Германският автомобилен производител и гръцкото правителство стартираха пилотен проект за зелена мобилност на гръцкия остров Астипалея в Егейско море през 2021 година.

Идеята е превозните средства на острова постепенно да се електрифицират и да се зареждат най-вече с местно произведена енергия от възобновяеми източници. Споделените пътувания, които трябва да станат масово средство за придвижване ще помогнат за намаляване на трафика. Пилотният проект за интелигентна мобилност ще продължи най-малко шест години.

Вече има и яснота за изграждането на съоръженията. Public Power Corp. (PPC), гръцката държавна компания, спечели търг за изграждане на проект за слънчева енергия и съхранение на гръцкия остров.

До 5 години светът ще произвежда толкова зелена енергия, колкото е нужно за захранването на Китай

До 5 години светът ще произвежда толкова зелена енергия, колкото е нужно за захранването на Китай

Това ще се дължи най-вече на инвестиции в слънчева и вятърната енергия

PPC Renewables спечели търга за изграждане на 3,5 MW соларен проект и 5 MW/10 MWh система за съхранение на острова.

Според критиците Астипалея, който е дом на около 1500 местни жители, все още черпи по-голямата част от електроенергията си от дизелови генератори. Сега обаче това ще се промени.

Очаква се строителството на слънчевата централа и съоръжението за съхранение на енергия да започне след около шест месеца. Това коментира главният изпълнителен директор на PPC Renewables Константинос Маврос, цитиран от pv magazine. Системата ще заработи напълно след година и половина и ще покрие половината от нуждите на Astypalaia от електроенергия.

Съществуващите дизелови генератори ще останат обаче, за да осигуряват останалата необходима част от енергията.

Според Маврос PPC Renewables се ангажира да разшири хибридния проект за около три до четири години, за да покрие повече от 80% от нуждите от електричество на острова.

Освен Астипалея и други гръцки острови преминават към зелено и енергийно бъдеще. Подобни проекти в развитие или работещи в момента има на гръцките острови Наксос, Халки и Тилос.

Гърция планира да покрива 80% от енергийните си нужди от възобновяемите енергийни източници до 2030-а

Гърция планира да покрива 80% от енергийните си нужди от възобновяемите енергийни източници до 2030-а

Ревизираният Национален план за енергетика и климат на страната беше обсъден от междуведомствена комисия

През 2021 г. гръцкото правителство стартира "Инициативата Gr-Eco Islands", с цел да внедри зелени технологии в архипелага в Егейско море. Инициативата включва инвестиция от 100 милиона евро, но правителството все още не е публикувало политическата рамка.

Преходът към възобновяема енергия в малките острови, които не са свързани с мрежата на континенталната част на Гърция, е ключов приоритет на властите. Но това не е само по екологични причини. Трябва да се има предвид, че производството на електроенергия чрез дизелови генератори струва на Гърция милиони евро всяка година.