"Алфа рисърч: За бъдещата управленска формула ще трябват поне трима участници", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Малко над 360 000 души още не са решили за кого ще гласуват, но искат да го направят, те могат да се окажат решаващи

Бъдещата управленска формула със сигурност ще трябва да включва поне трима участници. Което, освен въпроса за победителя, прави ключови още два въпроса - за електоралната подкрепа на другите политически сили и за обществената приемливост на възможните коалиции.

Това е един от изводите на агенция "Алфа рисърч", направен на база на последните данни за електоралните нагласи преди вота в неделя. ГЕРБ има 2.6 % преднина пред БСП (31.7% срещу 29.1%), а на третото място са Обединените патриоти, следвани от ДПС, с 0.5% разлика в полза на коалицията между ВМРО, НФСБ и "Атака" (8.9% срещу 8.4%). Петият сигурен участник в следващото Народно събрание е партията на Веселин Марешки ВОЛЯ - с 6.8%, но "поради неясния политически профил на тази нововъзникнала партия, тук са възможни по-широки амплитуди". Реформаторски блок-Глас Народен е точно на бариерата за влизане в парламента с 4%, дали ще е над нея ще зависи от мобилизацията на колебаещите се десни избирaтели.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Кандидат-депутати са засечени в активна изборна търговия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Купуването на гласове се активизира из цялата страна. Жандармерия заварди ромската махала в Хасково

Кандидати за народни представители са замесени в купуването на гласове за парламентарните избори, които предстоят в неделя, съобщиха МВР и прокуратурата. Всички заподозрени обаче са с имунитет срещу наказателно преследване и не могат да бъдат нито разследвани, нито подслушвани без разрешение на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Прочети още от статията на в. "Сега"

""Галъп": Формулата на новия парламент остава 5+1", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Формулата на влизащите в парламента дни преди вота остава 5+1. Пет ясни партии, както и Реформаторският блок, който би влязъл при мобилизация.

Това сочи изследване на "Галъп интернешънъл", цитирано от Нова телевизия. Данните са на базата на национално представително проучване сред 1012 души (18+) в цялата страна, проведено от 14 до 21 март по метода на прякото интервю лице в лице. Изследването е независимо от външно финансиране.

Сред онези, които се очакват да гласуват, 27,1% казват, че ще подкрепят ГЕРБ, а 26,5% - БСП. Дали БСП, или ГЕРБ ще спечели изборите ще зависи от поведението на българите в последните часове преди вота.

След ГЕРБ и БСП се нареждат Обединените патриоти, които могат да спечелят 12,3% от гласовете, ДПС - 9,7%, ВОЛЯ - 8,2% и за коалицията "Реформаторски блок - "Глас народен" - 3,8%. Това са формациите с шанс да попаднат в Народното събрание, ако изборите бяха днес.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Плащаме 200 млн. лева за протези и пирони" четем във в. "Монитор"

Отрязаха пациентите с Паркинсон от лечение в чужбина, не го поемат и тук

Близо 200 млн. лв. годишно доплащат българските пациенти за медицински изделия, които не се поемат от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). В това число влизат пирони, протези и различни видове импланти. Болните и техните близки са принудени не само да си ги купуват, но и да поемат за своя сметка и поддръжката им, като се започне от консумативи и се стигне до ремонти, съобщиха лекари за "Монитор".

Такъв например е случаят с кохлеарните апарати за деца с намален слух. Те се заплащат от здравната каса, но не и ремонтът им, който може да достигне до 4000 лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Воля" учредена с фалшиви документи" четем на първа страница на в. "Труд"

Повтарят се еднакви подписи и почерци

Десетки едни и същи хора са се писали и в двете партии на Веселин Марешки

Най-малко 44 едни и същи учредители имат двете партии на Веселин Марешки. Това показа преброяване и проверка на "Труд" на над 1100 декларации за индивидуално членство, внесени от "Национално движение за свобода и демокрация" и "Либерален алианс" (прекръстена сега на "Воля") в Софийския градски съд.

Двупартийността е грубо нарушение на Закона за политическите партии (ЗЗП), за което може да бъде търсена и наказателна отговорност за съставяне на документ с невярно съдържание, представен пред съда.

