“По-евтин ток за 1 млн. бедни”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Как ще се отрази на социално слабите клиенти очакваното постепенно поскъпване на тока при пълната либерализация на електроенергийния пазар у нас? В отговор на този важен въпрос министърът на енергетиката Теменужка Петкова представи Механизъм за защита на уязвимите потребители. На събитието присъстваха и министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, еврокомисарят по промените в климата и енергетиката Мигел Ариас Канете и директорът на ГД "Енергетика" на Европейската комисия Клаус-Дитер Борхард.

33% по-евтин ток ще плащат най-бедните пенсионери, тежко болните хора, социално слабите семейства. Разликата ще се покрива от държавата. Това предвижда Механизмът за защита на уязвимите клиенти в условията на пълна либерализация на електроенергийния пазар у нас. С него се въвежда се специална "социална тарифа", според която определено количество електроенергия с по-ниска цена от пазарната ще покрива най-необходимите базови нужди за домакинствата.

Прочети още от в. “Стандарт”

“БГ тираджии обикалят света с фалшиви книжки” четем на първа страница във в. “Монитор”
Подправят българския документ, легализират го срещу 15 лева. Над 10 000 граждани на други страни, карат у нас с чужди тапии.
Наши тираджии обикалят света с фалшиви BG книжки. За това потвърдиха пред „Монитор“ от Съюза на българските автомобилисти (СБА). Тъй като можем да шофираме с българските си книжки само в страни, подписали Виенската конвенция – общо 72 на брой, съюзът е оторизиран по закон да издава международния документ, с който можем да караме кола и в останалите държави. В това число влизат дори някои страни от самия Европейски съюз.
Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Българи зад граница пак ударени от Изборния кодекс" четем на първа страница на в. “Труд”
И новите поправки в Изборния кодекс, които трябваше да заличат конфуза с разделянето на българите зад граница, не решават проблема. И в тях са заложени различни регламенти за сънародниците ни, които живеят в страни от ЕС и извън пределите на общността.

В промените, предложени вчера от ГЕРБ, Патриотичния фронт, част от РБ и от БДЦ, е поставено условие секции в страни извън ЕС да се откриват с решение на ЦИК. Това ще става след предложение на посланиците и консулите на България.

Целта е да се ограничат правата на българите в Турция и те да не гласуват. За съжаление ГЕРБ се вързаха на Патриотичния фронт и на практика отстъпиха от достиженията на демокрацията.

Прочети още от в. “Труд”

"Държавата има излишък от 2.5 млрд. лв., но ще го изхарчи", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Бюджетният излишък продължава да расте, като по предварителни и консервативни оценки на Министерството на финансите в края на май той ще достигне 2.5 млрд. лв. Огромното надхвърляне на приходите над разходите се дължи, от една страна, на повечето данъчни и неданъчни постъпления, а от друга – на отложените държавни разходи. Въпреки рекордния плюс държавата продължава да планира да изхарчи повече от събраното към края на годината. Това значи поемане на още дълг към вече натрупаните нови задължения от 15 млрд. лв. през последните шест години. Виждането на финансовия министър Владислав Горанов е, че през 2016 г. може леко да се свие бюджетният дефицит, но не и да изчезне.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„4,6 млн. лева - рекордна глоба за еМаг", четем на първа страница на в. „24 часа"
Рекордна глоба от 4,6 млн. лв. наложи КЗК на онлайн търговеца еМАГ за нелоялна конкуренция. Тя е за 15 вида нарушения при провеждането на различни рекламни кампании като “Черен петък” (28 ноември 2014 г.), “Emag - най-лесния начин да поръчаш - най-сигурния начин на доставка - милиони начини да се зарадваш” (3–24 ноември 2014 г.), “Две години eMag.bg” (8 декември 2014 г.), “Революция на цените” (17-19.02.2015 г.), “Crazy days” (24-26.03.2015 г.) и “Ловци на намаления” (14-17.07.2015 г.)

Глобата за собственика на еМАГ - румънската “Данте интернешънъл”, е заради продажбата на книги. Проучването е установило, че техните цени са били завишавани в деня преди обявяването на намаление от 70%. Освен еМАГ по-малки глоби са отнесли и издателствата “Хеликон” и “Колибри”, съответно 281 хил. и 17 хил. лв.

Прочети още от в. „24 часа"

"Здравната каса трупа рекордни дългове към клиники в чужбина” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Дълговете на здравната каса към болници в Европейския съюз са вече 175 млн. лв., става ясно от стенограма на заседание на надзорния съвет на НЗОК. Касата не може да ги покрива и се обмисля вариантът да се искат средства от държавния бюджет, тъй като очакванията са задълженията да растат и да се просрочват. Последно от касата бяха съобщили през есента, че дълговете са 146 млн. лв. Голямата част от тях са за спешно и неотложно лечение на българи в ЕС.

