„По следите на изгубената приватизация", пише в. “Сега”
По традиция в началото на всяка година правителството отваря фабриката за илюзии - обещания за космически ръст на икономиката, стопяване на безработицата, връщане на отпадналите деца обратно в училище, рязко подобряване на здравното обслужване. И за стотици милиони левове от приватизация, които директно да попълнят Сребърния фонд в грижа за бъдещия пенсионер. Така тръгна и 2016 г.

Второто правителство на Бойко Борисов не е изключение, а просто потвърждава правилото, особено когато става въпрос за приватизацията на големи дружества, затънали в дългове и обричащи бюджета на нови и нови разходи.

Агенцията всяка година пише план за работата си. И дежурно не го изпълнява.

Прочети още от в. “Сега”

"Румен Гайтански-Вълка взима летището в Горна Оряховица", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Държавното "Летище Горна Оряховица" полетя към Румен Гайтански-Вълка, който години наред беше монополист в почистването на София. Работната комисия в ресорното министерство на транспорта вече е избрала за победител в процедурата за отдаването му на концесия консорциум "Гражданско летище Горна Оряховица". В момента тече съгласуване на това решение с всички заинтересовани страни, преди то да бъде гласувано от Министерския съвет. След това има двумесечен срок за подписването на концесионния договор.

Освен новата бизнес сфера за Гайтански концесията е интересна и с друго - тя създава прецедент, в който държавното дружество, което търси частен стопанин да го развие, участва с 5% в обединението концесионер. С присъствието се покрива условието за летищен опит, който липсва при частния партньор в консорциума.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“300 бедни богати на мушката на НАП" четем на първа страница на в. “Труд”
НАП проверява за укрити данъци 300 души, които се осигуряват на минимална работна заплата, а притежават луксозно имущество. Подборът е направен след сравняване на декларирания доход и информация, която данъчните получават от полицията и общините за регистрирани нови скъпи коли, къщи и апартаменти.

Само в последната година са заловени 2000 бедни богаташи, опитали да укрият данъци за милиони, съобщиха пред „Труд“ от НАП. Най-много нарушители има в областните градове на страната.

Прочети още от в. “Труд”

“Борисов иска "Български поток"”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

"Южен поток" като такъв е в историята, на дневен ред е газовият разпределител "Балкан". Това каза по време на блиц контрола премиерът Бойко Борисов в отговор на въпрос на независимия народен представител Велизар Енчев.Той попита какви стъпки ще предприеме правителството за рестартиране на проекта „Южен поток".

„За „Български поток" говоря, не 50 на 50 с руската компания, а да са 100 % български тръбите. То е именно „Български поток", ако руската страна иска да продава на нашата граница, добре дошли са. Спазваме си третия пакет със санкциите на ЕК", заяви Бойко Борисов.

Ще поискам в парламента да ме подкрепите да инвестираме в газопреносната мрежа и България да си взема своите такси. За газовия разпределител има интерес на световни компании да участват. Надявам се истински южният газов коридор от Тюркменистан и съответно руски газ през Черно море. Там има голям проблем е, че през турската част на Черно море няма да получат разрешение да преминат", заяви премиерът.

Прочети още от в. “Стандарт”

“Вандали трошат контейнери за близо 1,5 млн. лв.” четем във в. “Монитор”
Вандали са потрошили и опожарили около 5800 контейнери за смет в цялата страна през 2015 г. Щетите, които нарушителите са нанесли, са на стойност 1 450 000 лв.

„През миналата година са били унищожени близо 10% от кофите за смет”, заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Двете най-големи фирми за оползотворяване на отпадъците от опаковки у нас потвърждават, че вандали палят всяка десета кофа за боклук.

„Имаме 19 000 контейнери в цялата страна. Всяка година щетите, които понасяме, са за около 600 000 лв.“, обясни пред „Монитор“ изпълнителният директор на „Екопак“ Тодор Бургуджиев.

Още 10 000 кофи за смет има втората голяма фирма „Екобулпак“, която обслужва 49 общини с над 2 млн. жители. Подмяната на опожарен контейнер струва на фирмата около 250 лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Трябва ни нова политика по доходите", пише в. „24 часа"
ПРОБЛЕМИТЕ на пазара на труда през 2016 година няма да бъдат много по-различни от тези, с които се сблъскахме през 2015 г.

Отново ще бъдем свидетели на язвите на безработицата. Те ще засегнат преди всичко хората с много ниска или без всякаква квалификация, както и неграмотните.
Хората с увреждания също ще бъдат сред тези, които най-трудно ще намират работа.
Ще продължи и големият проблем с хората, които са трайно безработни. Вече близо 200 000 души са тези, които повече от 1 година не намират работа.

Голямото предизвикателство през 2016 година ще бъде с какви инструменти да решаваме проблемите на тези групи.

