"Премиерът и НАП искат законови промени заради шмекериите с данъчната оценка" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Не е ясно кои от замесените в "Апартаментгейт" вече се проверяват от данъчните

Скандалът с евтините апартаменти на висши политици и държавни чиновници, който предизвика лавина от оставки, накара управляващите да започнат да умуват как да запушат известните от години пробойни в законодателството. Изповядването на сделки на занижени цени в момента е безпроблемно и на практика ненаказуемо. От Националната агенция за приходите (НАП) вчера заявиха, че трябва да има нов регламент за изповядване на сделките, а премиерът Бойко Борисов каза, че е наредил на финансовия министър Владислав Горанов да проучи австрийския и немския модел.

Практиката да се декларират имотни сделки на смешно ниски цени се оказа толкова широкомащабна, че Борисов дори се ожали, че трудно намира заместници на отстранените от властта висши държавни чиновници. Поканените да ги сменят се опасявали, че те и техни роднини могат да се окажат оплетени в съмнителни имотни сделки.

Засега като проблем се очертава данъчната оценка, на която масово се изповядват покупко-продажби на жилища и която е значително по-ниска от пазарната стойност на имота.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Най-мразената наредба на НАП", четем в "Капитал"

Според бизнеса само удължаването на сроковете на стига, нужни са и промени за по-прости и приложими правила

Първа вълна компании вече отговаря на новите изисквания за касовите апарати. Проблемите обаче не са при тях, а при ползващите софтуер. Бизнесът настоява за още промени в току що редактираната наредба.

Решихме да махнем изцяло касовия апарат. Дълго се чудехме дали сайтът ни е софтуер за управление на продажбите според определението на данъчните, счетоводителката ни също се чудеше и през ден променяше мнението си... Накрая решихме, че за малък бизнес като нашия, който продава почти само онлайн, е по-лесно и евтино да изпраща поръчките с пощенски паричен превод (ППП). Услугата се предлага от почти всички куриери и уж се признава от НАП, макар че знае ли човек дали няма на някого да му дойде идея и това тълкуване да се промени, разказва Иван, който заедно със съпругата си има електронен магазин за детски продукти. "Новите изисквания за отчитане на търговците към НАП всъщност май ще имат обратен на искания ефект - не защото фирмите не искат да са на светло, а защото са ненужно сложни за прилагане", обобщава Иван.

Прочети още от " Капитал"

"Капитал 1 евро изяде едноличните търговци" извежда на първа страница в. "Монитор"

20 пъти повече предприемачи предпочитат ЕООД всеки месец 

Близо двадесет пъти повече дружества с ограничена отговорност се регистрират всеки месец за сметка на едноличните търговци. Това сочат данни на Агенцията по вписванията за изминалата година, предоставени на "Монитор". За периода в страната са били вписани документите за учредяването на близо 53 000 дружества, от които най-много са едноличните дружества с ограничена отговорност - 37 000.

Пред "Монитор" юристи и счетоводители коментираха, че най-често задаваният въпрос от младите предприемачи е как да регистрират фирмите си. При едноличните търговци основният отличителен белег е в отговорността. Извършвайки дейност като ЕТ, вие отговаряте с цялото имущество, което се води на ваше име като физическо лице, а също така и с паричните спестявания, работна заплата и други доходи, които получавате. Или казано по-просто - ако нещо се обърка и бизнесът ви задлъжнее, ще се стигне до запориране на средствата, имуществото ви и т.н.

Минималната стойност на първоначалния капитал, необходим за регистрация на фирма, е 2 лева, което привлича като топъл хляб предприемачите. Той обаче следва да бъде по-адекватна сума, ако се планира да бъдат закупени по-сериозни активи в началото.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Паси с нова идея: САЩ да пратят българин на Луната" четем в "24 часа"

Президентът на Атлантическия клуб посъветва Бойко Борисов след сделката за F-16 да се обади на Доналд Тръмп, защото имаме подготвени хора за астронавти

Историческата мисия на това правителство е да завърши сделката със САЩ за F-16 за българските военновъздушни сили. Това събитие ще е равно по значимост с влизането на страната в НАТО преди 15 години.

