“Заплатите на IT спецовете скочиха с 10 бона“, четем във в. “Монитор”
Заплатите на IT спецовете са скочили с 10 бона за шест години, показват данните на националната статистика. Според тях ако през 2008 година един компютърен спец се е разписвал срещу 17 088 лв. на година, то към края на миналата година тази сума е набъбнала до 27 508 лева. Това прави средно по 2292 лева на месец.

Прави впечатление, че в бранша има сериозни разминавания между заплащането на мъжете и жените, като дамите са чувствително ощетени. Преди шест години те са вземали на година 13 474 лв. при 19 399 лв. за силния пол. Това прави разлика от над 5000 лв. Към края на миналата година заплатите на мъжете IT специалисти вече са 31 269, а на жените – 21 121 лв. Така първите вземат на месец 2606 лева, а вторите – 1760 лв.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"Кабинетът ще довърши "Хемус" въпреки двойната цена и липсата на финансиране” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Магистрала "Хемус" след Ябланица ще бъде довършена, въпреки че строителите предложиха двойно по-висока цена от предвидената от кабинета. Това стана ясно, след като Министерството на регионалното развитие и благоустройството обяви резултатите от търга за продължението на част от трасето. Процедурата приключи безпрецедентно бързо, а парадоксалното е, че дори няма осигурено финансиране. Затова парламентът ще се събере специално, за да даде мандат на кабинета за строителството и финансирането на магистралата.

Проектът за първия етап от продължението на магистралата е за около 60 км след Ябланица до разклона с пътя Плевен - Ловеч. Той е разделен на две отсечки. Конкурсът за строител бе обявен през януари. На 7 декември бяха отворени ценовите оферти на всички кандидати за двете отсечки. Още тогава стана ясно, че предложенията многократно надвишават прогнозната цена от 434 млн. лева.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Турция ни пуска азерския газ”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
България е вратата на Турция към Европейския съюз. Това заяви в София турският премиер Ахмет Давутоглу, който дойде на еднодневно работно посещение у нас. Гостът се срещна със своя колега Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев. Давутоглу благодари на Борисов за подкрепата, която е оказал във връзка с членството на Турция в ЕС и за бежанците от Сирия. "Визитата ми в София е израз на добросъседски отношения и общата ни съдба", посочи Давутоглу на съвместна пресконференция с Борисов в резиденция "Бояна".

Той увери, че в следващите 4 години, докато е на власт, отношенията с България ще са приоритетни. "От първостепенно значение ще бъдат икономическите връзки в областта на енергетиката, земеделието, търговията и инвестициите, а стокообменът, който в момента е 5 млрд. долара годишно, ще бъде увеличен", заяви Давутоглу. Той съобщи, че през април е планирана среща на високо равнище между двете правителства в София. Гостът посочи два конкретни съвместни проекта, чието осъществяване започва. Единият е пускането на скоростен влак Истанбул-София, а другият е докарването на азерски газ до България през Турция.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Реформаторският блок остава във властта, но с ДСБ в опозиция", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Реформаторският блок няма да се оттегли от властта, а ДСБ ще бъде опозиция на управляващите, макар засега да остава част от блока. Това стана ясно след тричасовата среща на лидерите на 5-те партии от блока във вторник, която трябваше да реши съдбата на десния съюз.

Същевременно в декларация от формацията посочват са "обезпокоени" от липсата на единодействие в управлението по знакови реформи като съдебната и антикорупционното законодателство и искат да започнат разговори с ГЕРБ за "актуализация на коалиционното споразумение",  включително с разписване ясен времеви график за изпълнение на конкретни реформи в следващите шест месеца. Тези намерения обаче веднага бяха попарени от зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, който отхвърли вариант за преподписване на споразумението с мотива, че в политиката в момента няма субект, който да поставя условия на партията.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Коледните билети за автобус свършиха” четем на първа страница във в. “Монитор”

Билетите за редовните междуградски линии на автобусите за по-големите градове у нас свършиха 10 дни преди празниците. Това показа проверка на Агенция Монитор.

Пътуващите за празничните дни между 24 и 27 декември са започнали още в началото на месеца да се „запасяват“ с билети от София за провинцията. Част от големите фирми-превозвачи в страната предлагат онлайн закупуване на места за автобусите им и много от хората са избрали да си вземат билет по този начин.

„Преди два дни купих последното място за автобуса за Русе, който тръгва от София на 23 декември в 16.30 часа“, разказа една от пътуващите пред Агенция Монитор. Жената решила да побърза с купуването на билетите и затова на 14 декември влязла в онлайн системата на голяма транспортна фирма. „Всички места бяха заети, беше останало само последното 48-о“, разказа пътничката. Същата била ситуацията и за обратния курс от Русе за София на 27 декември, който е последният почивен ден преди трите работни дни между празниците. „Реших за по-сигурно да си купя билет и за Нова година и видях, че за 30-и декември почти всички места също са заети“, обясни още русенката.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Топлофикации свалят цените за изрядни клиенти" четем на първа страница на в. “Труд”
Топлофикациите в цялата страна доброволно, без решение на енергийния регулатор, започнаха да свалят цените на топлата вода и парното за изрядните си абонати. Целта им е да увеличат заплащането на сметките, а и да намерят нови клиенти.

Масова практика е да се правят отстъпки от месечните сметки между 3 и 5%, ако бъдат заплащани в срок. Подобна политика провеждат във Варна, Сливен, София, Бургас и Велико Търново. Но навсякъде задължително условие да получите бонуса е да не сте длъжник за стари фактури на компанията.

Прочети още от в. “Труд”

„6 месеца шизофрения, управляващи и опозиция от РБ ще делят обща група", четем на първа страница на в. „24 часа"
Премиерът Бойко Борисов да подаде оставката на кабинета и да се върви към ново правителство в рамките на същия мандат.

