"Нищо по пътя за Своге не е наред според доклад на експерти" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Институтът по пътна безопасност описва дълга серия от грешки и пропуски по шосето - от проекта и асфалта до знаците и мантинелите

Фаталната отсечка от пътя към Своге, взела 17 жертви, не отговаря на никакви стандарти. Това обяви Институтът по пътна безопасност (ИПБ), който представи свой независим доклад за грешките, превърнали шосето в зона, опасна за шофиране. Става дума за "верига от пропуски" - от фазата на проектиране, изграждане, приемане от комисия и пускане на пътя в експлоатация след рехабилитацията му от "Трейс Своге". Ето защо не е имало никаква възможност катастрофата в Своге от 25 август 2018 г. да бъде предотвратена, защото реално системата не функционира и генерира смърт, се посочва в доклада на ИПБ.

Експертите от института твърдят, че преди злополучния ремонт на тази отсечка не е имало знаци за ограничаване на скоростта - явно не е било нужно. Те установили още, че има разлики в трасето на пътя преди и след рехабилитацията.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БНТ с ново графично лого", четем в "Капитал"

То ще бъде официално представено след една седмица, но около това вече има напрежение

От началото на новия есенен телевизионен сезон БНТ ще има нова графична визия. Официално тя ще бъде представена на 10 септември, но на ключови места из София вече има билбордове, които рекламират новата опаковка на БНТ със слогана - "Първата програма". Билбордовете са част от т.нар. тийзър кампания, която ще продължи няколко дни, преди да бъде показана новата идентичност на държавната телевизия. 

Още когато БНТ обяви, че има намерение да смени графичната си визия, от професионалната общност последваха критични коментари и в крайна сметка се състоя кръгла маса, на която да бъдат обсъдени идеи за предстоящата промяна.

Прочети още от " Капитал"

"Забраняват домашни суджуци и маринована сланина" четем на първа страница във в. "24 часа"

От прясното месо, добито за лична консумация, не трябва да се произвеждат луканки, суджуци, наденици, маринована сланина и други продукти.

Това гласят съвети на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за ограничаване на заболяването с африканска чума по свинете.

"От нея не могат да бъдат засегнати хора, но в резултат на наложителните рестрикции икономическите последици за отраслите "Свиневъдство" и "Месопреработка" могат да бъдат значителни", съобщиха от БАБХ. Ако преди да заколят свиня, стопаните забележат симптоми като загуба на апетит, ускорено и затруднено дишане, секреция от носа и очите, некоординирани движения, кървава диария или видими подкожни кръвоизливи, незабавно да уведомят ветеринарен лекар и да спрат с обработката на трупа.

Прочети ще от в. "24 часа"

"По 3 бона глоба за превозвач без колани в автобусите му" четем в "Монитор"

Шофьорите ще отнасят 6 пъти по-малка санкция

Превозвачите ги грози глоба от 3000 лева, ако допуснат извършването на превози на пътници с автобус без да е оборудване с обезопасителни колани. Същата глоба ще бъде налагана и при липсата на видеорегистратор. Тези промени са вкарани в измененията на Закона за пътищата от депутатите Станислав Иванов и Александър Ненков.

Днес депутатите не успяха да ги разгледат в Комисията за регионално развитие заради многото други точки, които ги предшестваха. Първоначалната идея беше коланите да минат през комисията днес, за да бъдат гласувани утре спешно в пленарна зала.

Изискването за колани няма да се прилага при изпълнение на специализиран превоз по маршрути с еднопосочна дължина до 30 км, когато маршрутът не включва движение по републиканската пътна мрежа.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Няма да има либерализиране на забраната за пушене на закрито", четем във в. "Стандарт"

Парламентът не прие предложението на "Обединени патриоти" да се върнат помещенията за пушачи и непушачи в заведенията. Промените в Закона за здравето бяха отхвърлени на първо четене в парламентарната зала с 25 гласа "за", 69 "против" и 45 въздържали се.

Със законопроекта се предвиждаше забраната за тютюнопушене на закрити обществени места да отпадне за някои обекти, като се въвеждаха ясни правила за тези от тях, в които по изключение ще се допуска тютюнопушене в обособени самостоятелни помещения. Досега допусканото изключение е само за обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата.

Прочети още от в. "Стандарт"

 

"Политическата палачинка все още не се обръща", пише в. "Сега"

След бурята с оставките Радев нашамари БСП, както Доган преди време, а Борисов замълча

Подранилата политическа есен започна официално. Изпълнителната власт се скара и сдобри, президентската произнесе реч, законодателната заседава извънредно, а съдебната (прокуратурата) брои пачки в кутии за обувки. Само четвъртата лежерно подремва и сънува как някога министър се убиваше с вестник.

Извън шегата, първите дни от септември донесоха интересни събития. Някой от тях бяха важни, други не толкова, трети ще забравим след ден, но всички те нарисуваха една сюрреалистична картина - небостъргач от картон стои на ръба на пропаст, обитателите го клатят, но не пада; като нищо може да откара така още три години. Горе-долу такова е положението с коалицията ГЕРБ - "Обединени патриоти" и резонанса, който предизвиква в другите видове власти.

Прочети още от в. "Сега"

"Не сравнявайте емигрантските пари с чуждите инвестиции" пише в. "24 часа"

Това, че имаме два потока приходи, не значи, че са с една и съща цел

Емигрантските пари са повече от тези, които вкараха чуждите инвеститори у нас, гръмнаха медиите тези дни. Повод стана анализ на Българската стопанска камара, според който през 2017 г. преводите на българите зад граница възлизат на 2,2 млрд. лв., а преките чуждестранни инвестиции - 1,8 млрд. лв.

Според мен обаче двата ресурса не бива да се сравняват. Защото това, че имаме два потока на приходи, не означава, че те са с една и съща цел. Инвестицията си е инвестиция в капитал на компания, която след това се трансформира и в покупка на сгради, машини, съоръжения, в изплащане на заплати, т.е. има икономическо предназначение. Докато парите на емигрантите не може да се третират пряко като инвестиция Ако те се използват за стартиране на нов бизнес, за покупка на къща, сграда, машини, кола, може да се смятат за такава.

Прочети още от в. "24 часа"

"Вадим по-лесно временни паспорти и свидетелства за съдимост в чужбина", пише в. "Стандарт"

Таксата за издаване на временен български паспорт в чужбина се намалява с една четвърт, а досегът на гражданите с бюрокрацията ще бъде облекчен. Това предвижда Постановление за изменение на нормативни актове на Министерския съвет, което прие правителството. Промените са по предложение на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

До намалението се стига чрез премахването на две такси на обща стойност 17 евро. Временните български паспорти, издавани в чужбина, ще струват 50 евро вместо досегашните 67 евро. Мерките са част от усилията на правителството за облекчаване на административната тежест.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Amazon стана втората американска компания с пазарна оценка над 1 трлн. долара", пише "Капитал"

Най-голямата компания за онлайн търговия в света - Amazon, стана втората от САЩ с пазарна оценка от над 1 трлн. долара. По време на търговията в Ню Йорк акциите на основаната от Джеф Безос група се повишиха с 1.9% - до 2050.50 долара, и за кратко капитализацията й надминаха този праг. Така

след като на 2 август това направи Apple, след малко повече от месец към клуба се присъедини и друга технологична компания, съобщава Bloomberg.

Това е значителен успех за изпълнителния директор Джеф Безос, който основава Amazon в гаража си през 1994 г. като малка онлайн книжарница. Той успя да развие търговията на дребно в интернет, като свърза директно търговците с клиентите в мрежата.

Прочети още от " Капитал"