Това обяви бившият външен министър Соломон Паси на конференция за 15-годишнината от членството на България в Алианса. Паси бе министър при присъединяването на страната.

Атрактивният политик предложи обаче следваща стъпка след приключване на историческата сделка с F-16 - Бойко Борисов да се обади на президента на САЩ Доналд Тръмп и да поиска да бъде изпратен български астронавт на Луната. Паси е убеден, че имаме готови хора за астронавти и допусна, че в замяна САЩ могат да поискат все пак и бойните машини на пехотата да бъдат закупени от тяхна компания като "Дженерал дайнамикс".

Закупуването на американските изтребители е една от най-важните задачи на правителството, каза и вицепремиерката Екатерина Захариева.

Прочети още от в. "24 часа"

"Георги Иванов закарал в космоса мусака и сарми", четем във в. "Стандарт"

На 10 април преди 40 години през април за България се случват две паметни събития. За първи път българин излита в Космоса, с което страната ни се нарежда на шесто място сред държавите, изпратили свой човек в необятното. Освен това, за първи път, още преди Валя Балканска да изпрати Дельо хайдутин на същото място, натам се отправят и българската мусака и супа топчета, подготвени като специално космическо меню за първия полет на космонавта ни.

С което пък се нареждаме на трето място сред страните, правещи космически храни.

В сряда за годишнината от полета на Георги Иванов у нас дойдоха космонавти от няколко държави, участвали в програмата "Интеркосмос" на социалистическите страни. Някои от тях, като словака Иван Белла, са излетели 20 години след като първият българин направи космически полет.

Други, като Мирослав Хермешевски, са достигнали до Космоса почти едновременно с Георги Иванов. Именно той по време на срещата на космонавтите у нас заяви: "Винаги в периферията на съзнанието ни като космонавти е била надеждата, че може би ще Ги срещнем.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Европа ви чува, за да не ни гледа", пише в. "Сега"

ГЕРБ запуши всички канали за връзка между гражданското общество и Брюксел

С лозунга "Европа ни чува" ГЕРБ направи фалстарт на кампанията си за европейските избори. Лекоатлетът Цветан Цветанов знае колко лошо е да се спънеш на старта. Още в самото начало на надпреварата се видя, че партията на Бойко Борисов има въображение, колкото да присвои чужд лозунг, употребяван десет години по-рано от царската партия НДСВ. Това бе проява не само на интелектуална немощ, но и на вродения рефлекс на клептокрацията да завлича пътьом каквото й падне.

По времето на Симеон този лозунг го възхваляваше, че Европа е забелязала България на картата, защото е чула неговия глас благодарение на широките му фамилни връзки с европейската аристокрация. Сега обстановката е друга. За разлика от многоезичния бивш монарх неговият телохранител и настоящ премиер не говори чужди езици. Контактите му са на равнище прегръдки, целувки и потупвания по рамото и не буди интерес със своя интелект. Какво толкова може да се чуе от него в Европа, че да се хвали на евроизборите?

Партийният му знаменосец Цветан Цветанов избегна това неудобство, следвайки народната мъдрост "По-добре е веднъж да видиш, отколкото сто пъти да чуеш", и формулира следната сентенция: "Европа ни чува, когато показваме видими резултати".

Прочети още от в. "Сега"

"1 милиард причини да ни заболи от търговската война на Тръмп с ЕС" е заглавиe от в. "24 часа"

Новите инвестиции в експортните ни предприятия са в доставки за големи европейски клиенти. А ако свият търсенето?

Има шанс дори при рецесия производства от други страни да се преместят у нас

Администрацията на президента Тръмп обяви увеличение на митата за стоки, произведени от ЕС, в размер на 11,2 млрд. долара. Официалната аргументация е, че това са ответни мерки, които целят да компенсират негативните последици, понесени от САЩ заради дългогодишни практики за предоставяне на държавна помощ на самолетния гигант "Еърбъс".

