"Парламентът вдигна данъците на 2 милиона автомобила" е водещo заглавиe на в. "Сега"

ГЕРБ не може да изчисли колко точно ще плащат гражданите, но смело прогнозира, че заради новата мярка смъртността ще падне с 4300 души

Собствениците на стари автомобили ще плащат по-висок данък от догодина. Това гласува окончателно парламентът, след като одобри вчера новата формула за изчисляване на налога върху моторните превозни средства. Тя вече ще включва два компонента - досегашния имуществен, който е на базата на мощността и годината на производство, и нов екологичен.

Промяната във формулата трябва да доведе до утежняване на данъка за стари автомобили с категория под Евро 4 и ще засегне близо 70% от автопарка в страната, т.е. над 2 млн. автомобила. За новите коли с най-добри еконорми трябва да има намаляване от сегашния размер. Колко конкретно ще бъдат налозите догодина ще зависи от ставките, които ще определи всяка една община. Те варират в голям диапазон и това е причината финансовото министерство да не представи разчети как промяната ще се отрази на хората.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Пощенска банка купува Пиреос за 75 млн. евро", четем в "Капитал"

Пощенска банка купува Банка Пиреос за 75 млн. евро, след като централите на двете институции в Атина подписаха спорезумение за финализиране на сделката за придобиване. В конкуренцията за покупката с оферти по информация на "Капитал" са участвали още БАКБ на Цветелина Бориславова и Инвестбанк на Петя Славова, както и активен в региона фонд. 

Продажбата на малката банка тече от месеци заради натиск, оказан от кредиторите на гръцките им банки-майки да се разделят с нестратегически активи покрай дълговата криза в южната съседка. Резултатът от сделката ще е в подобрение на позицията на Пощенска банка, която в момента е пета по размер на активите на българския пазар. Заявеното отсега намерение на купувача е да осъществи сливане и така да стане №3 по активи на пазара. След приключване на сделката Пощенска ще остане единствената гръцка банка в страната.

Прочети още от " Капитал"

"330 млн. лв за увеличението на заплатите на учителите, а 39 млн. лв. - за минималната заплата в системата" е заглавиe от в. "24 часа"

330 милиона са заложените средства в бюджета за 2019 г. за увеличение на заплатите на учители и директори, а 39 милиона лева са за увеличение на минималната работна заплата в системата. Нарастването на най-ниските заплати ще бъде с 20 процента и те ще достигнат почти средната за страната от 920 лева брутно, а реално като нетно трудово възнаграждение, младите учители ще получат 713,90 лева. Това се посочва в становище от Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" за бюджета за образованието за 2019 г..

В становището се казва, че увеличението на разходите за делегирани към образованието дейности е със 17 процента, така, както е заложено в решение на Министерския съвет за приемането на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2019 г. Единният разходен стандарт за ученик става 1611 лв. вместо сегашните 1370 лв. Стандартът за училище ще бъде увеличен от 33 000 лв. на 38 400 лв., а за паралелка - от 6998 лв. на 8176 лв. Стандартът за яслена и целодневна група в детска градина и училище става от 3998 лв. на 4664 лв., а за институция - от 20 000 лв. на 23 800 лв. За дете от 2 до 4 години държавата ще предоставя по 2190 лв., а за дете в задължителната предучилищна възраст - по 2405 лв. За съжаление, предвидените капиталови разходи за ученик, остават без изменение на 25 лв.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Парламентът прие на първо четене държавния бюджет за 2019 г." извежда на първа страница в. "Монитор"

Приоритетите на Бюджет 2019 са социалната политика, образованието, отбраната и политиката по доходите. В бюджета за следващата година е заложен дефицит от 0.5% от БВП.

Предвижда се растежът на БВП да се повиши до 3,7% през 2019 г. поради по-силните публични инвестиции и публично потребление и да се задържи на ниво от 3,5% в периода 2020-2021 година. Безработицата се очаква да се понижи до 4,8% за 2019 година.

Приходите в бюджета ще бъдат 43,8 млрд. лева, а през 2021 година се прогнозира да достигнат 47,5 млрд. лева. Ставките на корпоративните данъци и тези на данъците върху доходите на физическите лица ще се запазят. Разходите през 2019 година ще бъдат 44,4 млрд. лева, а през 2021 година се очаква да достигнат до 47, 5 млрд. лева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Правителството реши как да реализира АЕЦ "Белене"", пише в. "Капитал"

До края на годината ще се пуснат покани за интерес, а дали ще се строи, ще е ясно най-рано в края на 2019 г.

