Белград представи за обществено разглеждане Проект на стратегия за зелена инфраструктура на сръбската столица за периода от 2025 до 2031 г. В документа, изготвен от Факултета по горско стопанство към Белградския университет и който обобщава мерките, необходими за превръщането на Белград в "град-градина", се изчислява, че общите разходи за изпълнение на стратегията през посочения период ще бъдат €28,2 милиона,съобщават местните медии.
Сумата трябва да бъде набрана отчасти от градския бюджет и отчасти от дарения. Предвиждат се и публично-частни партньорства, както и формирането на фонд за реализация на зелена инфраструктура, който частично може да бъде осигурен от приходите от обезщетения за премахване и застрашаващи елементи на зелена инфраструктура.
Източник: Belgrade Waterfront
Планът предвижда увеличаване на юрисдикцията на Секретариата за опазване на околната среда на Белград, но също така трябва да създаде ново публично предприятие под потенциалното име "Sume Beograda", чиято основна дейност ще бъде управлението на градски, крайградски и външни -градски гори на територията на столицата.
Предвиждат се и промени в Закона за опазване на околната среда като рамков закон за зелената инфраструктура.
"Промените трябва да обхванат преди всичко чл. 20 от закона, където да се дефинира понятието и статута на зелената инфраструктура като общо благо и че развитието и опазването на елементите на зелената инфраструктура е дейност от общ интерес" пише в документа.
Една от мерките в Стратегията е и изготвянето на цифрова база данни за зелената инфраструктура на град Белград, както и цифров каталог на оптималните места за залесяване. Подготовката на техническите стандарти за проектиране на специфични елементи на зелена инфраструктура като различни видове покривни градини и вертикална зеленина, както и ръководство за стандарти, отнасящо се до техническите детайли.
Целта е последващо интегриране на тези иновативни зелени инфраструктурни решения в повърхности на обществени съоръжения, жилищни съоръжения и обществени пространства.
Всичко това ще наложи и увеличаване на експертния състав по въпросите, свързани с опазването и развитието на зелената инфраструктура (фирми, отговарящи за строителството, отглеждането и поддръжката), както и обучението на служителите и модернизацията на оборудването. Предвижда се и нов бизнес-организационен модел за комисионна и борсова продажба на целия наличен семенен материал, който отговаря на условията.
Моделът ще включва концепцията за дигитална платформа, която обединява цялата необходима информация за предлагането и търсенето на разсад. Стратегията предвижда също така отговорните лица да се справят с проблема с нормативната уредба, която третира проблема с управлението на отпадъците от строителство и разрушаване, както и определянето на начините за опазване на съществуващите почвени ресурси и формирането на нови (производството на органични субстрати от различни източници на растителни отпадъци).
Предвижда се и формирането на "биобаза", която да осигурява нуждите от тези ресурси на ниво град Белград. Освен това Стратегията предвижда разширяване на обема на производството на съществуващата база от дървесни и храстови фиданки.
И накрая, Стратегията предвижда и подобряване на знанията на всички заинтересовани от планирането и изграждането на зелена инфраструктура, повишаване на информираността на населението и включването им в екологичните оценки и градоустройствените планове, както и медийното популяризиране на зелена инфраструктура.