"Решават за строежа на тунел "Железница" до дни" е заглавиe от в. "24 часа"

До няколко дни се очаква да бъде подписан договорът за строежа на тунел "Железница" на магистрала "Струма", научи "24 часа" от няколко независими източника.

В началото на годината ВАС е отвхърлил окончателно жалбата на гръцката "Актор" срещу избрания изпълнител и това отпушва парафирането на споразумението за изграждането на съоражението.

През август 2018 г. поръчката за "Железница" бе спечелена от обединението "АМ Струма тунел 2018", в което влизат "Джи Пи груп", "Глобал кънстръкшън" и "Виа план" с цена от 185 млн. лв. без ДДС. Процедурата бе замразена заради жалбата на "Актор". След това - през октомври миналата година, "Джи Пи груп" обяви намерение да се оттегли от проекта заради манипулативната среда, която връхлетя строителната компания.

Вторият в класирането - "ГБС Инфраструктурно строителство", обаче не е подновил офертата си за строежа на тунела. Заради жалбата на гърците компаниите, участвали в поръчкатае трябваше да удължат предложенията си.

"Главболгарстрой", която даде цена от 191 млн. лв. без ДДС, на 16 януари е уведомила АПИ, че няма да поднови участието си. Обединение от фирми, водено от ГБС, беше избрано за строител на трасето преди тунел "Железница" с дължина 720 м с цена от 28,4 млн. лв. без ДДС.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Прокуратурата влезе в кръгова отбрана за отравянето тип "Скрипал" у нас" е водещo заглавиe на в. "Сега"

След близо 4 години мълчание за отравянето на оръжейния търговец Емилиян Гебрев през април 2015 г. българските власти неочаквано излязоха от нелегалност, свикаха спешна среща в кабинета на премиера Бойко Борисов с участието на главния прокурор Сотир Цацаров, шефа на МВР Младен Маринов и шефа на ДАНС Димитър Георгиев и влязоха в обяснителен режим. Цацаров категорично отрече разследването да е било забавяно, както и че за отравянето е използвано отровното вещество "Новичок". Но пространното му обяснение пред медиите остави много въпроси без отговор.

Причината за изненадващото активизиране е разследването на британския сайт "Белингкат" и неговия руски партньор "Инсайдър", в което се свързват отравянето на бившия руски агент Сергей Скрипал и дъщеря му миналата пролет и инцидентът с Гебрев и още двама души у нас. В двата случая са използвани токсични вещества от една и съща група, а преди престъпленията в двете държави е засечен руският агент Сергей Федотов. За разследването съобщиха Си Ен Ен, "Таймс", "Телеграф", "Нюзуик" и това принуди българските власти да задействат кризисен пиар.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Срокът за касовите апарати може да бъде удължен", четем в "Капитал"

Бизнесът се оплака от липсата на достатъчно време и неясноти, финансовият министър заяви, че е склонен на отстъпка

По-малко от два месеца преди да влязат в сила новите изисквания на т.нар. Наредба за касовите апарати, мнозинството от компаниите твърдят, че няма да могат да отговорят на тях в срок. За регистрираните по ДДС търговци той е 31 март, а дотогава фирмите трябва да сменят или пренастроят фискалните си устройства, както и софтуера за управление на продажбите, който ползват. 

Това не са направили 95% от компаниите, а от тях близо две трети няма да успеят да се вместят в поставения срок, показва експресна анкета на Българската стопанска камара (БСК). Тя е направена сред 2493 фирми, а резултатите от нея бяха представени в понеделник на публична дискусия по темата.

Прочети още от " Капитал"

"Следим в реално време спазва ли влакът разписанието" извежда на първа страница в. "Монитор"

БДЖ -Пътнически превози" ЕООД въвежда подобрения в информационното обслужване на своите клиенти за движението на влаковете в страната. За целта е разработена нова функция в официалната страница на БДЖ (www.bdz.bg), чрез която се предоставя информация в реално време за движението на влаковете в страната.

Услугата е достъпна чрез активния бутон LIVE електроно табло, който се намира в началната страница на сайта на дружеството. При въвеждане на конкретна гара всеки потребител може да проследи има ли закъснение на интересуващия го влак, с колко минути и кога се очаква да пристигне или замине от съответната гара.

В момента влакът от Варна, който трябва да пристигне на гара София в 14:55 вече е натрупал 17 минути закъснение. Композицията пък от Пловдив с час на пристигане в столицата в 15:33 изостава от разписанието си с 15 минути.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Плащат с биткойни от дългове до кебапчета", четем във в. "Стандарт"

17 декември 2017 г. Търговията с криптовалути кипи, а най-популярната от тях - биткойн, достига рекордната си цена от 20 000 долара.