Прочети още от в. "Труд"

"Прeдизборните програми в здравния сектор", пише в. "Капитал"

Акцентът е върху спешната помощ и електронното здравеопазване, а сериозните различия между партиите остават по темата монопол или демонополизация на здравната каса

Ако партиите изпълняваха предизборните си програми веднага след изборите, в здравния сектор България определено ще има най-съвременната спешна помощ, най-доброто майчино и детско здравеопазване, най-прекрасната профилактика и ранно откриване на заболявания, а заплатите на лекарите и медицинските специалисти рязко ще скочат. Освен това огромната бумащина в сектора ще изчезне, защото всички програми предвиждат електронно здравеопазване - електронна здравна карта или паспорт, електронна рецепта, ел...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Обещанията за евтин бензин са от най-популистките идеи", пише в. "Сега"

Смяната на ръководството на "София тех парк" без конкурс и без цялостна визия е притеснителна, казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията

- Господин Стефанов, защо в България цените на горивата преди облагане са сред най-високите в ЕС, а петролният бизнес твърди, че ги продават евтино?

- Числата не лъжат. Като се махнат данъците, които са сред най-ниските в ЕС, действително се оказва, че цените на горивата в България са сред високите в ЕС и тази тенденция не изглежда да се променя. Въпросът е каква е причината за високите цени. Възможно е да има поне три, а вероятно и повече различни обяснения. Най-разпространено в момента е мнението, че има картел или най-малкото монопол на пазара.

Прочети още от в. "Сега"

"БГ туристическите агенции не знаят да посрещат клиенти", четем във в. "Монитор"

Хотелиерите търсят сервитьори и бармани от Украйна и Молдова за лятото

Служителите в някои от родните туристически агенции не знаели как правилно да посрещнат клиентите си. Това е един от основните проблеми, отчетени при проучване тип "таен клиент", по поръчка на Travel Academy. Изследването е направено в периода 6 - 20 март 2017 г., съобщи Димо Желев, съосновател на академията.

Направени са били 60 проверки в десет агенции, офериращи почивки в чужбина, като са били изследвани основните дестинации, предпочитани напоследък от българите - Гърция, Турция и от две години Италия.

Половината от проверките на тайните клиенти са били лични посещения в офиси, а останалата част - обаждания по телефона. Посетителите разигравали няколко предварително уговорени сценария.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Въпреки изборите има интерес на инвеститори към България", пише в. "Стандарт"

Има интерес към инвестиции в България, въпреки политическата нестабилност и предстоящите парламентарни избори в България. Това каза директорът на Българската агенция за инвестициите (БАИ) Стамен Янев пред БНР.

Той съобщи, че от началото на годината БАИ е сертифицирила осем проекта на стойност 156 млн. лева с потенциал да разкрият 3,8 хил. работни места. Става въпрос основно за предприятия, произвеждащи авточасти за големите концерни, технологични компании и предприятия в сферата на здравеопазването.

В Агенцията има получени 28 заявления за издаване на сертификати по Закона за насърчаване на инвестициите на обща стойност 432 млн. лева и с възможност за разкриване на 5 хил. работни места, уточни Янев.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Защо Доналд Тръмп не подаде ръка на Меркел?" пише в. "Труд"

Американци и британци влизат в сериозен конфликт с либералния ЕС

Вашингтонската визита на Меркел започна със символичното послание на Тръмп, че канцлерът не е сред най-желаните гости. Първоначалната дата, на която германският лидер трябваше да кацне в Щатите, беше внезапно отложена от американска страна поради лоши атмосферни условия. Този знак обаче не може да се сравни с дипломатическия конфуз, на който стана свидетел светът по време на самата среща. Съгласно американския протокол задължителна част от всяка официална визита на чужд държавен лидер е фотографирането в Овалния кабинет на Белия дом. За всеки акредитиран фотограф преминаването през многобройните проверки за сигурност и дългото чакане са голямата цена, която трябва да плати за наградата - кадрите на ръкостискащите се държавни лидери на фона на камината в Овалния кабинет.

Прочети още от в. "Труд"