"Пак Борисов", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

ГЕРБ печели изборите и вероятно ще търси за партньори - Обединените патриоти, Реформаторския блок (ако мине 4%) и Марешки

Управленска коалиция от познат формат се очертава като по-вероятна в новия парламент според предварителните резултати от гласуването на парламентарните избори на 26 март. Данните от пълното паралелно преброяване към края на вечерта поставиха ГЕРБ на първо място с над 33 %, при общо пет партии, които със сигурност влизат в парламента.

Така Бойко Борисов получава шанс да постави нов републикански политически рекорд, като състави за трети път правителство, но истинският успех ще е ако успее да го реализира.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Политолози: Резултатите са успех и за ГЕРБ, и за БСП", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Изключително важно за създаването на парламентарно мнозинство е дали коалиция "РБ -Глас народен" ще премине бариерата от 4%, обобщи резултатите и очакванията политологът доц. Димитър Димитров. Според него това би позволило да се започнат преговори за мнозинство от 102-108 депутати между ГЕРБ и "РБ - Глас народен".

"Третият партньор в тази ситуация ще бъде най-вероятно коалиция "Обединени патриоти"", каза още доц. Димитров. "В известен смисъл зависи от това какво ще предпочетат ГЕРБ - те имат право на избор като първи и ако бързо договорят партньорство с РБ, ще могат бързо да убедят "Обединени патриоти", че стабилността минава през ясната подкрепа на ГЕРБ. Обръщам внимание, че в парламента ще попадне и парламентарна група на "Воля", но тя едва ли ще се включи на проект, който би се противил на мнозинство, водено от ГЕРБ", коментира Димитров.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ГЕРБ и ДОСТ първи на вота в чужбина" четем във в. "Труд"

ГЕРБ и ДОСТ са събрали най-много от гласовете на българските граждани зад граница - съответно 24,67% и 14,17%. Това показват резултатите при обработени 96.23% от СИК протоколи, съобщиха Централната избирателна комисия. На следващите места остават БСП и ДПС с 12,92% и 11,63%.

Прочети още от в. "Труд"

"Най-ожесточена е битката с монополния Франкенщайн - "Топлофикация"" четем във в. "Монитор"

Шайка "екологични" изнудвачи поставят държавата на колене

- Господин Георгиев, законодателството в момента достатъчно добре ли защитава потребителите?

- За съжаление България е най-бедната държава в ЕС, с най-ниски доходи и с най-високо равнище на експлоатация. Днес бедните потребители са над 10 пъти повече, отколкото в края на 1989 г. Проблемът им е не само бедността, а и това, че не са достатъчно защитени. Да, налице е добър закон за защита на потребителите, но други закони не са хармонизирани с Директивите на ЕС. Това дава възможност на монополните дружества да издевателстват над потребителите с огромни сметки и господстващо положение. Когато към това добавим и действията и безотговорността на сегашното ръководство на КЕВР, отговорът на въпроса как ще оцелява милионна армия от социално слаби българи е много труден.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Борисов печели срещу Нинова в София" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов спечели състезанието в лидерската битка за 25-и многомандатен район в столицата и успя да постигне по-висок резултат от шефа на соцпартията Корнелия Нинова. Това показват предварителните данни на "Алфа Рисърч". В сблъсъка в столицата експремиерът взема 34.5 на сто от гласовете срещу 27.5 процента за Нинова. На предишните избори през 2014 г. ГЕРБ взе 39.6% срещу 14.7% за БСП. Сега трети са "Обединени патриоти" - 10.6 на сто, за които водач на листа бе Десислав Чуколов от "Атака". Четвърта е коалицията "Да, България" с 6.9 процента начело в листата с Христо Иванов. Пета е "Нова република" - 5.2%, за която първи бе Радан Кънев. Следва "Воля" с 5%. Седма е коалицията "Реформаторски блок-Глас народен" (РБ-ГН) с водач на листа Светослав Витков - 4.2 на сто. "АБВ-Движение 21" получава 3% от гласовете, ДПС - 0.6 на сто, ДОСТ - 0.1%. Всички останали формации имат 2.4 на сто от вота.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"БНБ не разреши на Търговска банка Д да придобие ТБ "Виктория"", пише в. "Капитал"

Засега не е ясно дали синдиците на КТБ ще потърсят вариант да продължат процедурата с другия допуснат до финалния кръг кандидат - БАКБ

