"Търговският регистър пак е пред криза" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Агенцията по вписванията обяви спешна поръчка, защото след 20 дни няма да има къде да съхранява данните

Търговският регистър, който с 19-дневния си срив през август причини огромни щети на бизнеса, отново е в рискова ситуация, ако се съди по обявена спешна обществена поръчка. На Агенцията по вписванията й трябват незабавно поне 120 терабайта дисково пространство за съхранение на данните, за да не блокира регистърът след 20 дни. Въпреки горчивия си опит от август агенцията обявява поръчката в последния възможен момент, като вместо конкурс минава на процедурата с директни покани и чака оферти до сряда.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Разходите за пенсии ще доближат 10 млрд. лв. през 2019 г.", четем в "Капитал"

Максималният осигурителен доход се вдига до 3000 лв. според проекта на бюджета на ДОО

Разходите на правителството за пенсии през следващата година ще достигнат почти 10 млрд. лв. Това е увеличение с 5.6% спрямо заложеното през 2018 г., докато броят на пенсионерите се очаква да падне със 7 хиляди до 2.155 млн. души. В същото време минималните осигурителни прагове се увеличават средно с 4.7% заради по-високата минималната работна заплата, която се повишава от 510 на 560 лв. Това са част от предложенията за промени в социалноосигурителната сфера, отразени в проекта на бюджет на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2018 г., с който "Капитал" разполага.

Прочети още от " Капитал"

"Прилаганата тежест за година осигурителен стаж във формулата за пенсиите ще е 1,2%" е заглавиe от в. "24 часа"

В проектобюджета е предвидена промяна за прилаганата тежест за година осигурителен стаж във формулата, по която се изчислява размера на пенсиите. Тя ще е 1,2 процента от началото на 2019 година, като не се предвижда по-нататъшното й нарастване. С последната пенсионна реформа от 2015 година се предвиждаше тежестта да достигне постепенно до 1,5.

Предложението за промяна е на Министерството на финансите, като е свързано с аргумента, че с увеличаването й се разтваря ножицата между нови и стари пенсии в полза на новите пенсии, каза Бисер Петков. Министърът допълни, че ръстът на средния осигурителен доход също е по-голям и това задълбочава разликите между пенсиите.

По отношение на отпадането на трите най-добри години преди 1997 година, Петков каза, че още когато е заложена промяната - през 2015 година, експертите са изчислили, че повече от 50 процента от хората към 2019 година ще имат по-благоприятни размери на пенсиите.

Прочети ще от в. "24 часа"

"20 000 иманяри под лупата на МВР" извежда на първа страница в. "Монитор"

Над 150 хил. души у нас копаят за съкровища

Hад 20 хил. иманяри са под постоянно наблюдение от МВР. Това научи "Монитор" от източници от Национална полиция. След последната акция на МВР, специализираната прокуратурата и ГДБОП, при която беше заловено златно съкровище, само част от което трябвало да се изтъргува за 2 млн. евро, полицията е започнала щателно обследване на хората, занимаващи се с незаконната дейност.

"По оперативни данни на МВР към момента активно действащи иманяри, които се препитават от тази дейност, са около 20-30 хиляди, които почти ежедневно излизат на терен.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Таблет в клас вместо тежка раница", четем във в. "Стандарт"

- Господин Александров, Вашето 51-во училище е едно от първите, които въведоха обучението чрез електронни устройства по иновативен начин. Какво правите с тях в клас и как това се посреща от децата?

- Въвеждането на обучението чрез таблети и смартфони не бе нещо еднократно, то е процес, който продължи четири-пет години. За целта трябваше първо да преквалифицираме преподавателите, които не владеят тези умения в голяма степен. Пратихме ги на обучения както у нас, така и във Финландия и Естония. Нужно бе и да подсилим безжичната мрежа в училището, така че децата да работят без проблеми. Положителното е, че вече има и много образователни приложения -както българското Уча.се, така и чужди, които обаче вече са преведени на български от доброволци. Издателствата също качиха в интернет онлайн версии на учебниците си. Това позволява едно дете да не носи тежка раница от осем килограма - тема, която бе станала болна през последните години, а просто да вземе със себе си таблета и да кликне на съответния линк.