Това е поискал председателят на ДСБ Радан Кънев като обща позиция на Реформаторския блок по време на заседание на Изпълнителния му съвет. Останалите лидери - Меглена Кунева, Божидар Лукарски, Николай Ненчев, Корман Исмаилов и Борислав Великов, не възприели идеята.

След продължилото 3 ч заседание на Изпълнителния съвет във вторник - първото от много време насам, бе потвърдено, че ДСБ остава опозиция на кабинета. Останалите 5 партии в блока (ДБГ, СДС, БЗНС, НПСД и БНД) пък продължават да го поддържат.

Прочети още от в. „24 часа"

„Държавата закрива митница Свиленград заради корупция", пише в. “Капитал Daily”
Митница Свиленград ще бъде закрита в средата на януари. Поне това иска Министерството на финансите чрез промени в устройствения правилник на Агенция "Митници", публикуван за обществено обсъждане. В мотивите е записано, че предложението е свързано с "необходимостта от оптимизиране работата на Агенция "Митници" и предприемане на ефективни мерки за предотвратяване на бъдещи корупционни практики". Пропускателният пункт Капитан Андреево ще продължи да работи и да обслужва потока от Турция.

Ако проектът бъде одобрен от Министерския съвет, тогава митницата ще спре да съществува, а обработката на документите ще трябва да се извършва или в митница Пловдив, или по-вероятно в митница Бургас, която е по-близо до другите два пункта на границата с Турция - Лесово и Малко Търново.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Линейките ще идват за 8 минути, но чак през 2020 г.", пише в. “Сега”
Още едно гръмко обещание на настоящия екип на здравното министерство се отлага далеч във времето. Фиксирането на кратки срокове, в които линейките да пристигат при спешните пациенти, ще влезе в сила чак през 2020 г., предвижда окончателният вариант на наредбата за стандарта за спешна медицина. Обещанията на МЗ бяха наредбата да е в сила още през септември тази година, а заедно с нея да са в сила и сроковете за линейките.

Според документа пациентите вече ще се разделят на три категории. Критичните спешни пациенти ще се обозначават с код червено и при тях линейката ще трябва да пристигне най-късно до 8 минути. Това са хора с "животозастрашаващи признаци и симптоми", "с висока вероятност от летален изход, ако не се предприемат незабавни интервенции за предотвратяване на последваща нестабилност на дихателната функция, циркулацията и/или неврологичната функция". Нестабилните спешни пациенти са с код жълто и екипът следва да е при тях за 8-20 минути.

Прочети още от в. “Сега”

“107 000 нови пенсионери през 2015 г.” пише в. „Труд"
Около 107 000 души ще се пенсионират през 2015 г., съобщи управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков. Това ще е най-големият брой пенсии, отпуснати за 1 година, от 2000 г. насам. През 2014 г. новите пенсионери бяха почти 100 000.

Тенденцията на увеличаване ще продължи и през 2016 г., въпреки че пенсионирането става по-трудно с повишаването на изискванията за възраст и стаж. Разчетите на НОИ показват, че догодина средногодишният брой на пенсионерите ще стигне 2,186 млн., или с над 8000 повече отсега.

Прочети още от в. „Труд"

”Тръгна битката за наследството на Блока", пише в. “Стандарт”
Докъде ще стигнат драмите в Реформаторския блок? Ще тръгне ли ДСБ по собствен път към президентските избори? Ще разклатят ли кабинета кавгите в десницата? Ще се възползва ли БСП от раздорите в противниковия лагер? Кои са пътищата за възраждането на левицата? На тези въпроси "Стандарт" потърси отговор от изпълнителния директор на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов.

Реформаторите се опитват да бъдат въжеиграчи хем на власт, хем в опозиция. Прозападната и балканската десница най-накрая се разделят, смята Първан Симеонов

- Г-н Симеонов, оправда ли драматичния си потенциал вчерашната сбирка на реформаторите. Те се разбраха, че Блокът остава във властта, а ДСБ минава в опозиция, но до март ще остане в коалицията.

- Още от самото начало се очакваше Реформаторският блок да се възползва от своето най-голямо предимство /което се явява и най-големият му дефект/ - това, че не е монолитен. Не е блок, а мрежа. Освен че е мрежа от партии, е и мрежа от личности със сложна система от нюанси. Тази характеристика много пъти му е изяждала главата, защото РБ не е бърз и няма единна воля, но пък и неведнъж му е позволявала да се измъква сух от водата. Тази мрежа позволява да се огънеш максимално, без да се скъсаш. Мрежовата среда позволява да се измислят креативни решения - хем си на власт, хем в опозиция. Хем да изглеждаш красиво, хем - прагматично. Отдавна предвидих, че РБ търси подобно въжеиграческо решение - не "или/или", а "и/и".

Прочети още от в. “Стандарт”

„Защо Полша обръща гръб на ЕС", пише в. „24 часа"
Моделът на Орбан, изобличаващ ЕС, докато Унгария приема милиарди
от него, се оказа работещ

ДОКАТО течеше предизборната кампания в Полша, въпросът, постоянно задаван от политици и анализатори, бе не дали страната ще тръгне надясно, а дали ще тръгне на зле.

Дали консервативната партия “Право и справедливост”, очакван победител на изборите, ще тръгне по пътя на все по-авторитарното управление на Виктор Орбан в Унгария, или ще остане близо до центъра? Дали ще върне назад видимо устойчивите либерални институции в страната, като се има предвид националистическия и антилиберален уклон в предизборната ѝ платформа? “Право и справедливост” спечели убедително и едва три седмици по-късно имаме отговор: едно разочароващо “да”.

Прочети още от статията на в. „24 часа"