Българската народна банка (БНБ) не разреши на контролираната от Фуат Гювен Търговска банка Д да купи ТБ "Виктория". Решението на регулатора беше оповестено в края на работния ден в петък, като от него не става ясно дали и как ще продължи процедурата по търсене на купувач за продаваната от синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка дъщерна ТБ "Виктория". На полуфиналната права в надпреварата, в която интерес за покупка заявиха осем кандидата, бяха допуснати Търговска банка Д и Българо-а...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Като слънцето и въздуха...", пише в. "Сега"

60-годишният юбилей на Европейския съюз е добър повод всички правоверни да упражнят съчиняването на похвални слова. Най-трудно се пишат хвалби, както и да ги въртиш, дрънчат на тенеке. Друго е да теглиш някому една зверска. Навремето, като празнувахме 60-годишнината на Съветския съюз, също имаше надпревара по словесни фойерверки, но всичките бяха така кухи, че не се запомниха. Най-даровитите партийни поети и ласкатели не успяха даже да доближат прочутата димитровска формула, че "дружбата със СССР е нужна на България така, както въздуха и слънцето". За да имат думите смисъл и тежест, трябва, първо, който ги изрича, сам да им вярва, второ, добре е наистина да са верни. Не само др. Димитров е вярвал в своята историческа фраза, но тя е била абсолютно вярна, поне по отношение на него и оглавения от него строй - очевидно без дружбата със СССР др. Димитров нямаше да стигне до мавзолея, а вероятно и в премиерското кресло не би седнал.

Прочети още от в. "Сега"

"Агнешкото поскъпва, цените на зеленчуците падат" пише в. "Труд"

Краставици, репички и марули поевтинели с между 7 и 12% за седмица

Българските домати се продават по 2,50 лв. за килограм на едро

Агнешкото месо поскъпва в края на март, показват данните на Министерството на земеделието и храните. Килограм агнешка плешка се предлага от 12,35 лв./кг до 15,42 лв./кг на едро, като най-висока е цената в Благоевград, а най-ниска - в Габрово.

Спрямо предходната седмица в четири области е налице поскъпване с между 1,4% и 5,2%, най-чувствително в Плевен. Така средната стойност за страната се повишава с 0,5% на седмична база до 13,97 лв./кг. На дребно в големите вериги цената също върви нагоре, показват данните на министерството. Плешката се предлага по 13,14 лв./кг, което е с 0,8% повече спрямо предходната седмица. Увеличение има и при агнешкия бут. Средната цена в магазините вече е 13,68 лв./кг, или с 1,3% над нивото от предходната седмица.

Прочети още от в. "Труд"

"ЕС гледа 10 години напред", четем във в. "Монитор"

Италианският премиер Паоло Джентилони подчерта, че с юбилейната Римска декларация, определяща основните направления за развитието на общността за близките 10 години, ЕС прави уверена крачка напред. "Тази декларация потвърждава силата на ЕС. Ние знаем какви проблеми стоят пред нас - миграцията, икономическата криза, но подписвайки декларацията, ние изразихме доверието си към европейския проект. Някой я смята за твърде амбициозна, друг - за недостатъчно амбициозна, но това е крачка напред, която потвърждава нашето единство, солидарност и желание да активизираме сътрудничеството", подчерта Джентилони.

Бързият прочит на Декларацията по случай 60-ата годишнина от създаването на Европейския съюз ясно показва, че страните-членки, включително и България, са си поставили за цел да определят новия дневен ред на Съюза след очертаващото се излизане от него на Великобритания.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Юнкер: Трябва ни честен дебат за бъдещето на ЕС", пише в. "Стандарт"

Жан-Клод Юнкер, председател на ЕК специално за "Стандарт"

Европейската интеграция винаги е била проект, създаден от народите и за тях. Той бе движение, водено от поколение, обединило се, за да каже "Никога повече!" С подписването на Договорите от Рим на 25 март 1957 г. първите шест държави членки на ЕС затвориха призрака на европейското минало в книгите по история, където то се превърна в поучителен разказ, непозволяващ на бъдещите поколения да повтарят грешките от миналото.

С отбелязването на 60-годишнината от тази съдбоносна дата, ние отбелязваме също повторното раждане на европейския проект. В заобикалящия ни променлив и несигурен свят е настъпил моментът да подновим и да потвърдим отново ангажиментите си за обединено бъдеще, в което всички граждани и всички държави членки са третирани по еднакъв начин. Една нова Европа с 27 държави трябва да действа решително, за да отговори на очакванията на своите граждани и да им покаже както надежда, така и решимост.

Прочети още от в. "Стандарт"