Точно година по-късно, също на 17 декември, валутата отново е новините, но този път с нейното рекордно обезценяване. И макар прогнозите да бяха, че сривът е временно явление, цената на криптовалутата продължава да дълбае надолу, като биткойнът преживява най-тежкия мечи период в над 10-годишното си съществуване. За последните 12 месеца над 400 млрд. долара пазарна капитализация беше изтрита. Анализаторите посочват като основна причина за това разочарованието, че дигиталните пари все още не са навлезнали в широка употреба.

Миньорите" започнаха да осъзнават, че средните им разходи за получаване на биткойни са по-големи от тяхната стойност. Показателни за разочарованието от добива на криптомонети са и множеството обяви за продажбата на т. нар. "копачки". Дори българският OLX е залят с такива оферти, като цените за ASIC устройства за добив на биткойн са се сринали до една четвърт от стойността им в сравнение с година по-рано.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Някой незаконно проучва бъдещата магистрала през Кресненското дефиле", пише в. "Капитал"

Разследване на Антикорупционния фонд и bTV показва, че в района се изграждат пътища и се правят сондажи вероятно от ГБС. Кандидатът за строителството отрича

Строителството на всяка магистрала в България има своята драматична история, но "Струма" наистина води надпреварата с многобройните скандали, някои свързани директно с обществените поръчки. Например при търга за тунел "Железница" изчезнаха част от офертите на два участника, като после бяха намерени в дома на външен експерт от оценителната комисия. 

Сега на дневен ред е отсечката през Кресненското дефиле - там подозрението е, че кандидат-строител в поръчката за 430 млн. лв. е проучвал геологията и е инвестирал в горски пътища, преди дори да са подадени оферти, което може да значи неравнопоставеност в състезанието или предопределеност на избора.

Прочети още от в " Капитал"

"БСП ще сменя управлението, на което е съучастник", пише в. "Сега"

Левицата громи управляващите на думи, но в парламента подкрепя лобистките им закони

БСП тръгна да събаря ГЕРБ. Очевидно вече в предизборна кампания, лявата партия започна да громи управляващите, явно препускайки в мечтите си на "бял кон" към властта.

За целта социалистите се събраха на конгрес, на който излъчиха към обществото любимите си стари мантри, опаковани в документа "Визия за България". Един от делегатите на конгреса даде есенцията: "Когато товарният влак на управлението се зададе, можем ли да се качим на него и с кого ще управляваме?"

Риторичният му въпрос, оказа се, остана да виси във въздуха. Това, което БСП никога не анализира честно, е дали като опозиция беше докрай последователна и с какви аргументи ще се демонтира сегашното порочно управление, както се закани ръководството й. Честно казано, БСП изобщо не се отличи като опозиция и са много случаите, в които се държеше непоследователно и си затваряше очите за откровени безобразия.

Прочети още от в. "Сега"

"Марин Райков става посланик в Лондон, Бъчварова в Тел Авив " пише в. "Монитор "

Бившият служебен министър Марин Райков е бил одобрен от президента Румен Радев за ръководител на мисията ни в Лондон. Това потвърдиха за "Монитор" от администрацията на държавния глава, като обясниха, че съгласувателната процедура между президент и правителство за Райков е приключила.

Тепърва назначението трябва да бъде гласувано от кабинета, а една след това Радев да издаде указ за него. От външното министерство на свой ред отказаха да коментират кога предложението ще бъде внесено и разгледано от Министерския съвет.

По-рано през седмицата стана ясно, че досегашният посланик във Великобритания Константин Димитров е напуснал британската столица преди няколко дни в разгара на Брекзит, тъй като мандатът му вече е изтекъл. Тази рокада е част от поредицата смени на посланици, като някои процедури бяха блокирани заради разминавания между държавния глава и правителството. За това се оплака преди дни и самият вицепремиер и външен министър Екатерина Захариева, като стана ясно, че Външно е изпратило свои предложения за посланици в 10-15 държави, но Радев не ги подписва.

Прочети още от в. "Монитор"

"Оръжието на бъдещето вече не са ресурсите, а високите технологии", пише в. "24 часа"

- Какво обединява страните от региона на Черно море, г-н Хаджиев? ПАЧИС е организация на държави с различни социални системи и икономики.

- Може да се говори за общност на страните от Черноморския регион, обединени в единно културно пространство. Това е по-широк регион, в който влизат и Албания, и Сърбия, Грузия, Азербайджан.

Черноморският регион е част от една по-голяма цивилизационна общност, свързана със Средиземноморието, с Каспийско море, с Егейско море. Територия, исторически привлекателна като стопанско средище, връзка между континентите. Оттук преминава великият Път на коприната, свързващ Изтока и Запада. В посока Север - Юг е Викингския път, свързващ народите от Скандинавския регион и балтийското крайбрежие със Средиземноморския регион.

Прочети още от в. "24 часа"