"Смяната на касовите апарати може да доведе до пълен блокаж на икономиката" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Управляващите и бизнесът влизат в нов сблъсък около спорната наредба за новите изисквания към касовите апарати и софтуера към тях. В ролята на арбитър ще трябва да влязат Европейската комисия, Върховният административен съд и Комисията за защита на конкуренцията.

След като месеци наред представители на различни браншове алармираха за сериозни проблеми с променените изисквания, които трябваше да бъдат изпълнени до 31 март, вчера финансовият министър Владислав Горанов най-после склони да има отсрочка. Тя обаче ще важи само за фирмите, които ползват компютърни системи за управление на продажбите. Вместо от 1 април те трябва да подменят софтуера на тези системи и да го свържат към новия тип фискални устройства до края на септември. Всички регистрирани по ДДС търговци, които ползват само обикновени касови апарати обаче, ще трябва да ги подменят до края на март.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Силен интерес предизвика и вторият лот от "Струма" в Кресненското дефиле", четем в "Капитал"

Участниците в търга за 430 млн. лв. са 12, сред които почти всички местни големи компании, а чуждите самостоятелни кандидати са три

Вторият лот от магистрала "Струма" в Кресненското дефиле (3.2.2) привлече 12 оферти - или с две повече, отколкото другата отсечка в района (лот 3.2.1), въпреки че е по-евтин. Този участък е с дължина 10.4 км и включва обходния път на Кресна, а прогнозната му стойност е над 430 млн. лв. без ДДС. В него се разигра странният случай, който антикорупционният фонд и bTV разкриха преди седмица - че някой прави проби на трасето, преди да са събрани офертите на потенциалните изпълнители. Интересното е, че "Пътпроект 2000", които твърдяха, че извършват сондажите, не участват, въпреки че миналата седмица завиха пред bTV, че ще подадат оферта в търга. 

Отсечката от 24 км от Кресна до Крупник е разделена на два лота, а прогнозната стойност на първия, за който офертите бяха отворени в петък, е 444.7 млн. лв. без ДДС. Прави впечатление, че повече от половината участници в първия търг за магистралата през дефилето подават оферти в този със същите партньори.

Прочети още от " Капитал"

"Нова система вдига поне с 20 на сто парите от туризъм" е заглавиe от в. "24 часа"

От 1 октомври държавата ще знае всичко за нощувките

Стартиращата от сряда Единна система за туристическа информация (ЕСТИ) ще увеличи с 20% приходите от туристическа дейност в страната, когато заработи пълноценно от 1 октомври, и това е най-песимистичната ми прогноза, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова при представянето на ЕСТИ.

Онлайн базираната система прави връзка между всички 18 800 места за настаняване в България, включително хижите, НАП, местната община, МВР, НСИ и туристическото министерство. Целта е да се следи в реално време колко нощувки се правят и да се елиминират възможностите за укриване на приходи и данъци върху тях.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Хосписите изчезват, закриха 54 за по-малко от пет години" извежда на първа страница в. "Монитор"

3аради скъпата услуга частните хосписи масово затварят врати. 54 заведения за палеативни грижи са хлопнали кепенците за по-малко от пет години, показа проверка на "Монитор". Всичко това се случва на фона на острата нужда от подобен тип здравни заведения за хора с тежки заболявания.

В цялата страна в регистрите на районните здравни инспекции са вписани общо 43 хосписа, като от тях 38 са частни, а 5 са държавни в болниците. Само към 2015 година в страната те са наброявали 96 с общо 5171 места. Сега местата за настаняване са близо три пъти по-малко. Към момента най-много са в София -16, като допреди четири години бяха 19. В цялата Софийска област са два. Във Варна от 8 вече са 7. Пак заради високите цени хоспис няма още в областите Монтана, Русе, Бургас, Шумен, Силистра, Сливен, Добрич, Ловеч, Ямбол, Благоевград и Перник. Единственият хоспис в Плевенска област е в Долна Митрополия. В цяла Великотърновска област са само два, в област Кърджали - 3, по един има в Кюстендилска и в Смолянска област, той е в Мадан.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Кирил Домусчиев купи Нова тв, задават се големи промени?", четем в "Стандарт"

Сделката по продажбата на Нова телевизия вече е завършена и новият собственик е Кирил Домусчиев. Информацията е получена от три независими източника на сайта www.plovdiv24.bg, но все още няма официално потвърждение от медията или от двете страни по продажбата. Очаква се новината да бъде съобщена официално утре (сряда). Източниците на "Топновини.бг" твърдят, че продажбата е финализирана миналата седмица и оттук нататък предстоят съкращения в администрацията. По непотвърдена информация директор на телевизията ще продължи да бъде Вяра Анкова, а днес на екипа е представен и новият шеф на новините - Виктория Бехар.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Сделката за Експресбанк временно вдигна чуждите инвестиции", пише "Капитал"

Така те превишават 1.5 млрд. евро през 2018 г., което е най-високото ниво за последните четири години

Размерът на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България достига 1.533 млрд. евро към края на 2018 г., което е най-високото ниво за последните четири години, показват предварителните данни на Българската народна банка (БНБ). Първоначално сметката към ноември показваше под 800 млн. евро чужди капитали, но след ревизия от страна на централната банка и голям приток на инвестиции под формата на дялов капитал за над 600 млн. евро през декември общата сума доближава предходния пик от 2015 г., когато бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" завърши инвестиционната си програма. 

Декемврийският скок обаче е по-скоро временен. И се дължи на операцията по покупката на Сосиете женерал Експресбанк от ДСК. Заради сделката унгарската OTP увеличи капитала на българското си поделение с 600 млн. евро в края на 2018 г. Финализирането на сделката обаче е през януари 2019 г., като тогава тази сума ще се изплати на френската Societe Generale.

