Първите публикации, напомнящи днешните вестници, се появяват още през Древността. Така в Рим от 59 г. пр.Хр. ежедневно се обявяват т.нар. Acta diurna, съдържащи сведения за законодателни промени, съдебни процеси и други политически и военни въпроси.

През 2 - 3 век в Китай сред дворцовите служители се разпространява издаван от правителството информационен бюлетин, като тази практика продължава и през първата половина на 8 век. През 1582 година за пръв път се споменава и за частно издаван бюлетин в столицата Пекин.

Вестниците бързо се превръщат в средство за комуникация на хората със света, от тях те научават за събитията, които се случват по целия свят. Въпреки факта, че днес те са заменени от мобилни приложения и онлайн издания, печатните издания все още не са изчезнали.

Най-старите вестници в света, някои от които още излизат

Най-старите вестници в света, някои от които още излизат

Днес печатните издания са измесени от онлайн медиите, но все още се търсят от хората

Първият всекидневник

На 11 март 1702 година започва да излиза първият в света всекидневник. Той се казва The Daily Courant, а негов издател и редактор е Елизабет Молет, припомня USTC. Вестникът се е състоял само от една страница с две колонки и реклами на гърба. В печатното издание са били представяни най-важните новините от Великобритания и света.

Снимка 633402

Източник: iStock

Според Молет, която пишела под мъжки псевдоним, всеки вестник трябва да представя фактите и да дава възможност на читателите сами да си съставят мнение по тях:

"Всеки автор трябва да се въздържа от коментари или предположения, а да представя единствено фактите, приемайки, че хората могат сами да мислят", казва тя.

Редакцията

Редакцията на първия ежедневен вестник в света се е намирала до популярния пъб Kings Arms Tavern на Fleet Street. Тази улица впоследствие става световен център на вестникарите.

Първият вестник в България

Първият български вестник е "Български орел", издаван от Иван Богоров от 1846 година в германския град Лайпциг. Останалите издания от периода на Възраждането също се публикуват извън България, най-вече в Цариград и Румъния, където има значителни български общности.

Сред тях са "Цариградски вестник", "Гайда", "Българска дневница", "Дума на българските емигранти", "Будилник", "Знаме", първият български всекидневник "Секидневний новинар". Едни от първите български журналисти са Любен Каравелов, Петко Славейков, Христо Ботев и Георги Раковски.

Най-старият вестник на Чикаго бе продаден за 1 долар

Най-старият вестник на Чикаго бе продаден за 1 долар

"Чикаго сън-таймс" излиза от 1844 година