„Вдигане на данъците? Не, благодаря!", пише в. “Сега”
От края на 2015 година валят предложения и предупреждения за предстоящо вдигане на данъците. Бившият вицепремиер Симеон Дянков заяви в края на ноември, че заради увеличаващите се дефицити и дългове предстои вдигане на данъците. Според него вече сме в дългова спирала, при която дефицитът увеличава дълга, което вдига лихвите, а те от своя страна увеличават дефицита. Той вижда "цъкащите бомби" и в енергетиката и транспорта и в липсата на реформи.
Емил Хърсев също се обяви за по-високи данъци - според него има оптимално ниво на облагане от 40% от БВП, а България е по-ниско. Членът на Фискалния съвет Любомир Дацов от своя страна обяви, че при структурен дефицит от 2.5% вървим към вдигане на данъци, защото едва ли може да се очаква свиване на разходите.
“Армия от 5000 нелегални гардове пази мутри” четем във в. “Монитор”
Назначават селски биячи и спортисти. Здравеняците криминално проявени, въоръжени и без договори.
Въоръжена с палки и пистолети армия, наброяваща близо 5 хил. души, пази хора със съмнителен бизнес. Здравеняците са криминално прояви и работят напълно в сивия сектор – те нямат договори, нито пък лиценз да извършват тази дейност. Това съобщиха за „Монитор“ от браншовите организации на фирмите, занимаващи се легално с лична охрана.
Според тях тези хора рушат реномето на сектора, не плащат данъци и са опасни за останалите. Те не са обучени, боравят с оръжие на махленско ниво и са неконтролируеми, категорични са експертите от сектор „Сигурност“.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Горива от ИДИЛ търсят в наши бензиностанции" четем на първа страница на в. “Труд”
До България стигат горива от „Ислямска държава“ и се продават по наши бензиностанции. Такъв сигнал дошъл от партньорските служби до нашите, съобщи за „Труд“ сигурен източник от митниците. Заради сигнала е хайката по колонките с гориво, която продържава вече пети ден. Вчера от ГДБОП и от ДАНС уточниха, че спецпроверките се провеждат в София и още 15 области в страната и обхваща над 50 търговски обекта, но отказаха да коментират версията за канала от ИДИЛ.
В нейно потвърждение са сателитни снимки на Русия и САЩ. По засечената схема дизелът и бензинът се докарвал у нас с танкери до пристанищата във Варна и Бургас. По документи горивото е от данъчен склад в Гърция и е вътрешна доставка за ЕС. Електронната система за управление на морския трафик сочела, че преди да пътуват до Гърция и оттам до България, танкерите правят необясними курсове до 7 турски пристанища в Черно и Средиземно море.
“Картелът погуби Ваньо Танов”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Смъртта на Ваньо Танов няма да спре борбата със сивия сектор, контрабандата и корупцията. В това са убедени хората, които повече от 6 години работят с него в митниците. Танов е създал такава организация, че дори и след него агенцията да работи като швейцарски часовник, категорични са митничарите.
Внезапната смърт на 58-годишния началник на Агенция "Митници" Ваньо Танов е била причинена от масиран инфаркт. Преди да настъпи фаталният край, на Танов му прилошало и вдигнал високо кръвно. Според близки до него в последно време митничар номер 1 не обръщал почти никакво внимание на здравето си и работел под огромно напрежение. Една от причините е свързана с борбата му срещу картела на горивата. "Няма обективни причини да бъдат цените по бензиностанциите като тези в момента. Ако има един, който смъкне цените в цялата страна, както стана във Варна, и следващите ще го последват", коментира Танов дни преди да го сполети смъртта.
"Повече нови пенсионери и растящи разходи", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Разходите за пенсии трайно растат, а новите пенсионери се увеличават. Скачат и плащанията за болнични, но се свиват обезщетенията за безработни. Това са тенденциите, очертани в предварителния отчет на НОИ за изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване през 2015 г.
Разходите в консолидирания бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) към декември 2015 г. са надвишили плана със 139.9 млн. лв. и достигат 9.76 млрд. лв. Превишението се дължи основно на еднократните "великденски" и "коледни" добавки (на стойност около 100 млн. лв.) и на по-голямата сума, платена за болнични. Така общите разходи превишават с 4.9 млрд. лв. приходите в бюджета на ДОО. Оставащите необходими 4.9 млрд. лв. са били набавени чрез получени трансфери от държавния бюджет, т.е. от данъци.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Жена може да наследи Танов на инфарктния стол", четем на първа страница на в. „24 часа"
Шефът на митниците Ваньо Танов почина внезапно и отвори сериозен кадрови проблем в държавата. Танов бе ключова фигура в администрацията. Благодарение на неговите усилия в края на м.г. митниците имат над 4,565 млрд. лв. приходи от акциз. На отличната събираемост се крепят програмата на правителството и надеждата за растеж. Борисов трудно ще намери толкова доверен и мотивиран човек, който да продължи със същата ярост да събира приходи.
Жена може да наследи Танов - Розалия Димитрова, твърдят двама достоверни източници. Около 50-годишната дама е заместник на Танов. Той лично я посочи през август 2014 г., за да се освободи от Чавдар Васев.
