„Кристалина - президент на Световната банка, Плевнелиев - еврокомисар?", пише в. „24 часа"
Кандидати за президенти се номинират тайно почти на всеки час в партийни централи и кръгове по интереси.
Кой ще е големият играч обаче, все още е неизвестно. Управляващата партия обяви чрез Бойко Борисов, че ще посочи своя кандидат през август. Според източници от ГЕРБ анализи показали, че българите за разлика от политиците и медиите не се вълнуват от президентски избори и затова твърде вероятно е Борисов да посочи своя кандидат дори през септември.
Все по-малки са шансовете това да е Кристалина Георгиева. Запитана дали ще се кандидатира, в Брюксел еврокомисарката ни отговори само: “Не ми задавайте този въпрос до края на юни.”
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Банките печелят по 110 млн. лева на месец” е водещo заглавиe на в. “Сега”
От началото на годината печалбата на банките расте със средна скорост 110 млн. лева на месец. Това показва статистиката на БНБ към 30 април. Според данните за първата четвърт на 2016 г. банковата система като цяло е отчела 439 млн. лева печалба, което е с близо 15% повече спрямо година по-рано.
Банките в България се стягат за стрес тестовете и са в много добра форма, но са прекалено предпазливи с отпускането на заеми, коментираха икономисти и финансисти по време на форума "Шумът на парите" вчера. "Изпитите" трябва да приключат през август и след това кредитирането вероятно ще се отпуши, посочи анализаторът Георги Ангелов.
Прочети още от статията на в. “Сега”
“Посредници точат по схема пострадали на пътя” четем във в. “Монитор”
Работят в комбина с болници и погребални агенции. Подставени лица взимат парите, които не стигат до жертвите.
Посредници между застрахователни компании и пострадали или загинали при катастрофи, които в повечето случаи са недобросъвестни адвокати, прибират милиони, които са предназначени за жертвите от пътните инциденти. Схемата, за която разказаха потърпевши пред „Монитор“, се прилага от години и вече дори прокуратурата се е заела с десетки случаи, които са квалифицирани като измами. Юристите, които работят в тясно сътрудничество със служители от КАТ на ниски нива, се свързват с хора, пострадали при пътни инциденти, или с близки на загинали при катастрофи. Интересното е, че те идват на мястото на произшествието дори преди застрахователните компании с вече подготвени документи.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Почивката в Гърция поскъпна" четем на първа страница на в. “Труд”
По-скъпо ще струва почивката в Гърция това лято. Причината е, че от 1 юни цените на стоки и услуги в южната ни съседка са вдигнати заради увеличение на ДДС ставката. Досега тя беше 23%, но вече е 24 на сто.
Най-голямо повишение ще има на 11 острова - Сирос, Тасос, Андрос, Тинос, Карпатос, Милос, Скирос, Алонисос, Кеа, Андипарос и Сифнос. На всички тях от 1 юни ставката скача от 16 на 24 на сто.
"Законови промени ще спестят още 50 млн. лв. от сметката за тока", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Управляващите добавят нови законови текстове, които да ограничат разходите в енергетиката. От ГЕРБ ще предложат поправка, в която две централи - ТЕЦ "Видахим" и ТЕЦ "Свищов" ще спрат да получават високи цени. Ефектът ще е годишно спестяване от 50 млн. лв. или 1.5 лв. на мегават час, изчислиха енергийни експерти от партията.
Промените ще минат по бързата писта - ще се предложат директно на второ четене към други изменения в Закона за енергетиката. Това е втори опит двете прикрити като заводски централи дружества да работят по пазарни цени. Първите рестрикции се обжалват и няма сигурност дали ще заработят и за колко време ще са валидни, затова сега се предлага ново решение. От поправките няма да пострадат топлофикациите, основен собственик на които е Христо Ковачки.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Опашки за карти в София", четем на първа страница на в. „24 часа"
Опашки за карти за градския транспорт за първи път се извиха в сряда в София, след като от 1 юни билетът стана 1,60 лв.
Над 4000 карти са издадени само за последните 48 часа. Интерес има и към новата карта, която комбинира метро и градски транспорт.
Причината е, че вече е далеч по-изгодно да се пътува с абонамент - излиза под 50 стотинки.
Няма промяна и в цените на картите за ученици, пенсионери и студенти.
