"В половината фирми в България няма нито един нает" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Почти половината активни фирми в България са без нито един нает служител и в тях работят единствено собствениците им. През 2016 г. броят на "монопредприятията" е 169 625, или 48.7% от всички, които са имали дейност. Това показва новото изследване на НСИ "Демография на предприятията". То се провежда всяка година, като обхваща петгодишен период, за да даде картина за жизнеспособността на бизнеса у нас. Сегашното проучване обхваща петилетката от 2012 до 2016 година.

Данните на НСИ показват, че през 2016 г. в страната са действали 347 967 фирми, което с 2.6% повече от предходната година. Новопоявилите се предприятия са 42 450. Най-много нови бизнеси са родени в търговията. Това е и секторът, в който най-често се регистрират семейни фирми, които разчитат само на труда на хора от фамилията, без да се наемат допълнително работници.

Прочети още от статията на в. "Сега"

""Теленор" от днес е чешки. Със сръбски мениджър", четем в "Капитал"

Дружеството ще се представлява и управлява от досегашния прокурист Владимир Радойчич. В борда влязоха и двама чехи

Ден след като сделката за придобиване на "Теленор България" от страна на чешката PPF Group бе официално одобрена от Европейската комисия, компанията подаде документи, за да се впише като нов едноличен собственик и да назначи свое ръководство. Това става ясно от документи, внесени от "Теленор България" в Търговския регистър.

Прочети още от в " Капитал"

"Банките с рекордна печалба и активи за 100 млрд. лв., колкото е БВП на държавата" е заглавиe от в. "24 часа"

Лошите кредити са намалели до 9,1%, общо са 7,7 млрд. лв.

Рекордна печалба и размер на активите имат банките у нас в края на първата половина на 2018 г., показват данните на БНБ.

За шест месеца банките са спечелили 801 млн. лв., какъвто резултат не е имало досега. През първото полугодие на миналата година например печалбата им бе 660 млн. лв.

Активите на банковата система са с 2,6 млрд. лв. повече и вече са 100,1 млрд. лв., което е почти колкото годишния БВП на България.

Делът на петте най-големи кредитни институции в активите е намалял до 58,4%, отчитат експертите на управителя на БНБ Димитър Радев.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Винарните на юг пълни до края на октомври" извежда на първа страница в. "Монитор"

Bинарните в Южна България нямат свободни дати за посещения до края на октомври, показа проверка на "Монитор". Виненият туризъм става все по-популярен по нашите ширини не само за местни посетители, но и за чужди.

Често базите на производителите на алкохолната напитка от ферментирал гроздов сок освен за дегустации се използват за сватби или други радостни моменти. Те се съчетават с културен или поклонически туризъм. Все повече винарни пристрояват към имотите си помещения за гости и ресторанти, коментира инж. Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозята и виното.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"За 7 месеца: 25,28% ръст на износа на ток", четем във в. "Стандарт"

Оперативните данни на Електроенергия системен оператор (ЕСО) за първите седем месеца на 2018 г. показват продължаващ ръст при износа на електроенергия - 25,28%, като от страната са изнесе ни близо 3,6 млн. мегаватачаса. За сравнение, през същия период от 2017 г. износът е бил 2,8 млн. мегаватачаса електроенергия.

Данните за износа успяват да компенсират негативните показатели при потреблението и смекчават свиването на производството.

Прочети още от в. "Стандарт"

""Булпрос": Бурен растеж и през немски покупки", пише "Капитал"

За осем години "Булпрос" се превърна в най-голямата технологична компания с български собственици

Онагледени, първите осем години на "Булпрос" приличат на излитане на самолет. При всички показатели - ръст на приходите, брой на клиентите, брой на офисите. Шестата по големина технологична компания в страната всъщност е най-голямата българска фирма в сектора. Защото, както изпълнителният директор Ивайло Славов отбелязва, пред тях стоят само българските дружества на световните гиганти Paysafe, Progress, VMware, SAP и Visteon, но нито една от тях не е компания, създадена в България и управлявана от тук. А "Булпрос" е.

Прочети още от " Капитал"

"Превъртяхме колелото на прехода", пише в. "Сега"

Едно поколение изнесе промените, за да остави мечтите си на входа на новата демократична България

Наближаваме 30 години от началото на т.нар. промени, които дадоха име на Прехода - нищо незначещото понятие и същевременно даващо оправдание за всички несгоди. И вместо да му сложим край, се зададоха сюжети, които загатват, че превъртяхме цикъла на колелото, за да започнем наново. Обществената поляризация не си е отишла, завърнаха се гладните стачки и партийните медии, говори се пак за одържавяване. Двуполюсният партиен модел се изроди в двуполюсни коалиции с два основни политически гръбнака.

Партийната номенклатура си смени само дрехите. Имаме партия, която се държи като БКП в зрелите си години - потънала надълбоко във всички слоеве и дълбоко вярваща, че е незаменима.

След близо три десетилетия на лутане стигнахме до момент, в който две политически крила на едно и също тяло овладяха представата за алтернатива. Както наследниците на БКП след 10 ноември "подпомогнаха" да има "избор", побутвайки прохождащото Се-Де-Се, така БСП и ГЕРБ се превърнаха в скачени съдове. Ако едните дадат тон, вторите се обаждат като ехо... и обратното.

Прочети още от в. "Сега"

"Доклад: Държавата губи от почивни станции, да се оттегли от тях" пише в. "24 часа "

Българските политици и чиновници почиват в 115 обекта с представителни и социални функции, почивни станции и обекти за обучение, собственост на държавата. Цените на нощувките в тях са почти символични - например 5 лв. в базите на МРРБ, 7,50 лв. в тези на МВР.Това е записано в доклад на Световната банка, поръчан от МС. 83% от тези имоти генерират загуби - средно 230 хил. лв. на съоръжение през 2016 г. Общо за проверените 115 бази - 22 млн. лв.

Като пример за базите с големи загуби е резиденцията на МС "Евксиноград" - 700 хил. лв. загуби за 2016 г. Почивната станция на МВР "Лазур" в Несебър пък е отчела загуба от 600 хил. лв.

Освен финансовите загуби държавата няма стратегия за управлението на обектите с представителни и социални функции.

Прочети още от в. "24 часа"

"Президентът наложи вето на промени в Административно-процесуалния кодекс", пише в. "Стандарт"

Президентът Румен Радев е наложил вето на променени разпоредби от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), като е оспорил 16 от всички направени поправки, съобщиха от прессекретариата на президента.

Държавният глава счита, че с тях уредбата се отдалечава от основни конституционни начала и деформира традиционни принципи и постижения на административното право. Ще се намали интензитетът на защитата на правата на гражданите и юридическите лица относно актове, издавани от позицията на власт и изискващи подчинение. Тези разпоредби ще се отразят неблагоприятно на ролята на административното правосъдие да бъде защитник на обикновения човек срещу незаконосъобразните действия и произвола на администрацията.

Прочети още от в. "Стандарт"