Става дума за търговски спор, започнал преди 15 г., като в основата му е твърдението на САЩ, че четири държави членки - Германия, Франция, Обединеното кралство и Испания - систематично подпомагат самолетния гигант, като на практика поемат частично финансирането (и риска) при разработването и пускането на пазара на нови модели самолети. Спорът все още не е окончателно решен, но правителството на САЩ, изглежда, преценява да предприеме този тип своеобразни "наказателни мита".

Прочети ще от в. "24 часа"

"Великобритания: заклещена на изхода", пише в. "Капитал"

Лондон може да се окаже нещо като получлен на ЕС за близо половин година

Отлагането на развода не е просто формалност, тъй като страните членки ще наложат нов неформален статут на Великобритания

Вече няколко месеца Великобритания изглежда като заклещена на изхода от ЕС - едната ръка се подава навън, другата ръка дърпа назад, докато краката все още не се решили как точно да процедират. Междувременно лидерите на останалите 27 страни членки имат главоболие от всичко това. 

След като вече веднъж Лондон беше принуден да поиска отлагане на Brexit - от 29 март на 12 април, миналата седмица британското правителство поиска нова промяна на датата. Причината е, че премиерът Тереза Мей три пъти не успя да прокара през британския парламент подписаното с останалите 27 страни членки още през ноември Споразумение за оттегляне. Без ново отлагане в петък Обединеното кралство вече нямаше да е член на ЕС, но без да има влязло в сила споразумение за условията на напускането. Решението за новата отсрочка бе взето в сряда на специална среща на лидерите на 27-те, като новата дата е 31 октомври. Великобритания обаче може да напусне и по-рано, ако все пак ратифицира Споразумението за оттегляне, но Брюксел оставя вратичка и за допълнително отлагане.

Прочети още от в " Капитал"

"Над 50% от потребителите пазаруват онлайн" пише в. "Монитор"

Над 50% от световните потребители пазаруват онлайн през различни устройства - таблети, смартфони, лаптопи. Над 32% пък признават, че са повлияни от социалните мрежи при избора си на продукт. Това каза политическият секретар в Европейската омниченъл и онлайн търговска организация (ЕМОТА) Керето Гормсън по време на конференция, посветена на електронната търговия.

За периода 2009-2017 електронната търговия у нас се е разраснала с 30%. В Дания, Холандия и Люксембург този процент е близо 70%, а във Великобритания е почти 80%. "Очакванията са електронната търговия да се разрасне с 70% в следващите години", коментира Гормсън. По негови думи българският бизнес има потенциал за растеж, стига обаче да обърне внимание на няколко елемента. "Не трябва да мислите само за своя пазар - трябва да мислите за всяка една европейска компания като за ваш конкурент", посъветва Гормсън. Освен това, сайтовете трябва да се поддържат редовно, за да се знае, че електронната търговия е достоверна.

Прочети още от в. "Монитор"

"Борисов: Проектът "АЕЦ Белене" е изгоден за Китай", пише в. "Стандарт"

Отношенията между България и Китай се развиват , а за Пекин ще бъде изгодно да инвестира в проекта "АЕЦ Белене", стана ясно от думите на министър-председателя Бойко Борисов, който се срещна днес с китайския премиер Ли Къцян.

"Белене" беше част от темите на разговора между българския и китайския премиери. "Според мен това е един изключително изгоден за тях проект - политически. Изключително геостратегически за тях - за първи път Китай в Европейския съюз да строи централа. И ако ме питате мене, това би се обявило при едно посещение на президента Си Цзинпин," поясни министър-председателят Борисов. Той подчерта, че българските условия за реализацията на енергийния проект са ясни и са формулирани в стартиралата процедура за избор на стратегически инвеститор.

"Отношенията между България и Китай са доста динамични и приятелски, особено след проведената миналата година Среща на върха "16+1" в София. Тази година отбелязваме и 70-годишнина от установяването на дипломатическите връзки между двете държави", заяви Борисов.

Прочети още от в. "Стандарт"