„От 25 ст. до 3 лева за литър бензин по света", пише в. „24 часа"
От 25 ст. до 3 лв. за литър се движи цената на бензина по света. Най-евтин е в Либия, а най-скъп в Норвегия.

Ройтерс пусна серия от снимки с цени в различни градове по света. От тях се вижда, че в село Салва, на границата между Катар и Саудитска Арабия, литър бензин е 0,20 долара, или 36 ст.

В Найроби през февруари цената е била 0,85 долара, или 1,53 лв.

Една от атрактивните снимки в галерията на Ройтерс е на бензиностанция в Омуртаг. Там в началото на февруари бензинът се е продавал за 1,88 лв./л. Сега средната цена е 1,79 лв.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

“Бум в продажбите на жилища "на зелено“" четем на първа страница на в. “Труд”
Бум в продажбите на жилища "на зелено“ в София, отчитат агенции за недвижими имоти и кредитни експерти.

„От началото на годината забелязваме значително увеличение в продажбите на апартаменти в София и другите големи градове, но изненадващо голям е интересът към покупка на жилища "на зелено“. Причината е, че на пазара се изчерпаха добрите жилища старо строителство и хората вече предпочитат да купят апартамент, който могат да преустроят още докато се изгражда, заяви пред „Труд“ Тихомир Тошев, изпълнителен директор на Кредит Център.

Прочети още от в. “Труд”

“Кабинетът решава за концесията за Банско”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Няма незаконно строителство в ски зоната, категорични са от ДНСК

Кабинетът ще решава за концесионния договор за ски зоната в Банско. В него трябва да бъдат изчистени неяснотите и разминаванията със сега действащото законодателство, да бъдат изяснени правата и задълженията на страните, а контролът по изпълнението му - завишен. Това стана ясно след проведения вчера в екоминистерството публичен дебат, въпреки че пълен консенсус по съдбата на концесията не бе постигнат. Обсъждано бе и увеличение на концесионната такса.

Предстои Министерски съвет да вземе решение за овластяване на министъра на околната среда и водите Ивелина Василев да проведе преговори с концесионера на ски зона Банско и анексиране на договора.

Преди седмица премиерът Бойко Борисов заръча на Василева да събере всички заинтересовани страни и да се сближат позициите. В противен случай той се зарече да спре концесията.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Вузовете ще получават бонус за обучение на повече програмисти” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Сериозен стимул очаква университетите, които наесен успеят да привлекат повече студенти по три важни за икономиката професионални направления с дефицит на кадри - математика, информатика и компютърни науки и комуникационна и компютърна техника. Държавата ще дава на висшите училища по 2000 лв. за всеки студент от тези направления, приет над миналогодишния брой на първокурсниците в съответното направление. Това предвижда проектопостановление на просветното министерство, публикувано за обществено обсъждане.

Бонусът от 2000 лв. ще се дава за капиталови разходи и ще е отделно от субсидията (1663 лв.), която получават висшите училища за издръжка на студент в тези три направления. Така парите за допълнителните бройки ще бъдат над двойно повече.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Затварят части от „Гоце Делчев” заради метрото” четем във в. “Монитор”
Заради изграждането на третия лъч на метрото от 20 март ще бъде затворен изцяло булевард "Патриарх Евтимий", а движението в тунела под НДК ще е двупосочно. В "Красно село" пък ще бъдат затворени: бул. „Гоце Делчев“ от ул. „Кюстендил“ до бул. „Цар Борис III“; ул. „Кюстендил“ от четните номера откъм бул. „Гоце Делчев“; ул. „Житница“ от бул. „Гоце Делчев“ до ул. „Гебедже“ и бул. „Св. Георги Софийски“ от бул. „Пенчо Славейков“ до ул. „Константин Иречек“.

От 9 март се забранява преминаването по ул. „Кюстендил“ от бул. „Акад. Евстатиев Гешов“ до ул. „Отечество”.

Двупосочно се променят маршрутите на тролейбусни линии 2 и 9. В посока ж.к. „Бъкстон“ и ж.к. „Борово“, от бул. „Гешов“ те ще се движат надясно по улиците „Григор Начевич“, „Отечество“, надясно по „Кюстендил“ и по маршрутите си.

Закрива се автобусната спирка с код 0275 „бул. Акад. Иван Е. Гешов“ за линии 64, 102 и 204 след кръстовището на бул.”България” с бул. „Акад. Иван Евстатиев Гешов” в посока бул.”Гоце Делчев”.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Спорна поръчка и за почистването на Варна", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Почистването на Варна през следващите пет години може да отидe в компании, свързани с братята Кирил и Георги Домусчиеви и собствениците на "Титан", след спорна обществена поръчка за над 60 млн. лв. Два техни консорциума -  "Варна 1" и ЗМБГ, са класирани на първо място, като са наградени с максимални точки за техническа оферта, а цените им са най-високи. Градът е бил разделен на пет зони, като двата фаворита не се конкурират никъде - вероятно обяснение може да се търси във факта, че и в двете обединения участват фирми на Домусчиеви и лесно е можело да се координират.