„"Трейс" е с най-ниска цена за нова отсечка от метрото", пише в. “Капитал Daily”
Цената на "Трейс груп холд" за изграждане на 630 м тунел и една метростанция е най-ниска, стана ясно след отварянето на офертите на кандидатите. Поръчката на общинската "Метрополитен" е за тунел и станция "Хаджи Димитър", а отсечката е част от третия лъч на метрото и представлява продължението на неговата централна част - от Малък градски театър до бул. "Владимир Вазов" след "Подуяне".
Предложената от компанията цена е 29.8 млн. лв., което е доста под прогнозната - 45 млн. лв. Това обаче не я прави автоматичен победител. Тъй като офертата на "Трейс" е с повече от 20% по-ниска от средната предложена цена, процедурата изисква да й бъде поискана обосновка. В случай че тя не бъде приета, най-вероятно изпълнител ще е обединението между "Станилов" и "Главболгарстрой" (виж таблицата), което има най-много точки по техническото предложение и е с втората най-ниска цена. Останалите участници са играещата самостоятелно "Джи Пи груп" и две обединения - всичките с български фирми.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„МВР въвежда извънредни мерки за сигурност на летищата", пише в. “Сега”
МВР драстично затяга мерките за сигурност на летищата в София, Варна и Бургас. В столицата ще бъдат изградени допълнителни пропускателни пунктове, на които ще се проверяват коли, преди да стигнат до аерогарата. Специализираният отряд за борба с тероризма, жандармерия и гранична полиция ще охраняват летище София. Допълнителни екипи на жандармерията ще има и на ГКПП-тата на летищата във Варна и Бургас.
МВР обясни, че мерките са заради започващия туристически сезон и че са рутинни. Вътрешният министър Румяна Бъчварова отрече да има конкретен сигнал за готвен терористичен акт. В същото време обаче тя заяви, че мерките са в контекста на атентатите в Брюксел и Париж, при които загинаха стотици хора. Бъчварова обясни, че мерките за сигурност в двете европейски столици били затегнати, но постфактум.
“Доц. Григор Димитров, директор "Осигурителни отношения" в БСК: Хората изгубиха доверие в осигурителната система” пише в. „Труд"
- Доцент Димитров, какъв е вашият коментар относно решението на финансовия министър Владислав Горанов да изтегли промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), свързани с начина на изплащане на пенсиите от частните фондове?
- Разумът надделя и в този смисъл решението на г-н Горанов е правилно. Идеята на финансовия министър да се преразгледат и решат някои проблеми с допълнителното пенсионно осигуряване е добра. Те стоят дълго време и се отлагат. Друг е въпросът как се постави този въпрос - в последната минута, без участниците в тази дейност да се консултират. В процеса на осигуряването държавата има свое запазено място и то е да осигури и гарантира надеждността на осигурителната дейност. Това обаче е демократичен процес - всеки влага своите пари и би трябвало хората да имат активно участие в процеса на промяна. Проблемът с наследствените пенсии бе отлаган още от записването му в този му вид в Кодекса на социално осигуряване.
“Лихвите по депозитите замръзват“, четем във в. “Монитор”
Предпочитаме плаващи проценти при теглене на ипотечни кредити
Лихвите по депозитите няма да покачват нивата си, прогнозира Иван Кутлов, началник на управление „Трежъри“ във финансова институция у нас, по време на седмото издание на форума „Шумът на парите“. „Тази среда на ниски лихви в Европа вероятно ще продължи още поне година и половина – две“, поясни Кутлов.
Според последните данни на Българската народна банка (БНБ) за месец април 2016 г., лихвите по влоговете на българските домакинства са се покачили. През март лихвата по депозитите договорени в лева е била 1.13%, а само месец по-късно банките са давали по новите депозити – 1.17%.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Британците, които искат да са германци", пише в. “Стандарт”
Когато преди няколко седмици получила германско гражданство, Наталия Даненберг отпразнувала събитието с бутилка хубаво вино. Да се сдобие с германско гражданство никога не е представлявало приоритет за нея, но в един момент все пак решила да попълни документите. Причината: предстоящият референдум за членството на Великобритания в ЕС. "Ако не беше това гласуване, сигурно щях да изчакам още няколко години", казва британката.
На 23 юни британските избиратели трябва да решат дали страната им да остане в ЕС. Ако отговорът е "не", за първи път в историята на ЕС страна членка ще напусне Общността. Броени седмици преди референдума битката остава оспорвана: двата лагера са с почти изравнени сили.