фирми са микропредприятия, в които работят от 0 до 9 лица“, поясни Димитров. Според думите му почти в 180 хил. компании има само по един зает.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Горанов затяга контрола над пенсионните фондове", пише в. „24 часа"
Трябвало да управляват така, че хората да има какво да получат
Пакет от мерки за законодателни промени, които да повишат контрола над пенсионните фондове, да намалят рисковия им профил и да гарантират по-висока доходност на управляваните от тях пари, ще внесе в Министерския съвет финансовият министър Владислав Горанов.
“Целта е да гарантираме на българските граждани, че милиардите в тези фондове ще бъдат управлявани толкова добре, че хората да имат какво да получат във фазата на изплащане на пенсията”, обясни целта на поправките министърът.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”1,5% от фермерите държат 82% от земята", пише в. “Стандарт”
В повечето държави в Европа дават по-малки помощи на големите стопанства. 75% от субсидиите за единица площ отиват в 100 свързани лица, посочват от БАН.
В България 1,5% от земеделските стопанства обработват 82% от земята. В тях са концентрирани основните финансови ресурси - и като стойност на произведената продукция, и като размер на субсидиите, които получават. Това посочват от Института за икономически изследвания при БАН в тазгодишния си доклад за икономическото развитие на България. Докладът на икономистите от БАН за 2016 г. се фокусира върху аграрния сектор. Участието на България в Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС показва, че субсидиите се концентрират в малка част от фермерите.