Нередностите в търга бяха забелязани и огласени от лидера на ДСБ Радан Кънев, който поиска обществената поръчка за сметопочистването да бъде спряна от премиера Бойко Борисов.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Борисов спира ГЕРБ за избор на КЗК, ядосан от “маймунджилъци” на Радан Кънев", четем на първа страница на в. „24 часа"
Премиерът нямало да позволи да се руши репутацията на ГЕРБ

ГЕРБ няма да участват в избора на нов състав на Комисията за защита на конкуренцията, въпреки че предложиха бившия главен секретар на Министерския съвет Росен Желязков за председател.

Премиерът Бойко Борисов е възложил на шефа на депутатите от ГЕРБ да намери начин и партията да не участва в избора, съобщи в понеделник министър-председателят.

Прочети още от в. „24 часа"

„Нов опит за въвеждане на данък "такси"", пише в. “Капитал Daily”
От следващата година таксиметровите услуги ще се облагат с еднократен данък. Той ще се събира от общините и ще замести корпоративния данък, който сега е 10% върху печалбата. Това предвиждат промени в Закона за местните данъци и такси, внесен в деловодството на парламента от депутати от управляващата коалиция. Законопроектът е почти идентичен с предложението, което народните представители отхвърлиха на първо четене в пленарна зала в средата на ноември.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Новите изтребители на армията станаха кораби", пише в. “Сега”
Проектът за покупка на нови изтребители за бойната авиация въобще не фигурира в плана на Министерството на отбраната за 2016 г. Това стана ясно от публикувания от МО документ с целите на министерството, които трябва да бъдат реализирани през тази година. За сметка на това обаче се дава приоритет на друг проект, който изненадващо се появи в края на миналата година - строеж на нови бойни кораби. До края на годината МО предвижда да се модернизират старите белгийски фрегати и да се реализират поне 15% от проекта за нов боен кораб. Споменава се и ремонтът на МиГ-29 от Полша, ремонт на самолетитe L-39, Пилатус, и на хеликоптерите Ми-17. За нови изтребители няма и дума, въпреки че за тях бяха отпуснати целево 80 млн. лв. в бюджета на МО извън капиталовите разходи след намеса на премиера Бойко Борисов.

Прочети още от в. “Сега”

“КНСБ: Българинът често работи повече, отколкото му се плаща” пише в. „Труд"
Сред най- често срещаните нарушения на трудовите права на българите са, че заплатите им нерядко се бавят и се остава извън работно време, без да се плаща допълнително за това. Това сочи доклад на КНСБ за нарушение на правото на труд през 2015 г., представен от вицепрезидента на синдиката Чавдар Христов.

Докладът обхваща период от около половин година, а за изготвянето му са ползвани данни на Главната инспекция по труда. Според статистиката нарушенията на права, свързани със здравословни и безопасни условия на труд, са 111 895, което е 53 на сто от общо констатираните нередности през 2015 г. По хигиена на труда нарушенията са 16 680, а тези, свързани със спазване на работното време и почивките - 20 500, основно в секторите търговия на дребно, ресторантьорство и здравеопазване.

Прочети още от в. „Труд"

“Износът ни през Гърция паднал с една трета“, четем във в. “Монитор”
С почти една трета е паднал износът на български стоки на годишна база през Гърция за страни извън Евросъюза по време на блокадите на граничните ни пунктове с южната ни съседка. Това сочат данни на Агенция „Митници” предоставени на „Монитор”.

Спрямо първите 3 седмици на годината преди спирането на товарния трафик по шосетата през Гърция спадът на експорта ни за трети страни е почти 27 на сто сочат още данните на митниците. Вносът от държави през пристанищата на южната ни съседка на годишна база за периода на блокадите е паднал с над 8 на сто. В сравнение с времето от началото на годината до започването на блокадите спадът е по-малък - около 6 на сто. Причината е, че някои наши вносители и превозвачи са потърсили алтернативни пътища за доставките си от чужбина и не са ги реализирали през обхванатата от безредици Гърция. От митниците уточниха, че блокираните пътища са затруднили и транзитните доставки през Гърция и България и от и за други страни от ЕС.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Чуждите инвестиции удариха 6-годишен връх", пише в. “Стандарт”

Стамен Янев е изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции (БАИ). Попитахме го стана ли страната ни отново привлекателна за чуждите капитали и какви мерки се вземат за привличането им.

- Господин Янев, може ли България да се определи като атрактивна инвестиционна дестинация към този момент?

- Смело мога да твърдя, че България наистина е атрактивна инвестиционна дестинация. Фактите и резултатите от миналата година доказват това наше твърдение. През 2015 г. всъщност отчитаме шестгодишен връх на преките чуждестранни инвестиции, привлечени в България, което в цифри е около 1 млрд. и 600 млн. евро. Това, сравнено с 2014 г., е близо 22,5% ръст. Ние се надяваме, че ще запазим темпото и през 2016 г. Отново тенденцията ще бъде най-атрактивни да са секторите машиностроене, автомобилостроене и аутсорсинг на бизнес процеси.

Прочети още от в. “Стандарт”