Според европейските директиви НЗОК е длъжна да плаща както планово лечение на осигурени в България - в случаите, когато то не може да се осъществи у нас, например поради липса на апаратура или специалисти, така и за спешно и неотложно лечение с т.нар. европейска здравна карта. Според бюджета за тази година НЗОК разполага с 60 млн. лв. за тази пациенти. Разходите обаче са по-големи, дълговете са трупани с години и общо задълженията вече са 175 млн. лв., като касата тази година ще покрива само стари, по които вече текат лихви.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Уязвимите потребители ще плащат с около 30% по-ниски сметки за ток", пише в. “Капитал Daily”
Около 14% или 1.1 млн. души от населението на България ще плаща с около 30-35% по-ниска "социална тарифа" за електроенергия. Мярката ще бъде въведена паралелно с процеса на либерализация на енергийния пазар, което означава, че всички потребители ще трябва сами да избират своя доставчик на ток, а цената ще се определя от пазарните условия, а не от енергийния регулатор.

Това обаче вероятно ще се случи най-рано към края на годината, тъй като тепърва депутатите трябва да изготвят законодателните промени за модела, по който либерализацията ще се случи. За целта министерство на енергетика сключи консултантски договор със Световната банка, която трябваше да предложи модел. Финалният вариант на доклада обаче все още не е представен.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Заплатите растат 3 пъти по-бързо от икономиката. Дали?", пише в. “Сега”
Малко преди празниците статистиката ни поднесе енигма. През първото тримесечие икономиката е нараснала с 2.9% според предварителните оценки на Националния статистически институт (НСИ), а средната работна заплата се увеличила с 8.4% (и двата ръста са на годишна база).

Подобни данни предразполагат към едри обобщения. Най-оптимистичното черпи основания от факта, че ръстът на БВП през първото тримесечие бе основан изцяло на потреблението и опроверга скептиците, включително от Европейската комисия, според които утихването на кампанията по усвояване на еврофондове ще съсипе растежа. При такъв ръст на заплатите дори вече изглежда възможна задачата за 4% растеж, поставена от премиера Бойко Борисов, както самият той напомни неотдавна. Някои икономисти пък се усъмниха, че официалните данни на БВП не отразяват истинския ръст на икономиката.

Прочети още от в. “Сега”

“Обама и превратът срещу Дилма Русеф” пише в. „Труд"
Левите в Латинска Америка за разлика от европейските не искат да слушат Вашингтон

Външната политика на САЩ в Латинска Америка неотклонно преследва интересите на американските корпорации, прикривайки се със смокиновия лист на демокрацията и правата на човека. В същото време Държавният департамент има свой дневен ред, подчинен на фикс идеята на американската външнополитическа номенклатура за „изолация“ на Русия. Срещу успехите на Владимир Путин в Сирия и немислимите доскоро редовни срещи на руското военно командване с колегите им от Южна Азия от АСЕАН Барак Обама иска да противопостави свалянето на Дилма Русеф и разклащането на БРИКС.

Прочети още от в. „Труд"

“Работодатели скочиха срещу манипулации в енергетиката“, четем във в. “Монитор”
Надплащаме по-високи цени на тока и то от манипулации в енергетиката. Това се твърди в декларация, разпространена от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

Декларацията е подписана от 4-те национално представителни работодателски организации: Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на индустриалния капитал в България (КРИБ).

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Путин предлага на Гърция нов газопровод през България", пише в. „24 часа"
На започващата си в петък визита в Гърция Владимир Путин ще изкушава своите домакини с нов газопровод, който ще минава през България. Това разкрива в интервю за РИА Новости помощникът на руския президент Юрий Ушаков.

“В момента върви работа по проекта за доставка на газ от Русия за Гърция и Италия през трети страни. Планира се газопроводът да мине по дъното на Черно море, а след това чрез една от крайбрежните страни - очевидно това е България”, разкрива Ушаков.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”ЕК застава зад Балканския газов хъб", пише в. “Стандарт”

Европейската комисия ще подкрепи всички усилия на българското правителство да изгради газов хъб на територията на България. Това увери еврокомисарят по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете, който бе на посещение у нас. Той се срещна с премиера Бойко Борисов и двамата обсъдиха диверсификацията на доставките на газ за Европа.

"България има изключително силен потенциал да стане лидер с изграждането на европейски и балкански газов хъб", заяви след срещата Канете. Той похвали усилията на правителството ни да разнообрази доставките на газ. "Имате изключително добре изградена и разработена газопреносна мрежа. Приветстваме всичко направено", заяви еврокомисарят. По думите му газовият хъб ще даде възможност за ползване на различни източници на газ, включително и руски.

Прочети още от в. “Стандарт”