"Армията опипва почвата за връщането на казармата” е водещo заглавиe на в. “Сега”
След като тества настроенията с предложението за зачисляване на военен отчет на мъже и жени от 18 до 32 г., Министерството на отбраната сюрпризира с нова идея - за връщането на задължителната наборна служба. Военният министър Николай Ненчев обяви, че ще бъде създадена специална комисия, която да разгледа всички възможности за възстановяването на казармата. Дебатът бе подхванат от депутати след информацията за военния отчет за всички младежи, които не са служили.
"След започналата дискусия ние проведохме разговори в МО. Може би днес или утре ще назнача комисия, която въз основа на експертизата, с която разполагаме, въз основа на опита на други страни ще направим нашето предложение и ще изложим нашите тези пред народните представители", обяви Ненчев. Въпреки че комисията е още в перспектива, министърът даде да се разбере, че в МО вече имат готова позиция по въпроса. "На този етап това, което мога да кажа, е, че ако се обсъжда военна служба в рамките на 3, 4 или 5 месеца, тя е напълно недостатъчна.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Борбата с корупцията по Цацаров", пише в. “Капитал Daily”
"Може би някой трябва да си зададе въпроса колко разработки за корупция по високите етажи на властта са влезли в прокурорските кабинети. Може би трябва да се разбере, че ГДБОП няма нито една разработка за корупция. Най-високото ниво, до което се е стигало в оперативните разработки, е председател на агенция." С тези думи главният прокурор Сотир Цацаров се опита да обясни в понеделник липсата на резултати в борбата с корупцията по високите етажи на властта.
Какво показват фактите. Цацаров е на поста си от началото на 2013 г. Към този момент корупцията на властта се разследва от създадено година по-рано специализирано звено, в което влизат служители на ДАНС, ГДБОП и следователи от Софийска градска прокуратура, ръководени от Роман Василев.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Доставчиците на ток искат по-високи цени от 1 юли” пише в. „Труд"
Доставчиците на ток ЧЕЗ, ЕВН и „Енерго про“ искат увеличение на цените на тока за бита от 1 юли. Това стана ясно от съобщенията на трите дружества, публикувани днес. Единствено ЕВН обаче дава точна информация с колко иска да поскъпне токът.
Останалите две дружества ще внесат исканията си направо в Комисията за енергийно и водно регулиране до края на март. Все още липсва информация за предложенията на държавните централи за нови цени на тока от юли.
От ЕВН предлагат дневната тарифа за битовите абонати да поскъпне с 2,3%, а нощната с 3,5 на сто. Компанията е изчислила, че ако даден потребител ползва около 200 квтч дневен ток и 70 квтч нощен, месечната му сметка би се увеличила с 1,23 лева от 49,13 лева с ДДС на 50,36 лева.
“Кулата свободна, фермерите изтеглиха тракторите“, четем във в. “Монитор”
Петорно по-малко гръцки туристи в Банско заради блокадата
Гръцките фермери изтеглят тракторите, палатките и барбекютата си от граничния пункт Кулата -Промахон. Това съобщи Йордан Арабаджиев от Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ). „Кавалкада от машини вече пътува към вътрешността на Гърция и почти не е останала земеделска техника на граничния пункт. Там преминаването е спокойно и без напрежение за всички превозни средства. Това е и причината ние да не предприемаме контрапротестни действия спрямо фермеритe”, добави Арабаджиев.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„22 000 българи отказали Гърция за 3 март", пише в. „24 часа"
Очаква се за там да тръгнат 38 000 нашенци при готовност на 60 000 преди
Блокадата на ГКПП Кулата - Промахон бе вдигната окончателно в понеделник. Още в петък започна поетапно изтегляне на струпаните над 500 машини.
Тракторите по границата обаче отказаха голяма част от българите да изкарат празниците около 3 март в Гърция.
Очаква се за 4-те почивни дни към Бяло море или островите да тръгнат с колите си около 38 000 българи, прогнозира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Преди гръцките земеделци да се настанят на браздата със скари и трактори, 60 000 българи са планирали да поемат към Промахон, Маказа и др.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
”Туристическа полиция тръгва по хотелите", пише в. “Стандарт”
Туристическа полиция ще проверява хотелите и ресторантите. Създаването на туристически инспекторат се предлага с промени в Закона за туризма, които са пуснати за обществено обсъждане от ресорното ведомство. Инспекторатът ще контролира дейностите на обектите в туризма - както ресторанти и хотели, така и работата на ски писти, балнео и спа центрове, информационните центрове и туроператорите. За подобно отсяване на коректните в бранша от сивия сектор бизнесът настоява от години. Родните атракции и туристически забележителности ще бъдат вписани в Национален регистър, предвиждат още промените. В списъка ще бъдат включени обектите на материалното и нематериално културно наследство, природни забележителности, обичаи, обреди и атракции, които "Стандарт" от години популяризира в кампанията си "Чудесата на България". Обектите ще се вписват според значението, популярността им и включването им в туристически маршрути.