Прочети още от в. "Стандарт"

""Джи Пи" се отказа от втора голяма поръчка - 45 млн. лв. за трасето на трамвай №5", пише "Капитал"

За разлика от търга за тунел "Железница" на "Струма" тук втората класирана компания е свързана с "Джи Пи"

"Джи Пи груп" прави второ доброволно отказване от голяма поръчка след като в петък премиерът Бойко Борисов ги сложи под ембарго за бъдещи търгове докато тече разследване срещу тях. Тъй като няма законова причина за ограничението, явно строителната компания е решила да улесни управляващите като се откаже сама. Първо още в петък се оттегли от почти сигурната си поръчка за тунел "Железница" на магистрала "Струма". Днес столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че е получен отказ и за ремонта на 16 км от трасето на трамвай №5 - от Княжево до Съдебната палата. Там обединение "Инфра груп 2017" с участници "Джи Пи груп" и "РВП Илиенци" беше класирано на първо място. То е предложило втората най-ниска цена от 45.6 млн. лв. с ДДС и е събрало най-много точки за техническото си предложение. От компанията потвърдиха пред "Капитал" за решението си.

Прочети още от " Капитал"

"Ако при растеж вдигаме данъците, какво ще правим при спад?", пише в. "Сега"

Ако имахме нужните ни кадри, щяхме да вдигнем приходите от осигуровки не със 17, а с 40 млн. лв., казва Петър Иванов, зам.-председател на Българската асоциация по информационни технологии

- Г-н Иванов, ИТ индустрията се обяви твърдо срещу вдигането на максималния осигурителен доход. Имате ли разчети каква ще е финансовата тежест за ИТ сектора, ако това се случи?

- Максималният осигурителен доход засяга всички служители на икономическите сектори с висока добавена стойност - ИТ фирмите, високотехнологичните производства, иновативните сектори... Когато говорим за максималния осигурителен доход, не визираме заплатите само на мениджмънта. Той не е с толкова голяма численост и би трябвало да е обвързан с ефективни бонусни схеми за рентабилност. Много по-негативен е ефектът върху заплатите на служителите в хай-тек компаниите и върху разходите на тези компании като цяло. Една фирма, производител на софтуер, с персонал от 150 души програмисти със заплати от 3 хил. лв. при новото данъчно облагане, ще трябва да плати за година общо четвърт милион лева повече за социални и здравни осигуровки, разпределени между работодателя и служителите му. Тази сума е много сериозна. Не може в средата на октомври да се обсъжда промяна на данъчната тежест за следващата финансова година.

Прочети още от в. "Сега"

"Дизелът най-скъп от 3 г. въпреки атаката срещу колите на нафта" пише в. "24 часа"

Вече е 2,40 лв. Горивата с 30 ст. нагоре за година

2,40 лв. стигна средната цена на дизела по големите вериги бензиностанции, показа проверка на "24 часа". Това е най-високата му стойност от 3 години насам.

Поскъпването е факт въпреки атаките срещу колите на дизел, рестрикциите за движението им в редица градове на Европа и новите изисквания за екологичност, които ще бъдат въведени в ЕС.

Дизелът е по-скъп и от масовия бензин, чиято цена е с 2 до 4 стотинки по-ниска.

За последната година горивата в България са поскъпнали средно с 30 ст., показва статистиката. Само от началото на този месец цените им са се качили с 6 стотинки.

Прочети още от в. "24 часа"

"Съдът бави делата за несъстоятелност на некоректни работодатели", пише в. "Стандарт"

Омбудсманът Мая Манолова организира днес среща в институцията на обществения защитник с бивши служители на авиокомпания "Ер Виа", които я сезираха за неизплатените си с месеци трудови възнаграждения и обезщетения. На нея присъстваха още директорът на Фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" при несъстоятелност на работодателя Ваня Борисова и Теодора Дичева - директор на правната дирекция към Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

Служителите на авиокомпания "Ер Виа" потърсиха съдействието на омбудсмана за ускоряване на процедурата за откриване на производство по несъстоятелност на търговското дружество, за да могат да получат дължимите си заплати от Фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" при несъстоятелност на работодателя.

Прочети още от в. "Стандарт"