Във времена на глобална несигурност човек може да се научи да минимизира рисковете и дори да извлича ползи. Определено е невъзможно да "преживеете" трудна ситуация, ако само седите и чакате. Световно известни предприемачи и инвеститори са сигурни в това: в своя материал trends.rbc предлага мнения и съвети за поведение по време на кризи, изказани в различно време и по различни поводи от безспорно успешни хора.

Снимка 478031

Източник: EPA/БГНЕС

Уорън Бъфет, финансист, главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway

"Най-доброто нещо, което можете да направите, е да бъдете изключително добри в нещо. Хората ще ви дадат част от това, което произвеждат в замяна на това, което доставяте. Каквито и способности да имате, те не могат да ви бъдат отнети. Най-добрата инвестиция досега е всичко, което ви развива, освен това тя изобщо не се облага с данъци."

Снимка 421187

Източник: wikimedia.org

Рей Далио, финансист, основател на Bridgewater Associates

"Единственото нещо, което лидерите могат да направят, за да се възползват максимално от тази ситуация, е да се замислят, че най-големите рискове са свързани с непреодолими различия, които ще причинят значителни щети на световната икономика, което ще удари най-бедните слоеве на население най-много" .

Рей Далио: Подгответе се за още „лоши“ времена

Рей Далио: Подгответе се за още „лоши“ времена

73-годишният милиардер не е голям оптимист

"Ако бях лидер на страната, бих искал да имам двупартиен кабинет. Бих поканил умерените и от двете страни да опитаме да работим заедно. ... Вероятно бих разработил икономическа програма, която ще доведе до революционни промени, така че системата да работи добре и да е от полза за повечето хора."

Снимка 218925

Източник: GettyImages

Сундар Пичай, главен изпълнителен директор на Google, основател на Alphabet

"Както всички компании, ние не сме имунизирани срещу насрещни ветрове. Това, което наистина харесвам в нашата култура е, че никога не сме виждали такива предизвикателства като пречки. Вместо това ги виждаме като възможност да разширим фокуса си и да инвестираме в дългосрочен план."

"Недостигът поражда яснота, което е нещо, за което говорим от първите дни от съществуването на Google. Това е, което развива чувство за цел и креативност, което в крайна сметка води до създаването на по-добри продукти, които помагат на хората по целия свят. Днес имаме такава възможност и се радвам, че отново ще успеем да се възползваме от момента."

Ерика Х. Джеймс, декан на Wharton School, Университет на Пенсилвания, автор на The Prepared Leader

"Обикновено ефективните кризисни лидери търсят сигнали, за да разберат какви са уязвимостите и на какво трябва да се обърне внимание. Следващият етап е свързан с планирането и предотвратяването на кризи. Когато настъпи криза, възниква идеята за контрол на щетите или ограничаване - как можем да ограничим въздействието? Четвъртият етап е възстановяването на бизнеса. И накрая идва фазата на учене."

Снимка 340468

Източник: Getty Images

Джон Чембърс, бивш изпълнителен директор на Cisco Systems

"Когато се сблъсквате с криза, трябва да определите каква част от въздействието, което усещате, е продиктувано от пазара и да бъдете реалистични по отношение [за каква част от проблема] сте отговорни. След това трябва да определите четири до шест основни направления, които ще развиете, за да излезете от кризата. Анализирайте как ще контролирате разходите, ще се ангажирате с клиенти и ще се справите с проблемите на веригата за доставки, недостига на работна ръка и смущенията на ключови пазари. Комуникирайте основните принципи на вашата стратегия на вашите служители, акционери, клиенти и партньори. Важно е да се очертаят не само основните насоки, но и как ще се измерва напредъкът."

Снимка 521742

Източник: EPA/БГНЕС

Брад Смит, президент на Microsoft

"Трябва да продължим да правим иновации в технологиите, които по същество са цифрова инфраструктура за целия свят, за компаниите и хората да използват това, което създаваме, и да извличат максимума от него." "Живеем в този много интересен момент във времето. Това е напрежение между краткосрочната необходимост от адаптиране към високите цени на енергията, като същевременно остава фокус върху необходимостта да се премине от изкопаеми горива към възобновяеми източници. Всеки ден, когато става дума за устойчиво развитие, ние трябва да се подготвим за света, който ще съществува през 2050 г. Така съществува постоянно напрежение между краткосрочния и дългосрочния план. Това, което знам от собствения си опит, който започна преди около 28 години, е, че 28-те години между днес и 2050 г. ще минат бързо.

Най-известните съвети на Бъфет, който навърши 92

Най-известните съвети на Бъфет, който навърши 92

От топ инвеститора определено има още какво да се научи

Сергей Рижиков, съосновател и главен изпълнителен директор на 1C-Bitrix

" Създайте спокоен, логичен, прост модел на бъдещето. Помислете за вашето място в това бъдеще. И започнете работа от утре. Започнете в 9 и завършете в 18. Направете план за един месец. внедрите. Върнете се към проектирането. Трябва ли да промените нещо, да направите нов продукт? Увеличете инвестициите в маркетинг? Или е достатъчно, както преди, просто да отворите и управлявате всичко и клиентите ще дойдат сами? На тези въпроси ще си отговорите сами". "Но определено не трябва да се надявате, че ще можете да "седите". Трябва да се движа. Още сега започнете да бягате напред, застанете напред, пълзете напред или поне легнете напред.

Снимка 524341

Източник: GettyImages

Бил Гейтс, предприемач, основатели на Microsoft и Фондация "Бил и Мелинда Гейтс"

"В настоящата ситуация ще трябва да ускорим темпото на напредъка си пет пъти, за да постигнем повечето от нашите цели (свързани с устойчивото развитие) - и дори това може да е подценяване, тъй като някои прогнози все още не вземат предвид отчетете последиците от пандемията, да не говорим за военния конфликт или хранителната криза в Африка. Но човешката изобретателност може да направи нашите обмислени прогнози неуместни и решителните ни стремежи да изглеждат плахи."

"Има моменти в историята, когато пътят на прогреса е предвидим и линеен; когато можете да си представите какво ще се случи утре въз основа на случилото се днес. Но ние не живеем в намалото на ерата на Целите за устойчиво развите, в тези времена видяхме как неочаквани кризи могат да забавят напредъка по неочаквани начини.

Ще видим ли обратното през втората половина на ерата на устойчивото развитие? Може ли човечеството да постигне това, което всички преди смятаха за невъзможно, и да намери новаторски изход от дълбока дупка? Това зависи от всички нас."