Прочети още от " Капитал"

"Защо България трябва да се промуши през иглени уши?", пише в. "Сега"

За два дни Борисов реши в Мюнхен няколко тежки международни проблема

Евангелистите цитирали Исус, че по-скоро корабно въже ще влезе в иглени уши, отколкото богат в царството Божие. Гърците превели с правописна грешка, че по-скоро камила (κάμηλος вместо κάμιλος - въже ) ще мине оттам. Но нямали фантазията на премиера Бойко Борисов, който миналата събота съобщи от Мюнхен, където бе на годишната конференция по сигурността, че е отишъл да промуши държавата през иглени уши. От какъв зор?

"Издебват ме, когато съм в чужбина, и създават напрежение", обясни той, щом се върна. Имаше предвид опозицията, която говори зад гърба му за предстояща изборна уйдурма, докато той се бъхти на международен терен за страната си. Идеята за страданието и саможертвата му въпреки родната неблагодарност звучи мъченически. Запитан плахо от придружаващ го журналист в Мюнхен: "Готова ли е политическа партия ГЕРБ за едно евентуално вето на президента над промените в Изборния кодекс?", отговорът бе библейски: "Знаете ли? - толкова работа имам, толкова ми е трудно да прекарам държавата през иглени уши - виждате отношенията Америка, Европа, Русия, Китай какви са, за да си хабя енергията. Целият ми ден, цялата ми енергия отива да направя нещо добро на страната и да я представя добре. Тези, които нямат работа, могат да си говорят. Тяхна работа..." Изглежда, че в Борисовите представи нещо става в чужбина със съдбините на България и затова тамошните събития правят дребнави вътрешните политически борби.

Прочети още от в. "Сега"

"Разбиха банда за фалшиви ТЕЛК-ове във Варна" пише в. "Монитор"

Aнтимафиотите и спецпрокуратурата разбиха организирана престъпна група за издаване на фалшиви ТЕЛК-ове в област Варна. На специална пресконференция за акцията, както и за проблема с неправомерните инвалидизации в страната информация съобщиха зам.-главният прокурор Иван Гешев, главният секретар на МВР Ивайло Иванов, директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов, шефът на Националната полиция Христо Терзийски и наблюдаващият спецпрокурор Лилия Манолова.

През май 2018 г. в РЗБОП-Варна постъпила информация за банда, която набира желаещи да получават инвалидни пенсии и им осигурява решения от ТЕЛК. При спецоперация на 17 и 18 февруари са арестувани 45 души, след което са повдигнати обвинения на 6-ма - петима лекари и един цивилен. Цивилният е сирийски гражданин, брат на единия от обвинените лекари, който е кардиолог. И двамата са познати в морската столица. Живеят отдавна в България. Тяхната роля в групата била да търсят желаещи за инвалидизация. В някои случаи те мотивирали напълно здрави хора, които срещу 1500-2000 лв. да получат телкови решения и съответно инвалидни пенсии. Тези хора били изпращани при определени лекари със специалност травматология, рентгенология или неврология. Там те трябвало да кажат определна парола, която гласяла: "Много поздрави от Р".

Прочети още от в. "Монитор"

"Комисия в ЕП: 2020 г. да спре смяната на часа" четем в "24 часа"

Евродепутатът Момчил Неков: Наложих българската позиция

Комисията по земеделие на Европарламента гласува през 2020 г. да спре смяната от зимно на лятно часово време, съобщи евродепутатът Момчил Неков, който е член на комисията.

"Доволен съм, че успях да наложа българската позиция в Комисията по земеделие. Има редица сектори и сфери на живота, където смяната на времето води до умора, намалена производителност и крие рискове за редица групи граждани. Сектор селско стопанство също ще бъде пряко засегнат. По оценки на експерти животновъди годишно в продължение на около 6 седмици лактацията на овцете намалява, а това води до намалена продукция", каза Неков във връзка с приетото становище.

Прочети още от в. "24 часа"

"Каква е давността на задълженията ми?", пише в. "Стандарт"

При тормоз от колекторски фирми за неплатени сметки, не се плашете от съд, ако е изтекъл 3-годишният срок

"Стандарт" стартира рубриката "Съветите на юриста". Предлагаме ви консулти по актуални теми от практиката на адвокат Станимир Стоев.

Тя е свързана основно с търговски спорове и правоотношения в сферата на дейност на търговските банки и техните клиенти, предоставяне на консултации по въпроси, свързани с кредитиране, проблемни кредити, процесуално представителство по искови, заповедни и изпълнителни производства.

Oт няколко години насам във все по-голяма степен банки, мобилни оператори, ВиК дружества и други монополисти разчитат на колекторски фирми за събиране на своите вземания.

И докато при банките обичайно става дума за така наречената цесия /прехвърляне на вземания/, по силата на която колекторските фирми купуват проблемни и трудносъбираеми вземания /кредити/, то при операторите на мобилни услуги и монополисти вземанията по-скоро се възлагат за събиране и по-рядко се прехвърлят /продават/.

В тези случаи е добре да знаем каква е давността за задълженията ни, от кога започва да тече, по какъв начин, ако тази давност е изтекла, можем да упражним успешно правата си.

Общата погасителна давност, съгласно чл. 110 от Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/ е петгодишна. Такава е давността за задълженията ни по отпуснат банков кредит. Изключение прави единствено давността за задълженията по издадени кредитни карти, която е тригодишна, но за това ще стане дума в отделен текст.

Прочети още от в. "Стандарт"