Най-рано в края на 2019 г. ще бъде ясно дали ще започне строителството на АЕЦ "Белене". Това е най-краткият срок за избор на инвеститори в проекта според одобрената на днешното правителствено заседание процедура за реализацията на ядрената централа. Предложената от министъра на енергетиката Теменужка Петкова рамка ще бъде разгледана и от Народното събрание, преди да бъде обявен конкурсът. 

В документа, който Петкова трябваше да изготви до края на октомври, отново е записано, че проектът трябва да се осъществи на пазарен принцип - без сключване на договори за задължително изкупуване на енергията от българската държава, без предоставяне на преференциални цени за изкупуване на електрическата енергия, без сключването на договори за разлика, без предоставяне на корпоративни гаранции или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията и без предоставяне на държавна гаранция.

Прочети още от в " Капитал"

"Бедните райони ще продължат да изостават и след новото райониране", пише в. "Сега"

Въпреки уверенията на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), че са намерили оптималния вариант за прекрояване на страната, експерти предупреждават, че единият от районите - Дунавският, може рязко да изостане в сравнение с останалите три. Според избрания от министерството вариант от сегашните шест района за планиране ще се обособят четири по-големи. Това ще са Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски район. Това стана ясно по време на дискусия, организирана от ресорното министерство вчера.

Според Борислав Борисов, професор от Стопанската академия в Свищов, въпреки че предложеният вариант е оптимален в сравнение с останалите и отговаря на изискванията за брой на населението, съществува опасност Югозападният да се развива, а Дунавският да си остане най-бедният район в Европейския съюз. Това мнение сподели и Антон Гладнишки от Министерството на финансите.

Прочети още от в. "Сега"

"БНБ отчете: На 3 дни по 1 българин нов милионер с пари в банка" четем в "24 часа"

На всеки три дни по 1 българин е откривал нов депозит в банка със суми от 1 милион лева и нагоре.

По 12 нови сметки с над милион в тях са откривани в банките за юли, август и септември, отчете централната банка.

Така броят на едрите депозити към края на септември вече е 862. Те са с 36 повече в сравнение с предишното тримесечие на 2018 г. и с 87 повече от отчетените за септември 2017 г., когато броят им е бил 775.

С 66 повече за три месеца и с 225 за една година са се увеличили и сметките със суми между 500 хил. и 1 млн. лв. в тях.

Най-голямо увеличение като брой - с 25 653, има при депозитите със суми между 10 000 и 20 хил. лв. 385 505 са влоговете с до 1000 лв. в тях. Само в сравнение с предишното тримесечие тези сметки са намалели със 74 284.

Прочети още от в. "24 часа"

"4 топобщини плащат 1,7 млн. лв. за лоши пътища" пише в. "Монитор"

Изкълчен крак на заледен тротоар и счупена джанта ощетяват местните каси

Столичната община е платила над 955 хил. лв. обезщетения по спечелени дела на граждани, пострадали от лошата инфраструктурата в града. Софиянци завеждат искове заради изкълчен или счупен крак при пропадане в дупка или подхлъзване на заледен тротоар. Столичани претендират за обезщетения и при сцепена джанта и спукана гума на колата. Така от хазната на софиянци годишно изтичат стотици хиляди за изплащане на обезщетения.

От справка, изготвена за "Монитор", става ясно, че през 2014, 2015 и 2016 година са платени над 420 бона за обезщетения на пострадали. Прави впечатление, че миналата година от "Московска" 33 са дали 90 хил. лв. на граждани, спечелили дела срещу общината, а до края на септември 2018 г. сумата надвишава 333 хил. лв. От Столичната община обясниха, че голямата разлика в парите не се дължи на повече заведени дела в последната година. Причината е протакването на решенията на съда.

Прочети още от в. "Монитор"

"Нееднозначната победа: Кой спечели изборите в САЩ и какво общо има тук Русия?", пише в. "Стандарт"

В САЩ се състояха избори за конгрес. По предварителни данни в камарата на представителите, с неголям превес, мнозинство ще получат демократите, а сенатът остава републикански. Приключилата предизборна кампания беше една от най-скъпите и най-мръсните в историята на САЩ. За Доналд Тръмп изборите се превърнаха в своеобразен референдум за получаване на доверие. За избирателите - в още един повод за разкол.

Не всичко е така просто

Разпределението, според предварителните резултати, е следното: сенатът остава "червен" - републиканците ще имат 51 места от общо 100. Но що се отнася до камарата на представителите нещата не са така еднозначни. Демократите водят на републиканците, но все още не така уверено: 174 срещу 168. Раздразнението от действията на Тръмп, на което много разчитаха неговите опоненти, не доведе до пробив в резултатите.

Прочети още от в. "Стандарт"