В 3 от продаваните на българския пазар марки прясно мляко има 85% съдържание на сухо мляко, а при още 7 такива съдържанието на т.нар. млечна пудра е между 50 и 85 на сто.
Това показва проучване на асоциацията "Активни потребители". В нея са включени общо 17 търговски марки на прясното мляко, които могат да бъдат намерени в магазинната мрежа в София, а пробите са били взети през ноември 2020 година. От тях 5 са UHT продукти, като маслеността на всички варира между 0,1 и 3,7%.
Според резултатите едва 3 от тях са напълно чисти и не съдържат сухо мляко. При други 4 марки наличието на млечна пудра е между 10 и 49 на сто.
Резултатите са установени чрез определяне на съдържанието на фурозин в пробите, който е индикатор за топлинната обработка на прясното мляко.
"Той се образува в малки количества при пастьоризация, стерилизация или UHT обработка на млякото. При термично сушене обаче съдържанието му нараства силно и затова се натрупва най-много в индустриалната млечна пудра. Повече фурозин открит в прясното/суровото мляко означава по-високи нива на добавена млечна пудра. С други думи измервайки съдържанието на фурозин откриваме подправяне на търговските продукти с добавена млечна пудра", обясняват от "Активни потребители".
За разлика от останалите проучвания на асоциацията обаче при това липсват конкретните марки на включените в изследването продукти. Досега те винаги са били посочвани, за да могат потребителите да се ориентират за качеството на стоките, предлагани на пазара у нас.
От "Активни потребители" обясняват, че причина за това са някои недостатъци в използването на наличния фурозин като индикатор.
"Производителите на сухо мляко/млечна пудра ползват различни суровини, технологично оборудване и режими на изсушаване. Това води до значителни вариации в количеството на фурозин в индустриалната млечна пудра. Всяка марка млечна пудра е уникална, а ние не знаем в съответната мандра кой търговски продукт се влага", посочват експертите и допълват:
"Затова точната калкулация на съдържанието на млечна пудра в прясното мляко е невъзможна без да се провери на място при производителя списъка на суровините. Най-сигурен резултат има когато в прясното мляко не се открива или има само следи от фурозин. Тогава можем да бъдем сигурни, че в продукта няма добавено сухо мляко".
projekt
на 15.03.2021 в 17:55:44 #1гарантирано унищожение от БСП и ГЕРБ. хората ядът помия, защото друго не се продава. разболяват се вследствие на некачествена храна и лекарства. а накрая ги изписват умрели от КОВИД