Прочети още от в. „24 часа"

"Ръстът на осигуровките отблъсква инвеститорите” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
България изпадна с три места в класацията за най-добри аутсорсинг дестинации и вече е на 12-а позиция, става ясно от проучване на консултантската фирма A.T. Kearney. Причината за влошаването на позициите е увеличаването на цената на труда по непазарен начин - чрез вдигане на "разходите за данъци, осигуровки и регулации". Миналата година бе увеличен максималният осигурителен праг на 2600 лв. - колкото остава и за 2016 г. През 2015 г. бяха увеличени административно минималните осигурителни прагове, а от януари те са отново завишени средно с над 8 на сто заради административния ръст и заради ръста на минималната заплата. Догодина пък ще бъде увеличена вноската за пенсия с 1 пункт до 18.8 на сто.

Индексът на консултантската фирма включва 55 страни и се прави на базата на три критерия - финансова атрактивност, кадри и бизнес среда. Позицията на страната ни се влошава заради по-лоши резултати по първите два показателя, а според резултатите бизнес средата се е подобрила леко. Общата оценка се е понижила минимално - от 5.62 точки през 2014 г. на 5.60 точки през миналата година, но това е достатъчно за изпадането с три позиции. Допреди две години страната ни бе единственият представител на Европа в десетката, а сега там е Полша.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Доставката на руски газ за хъба "Балкан" ще се обсъжда с Русия", пише в. “Капитал Daily”
Превръщането на България в газоразпределителен център (идеята на премиера Бойко Борисов за газов хъб) и доставките на руски газ за тази цел ще бъде една от темите, които ще бъдат обсъдени на предстоящото заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество, което ще се проведе в края на месеца в София след петгодишно прекъсване. Това става ясно от решението на Министерския съвет в сряда, с което е одобрен съставът на българската делегация и въпросите, които ще бъдат обсъдени по време на заседанието.
От българска страна участие ще вземат министрите на икономиката и на енергетиката Божидар Лукарски и Теменужка Петкова. Русия пък ще изпрати първият заместник-министър на правосъдието Сергей Герасимов.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Възможен ли е растеж от 4,5%” пише в. „Труд"
През миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че постигнатият през миналата година икономически растеж от 3% не е достатъчен и страната ще се стреми към 4,5% през новата година. Вицепремерът Томислав Дончев подкрепи тази амбициозна цел, финансовият министър също смята, че има възможност за по-висок растеж спрямо официалната макроикономическа прогноза от есента, която залага 2,1% повишение на икономиката.

Преди кризата България имаше растеж над 6% годишно, но след 2009 г. икономиката се движи почти незабележимо - средният икономически растеж за пет години е по-нисък от 1%. Нещо повече, повечето прогнози за 2015 г. бяха изключително лоши.

Прочети още от в. „Труд"

“100 хиляди братушки повече на море у нас“, четем във в. “Монитор”
Над сто хиляди руски туристи повече ще посетят страната ни през тази година, прогнозират експерти от бранша. . „България предлага изгодни ценови нива, които другите не могат да постигнат, а руснакът е сериозно обеднял. Освен това нашите визи са по-изгодни като цени и за издаването им не е нужно да се вземат биометрични данни, за които един кандидат трябва да премине стотици километри, за да даде пръстови отпечатъци”, коментира за „Монитор” Петър Андреев, изпълнителен директор на най-голямата туристическа агенция, която работи на руския пазар. От отпадащите от турския пазар 4 млн. туристи половината няма изобщо да ходят на почивка през тази година, защото рублата много се обезцени и хората няма да си позволят почивка, коментира още експертът.

България, Гърция, Кипър и Израел могат да бъдат алтернатива на Турция за руските туристи, смятат от руската туристическа индустрия. В региона освен нас без шенгенски визи е и Кипър, но там нямат достатъчно голяма база да посрещнат братушките, освен това цените им са по-високи от нашите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Неправомерна държавна помощ ще се връща с лихви", пише в. „24 часа"
Неправомерно получена държавна помощ да се връща на държавата заедно с лихвите, а след решение на съда - и с получени печалби от нея. Това предвижда проект за нов закон за държавната помощ, внесен от финансовия министър Владислав Горанов, който кабинетът одобри в сряда.

Ако дължимите суми не се внесат доброволно, НАП ще ги събира принудително - чрез запор на сметки или продажба на имущество на получателя, предвижда проектът. За получател пък вече ще се счита не само този, който взема пряко помощта, а и всички свързани с него компании, които имат пряка полза от нея. Според определението за неправомерна помощ ще се приема и тази, която променя съществено пазарните позиции на компанията бенефициент.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Защо Путин обича Тръмп?", пише в. “Стандарт”
"Владимир Владимирович, ще има ли война?" Въпросът е зададен в първия кадър на "Миропорядок" ("Световен ред") - документален филм със замисъла на манифест, излъчен в последните дни на декември миналата година по руската държавна телевизия. А в следващите два часа президентът Владимир Путин, подкрепян от дипломати, политически анализатори, теоретици на конспирацията и пенсионирани чужди политици, се опитва да отговори на този въпрос.

Макар руският лидер да не иска да звучи стряскащо, зрителите все пак остават с убеждението, че ако през следващите месеци не се промени нищо, голямата война би била неизбежна. Кремъл не полага усилия да разсее това убеждение - дни след излъчването на филма бе оповестена новата стратегия за национална сигурност, в която НАТО и САЩ са посочени като основни заплахи за бъдещето на Русия.

Прочети още от в. “Стандарт”