Планът на Китай да съди всеки от своите 1,3 милиарда жители въз основа на тяхното социално поведение се приближава към реалността, защото Пекин възнамерява да приеме програма за доживотни точки до 2021 г., която да определя персонализирани рейтинги за всеки гражданин, пише Bloomberg.

Столицата ще обедини данни от няколко департамента, за да възнаграждава или наказва около 22 милиона граждани въз основа на действията и репутацията им след 2020 г., съгласно план, публикуван на уебсайта на общинското правителство в Пекин в понеделник. Тези, които имат по-добър т.нар. Социален кредит, ще получат ползи от "зелената програма", докато тези, които нарушават законите, ще усетят живота по-труден.

Проектът от Пекин ще подобри системите за черни списъци, така че онези, които се смятат за неблагонадеждни, "няма да могат да направят и една стъпка", според плана на правителството. Агенция "Синхуа" докладва за предложението във вторник, а докладът, публикуван на уебсайта на общинското правителство, е от 18 юли.

Китай отдавна експериментира със системи, които класират своите граждани, възнаграждавайки доброто поведение с опростени услуги, като наказва лошите действия с ограничения и санкции. Критиците казват, че подобни ходове са изпълнени с рискове и биха могли да доведат до системи, които редуцират човешкото съществуване до архив от доклади.

Амбициозен план

Усилията на Пекин са най-амбициозните, но са сред повече от дузина градове, които се предвиждат сходни програми.

Ханджоу разгърна своята лична кредитна система по-рано тази година, възнаграждавайки "про-социално поведение" като доброволческа работа и кръводаряване, като наказва тези, които нарушават правилата за движение по пътищата и взимат пари под масата. До края на май хората с лоши кредити в са били възпрени да резервират повече от 11 милиона полета и 4 милиона високоскоростни влакови пътувания, според Националната комисия за развитие и реформи.

Според плана на правителството на Пекин, различни агенции да свържат своите бази данни, за да получат по-подробна картина за действията на всеки гражданин. Предложението призовава агенциите, включващи туристически органи, регулатори на бизнеса и транзитни органи, да работят заедно.

Проследяването на поведението на хората в Китай стана по-лесно, тъй като икономическият живот се премества в интернет пространството, с приложения като WeChat на Tencent и Alipay на Ant Financial, които са централно място за извършване на плащания, получаване на заеми и организиране на транспорт. Обикновено профилите се свързват с мобилни телефонни номера, които на свой ред изискват идентификационни документи, издадени от държавата.

Окончателният вариант на националната система за социални кредити в Китай остава несигурен. Но с все по-строгите правила за премахване на анонимността в социалните мрежи и набирането на популярност на системите за разпознаване на лица сред полицията, властите ще са все по-способни да хващат всеки прегрешил, от дисидентите в интернет до возещите се без билет.