Да си го признаем: никой не обича да мисли за това. Мнозина започват да се готвят твърде късно, а не са малко и тези, които така и не си правят план. Единственото сигурно нещо в живота е неговият край, а след това остава не само (надяваме се) хубавият спомен, но и всичко, което е било наше и сега трябва да отиде при наследниците ни.

Във времената, когато това е включвало обитавана от няколко поколения къща и семейни скъпоценности, това е ставало относително лесно. Днес обаче с огромна значимост са и банкови сметки, портфейли от акции, криптовалути и даже профили в онлайн платформи. Лошото е, че в много случаи законите и процедурите са останали на равнището на бащината къща и бабиното злато.

Това са най-богатите млади наследници

Това са най-богатите млади наследници

Те включват от децата на технологичните лидери до тези, ръководещи модните гиганти

Семейство българи опитват да решат този проблем с платформата DGLegacy. Тя дава възможност на всеки потребител да разпредели своето дигитално "наследство" и да бъде сигурен, че информацията ще стигне до определените от него лица когато моментът настъпи.

Приложението има потребители по целия свят и достигна до Топ 20 в конкурса TechCrunch Startup Battlefield в Сан Франциско - в конкуренцията на десетки хиляди други участници. Това е надпревара, от която са излезли гиганти на технологичния свят като Dropbox и Cloudflare.

Идеята

Зад DGLegacy стоят Ана и Петър Миневи. И двамата имат дългогодишен опит в сферата на технологиите - изграждане, утвърждаване и мащабиране на дигитални бизнеси. Идеята им идва преди повече от 10 години, когато се ражда второто им дете.

"Голяма част от българите, които в момента са натрупали някакво "състояние", всъщност са първото поколение, което има възможност да го направи. Поради тази причина ние, както и много други българи, нямахме "гръб" зад себе си и знаехме, че ако нещо се случи с нас, финансово би било много трудно за нашите родители да отглеждат децата ни", разказват пред Money.bg те.

Защо да не оставяте твърде много пари на децата си?

Защо да не оставяте твърде много пари на децата си?

Замислете какво искате да оставите на наследниците си и каква е цената на това

В същото време осъзнават и че в съвременния дигитален свят активите ни все по-често са микс от физически и виртуални, а освен това те и финансовата ни история са разпокъсани из множество платформи, които често не предлагат видимост и достъп за близките.

Само в САЩ непотърсените пари в банкови сметки, инвестиционни портфейли, застрахователни полици и т.н. се оценяват на десетки милиарди долара. Това състояние принадлежи на наследниците на починали хора, но в много случаи те просто не знаят се него.

От трудно до невъзможно е да стигнете и до съдържанието на профилите на близките си хора, ако те не са ви оставили приживе потребителските имена и паролите.

"В днешно време хората непрекъснато се страхуват, дали някой няма да открадне техните "пари" и/или достъпа до тях, но малцина осъзнават, че връщане назад във времето все още няма и е по-вероятно близките им никога да не научат за тези "пари" или да не могат да ги достъпят, в резултат на което натрупаното с много труд може да бъде загубено за следващите поколения", категорични са основателите на DGLegacy.

Как работи?

DGLegacy има ограничен безплатен план, както и две платени версии с разширени възможности. Принципът на всички обаче е сходен.

  • На първо място - каталогизирате своите активи: акаунти, профили в социалните мрежи, файлове, интелектуална собственост, банкови сметки, инвестиционни портфейли, застрахователни полици, имоти, автомобили и други ценности.
  • Посочвате наследниците на съответните активи.
  • Чрез следене на използването на приложението, публичната активност в социалните мрежи, регулярни имейли и телефонни обаждания, платформата следи за настъпването на фатално събитие.
  • Когато такова бъде засечено, посочените за наследници биват уведомени.

От компанията са категорични, че данните се пазят "със сигурност на банково ниво", като освен това се следи и за кибератаки, засягащи платформите, посочени в дигиталното "завещание".

Снимка 690570

Източник: DGLegacy

Важно е да се подчертае, че DGLegacy надгражда установените правни механизми, като се грижи за някои от основните им слаби места - трудното издирване на наследници, липсата на гъвкавост и проблемите с обхващането на много от съвременните активи.

"Традиционно изоставащи сфери като наследственото право спешно се нуждаят от трансформация, а една от насоките в САЩ и Европа е да направят услуги като DGLegacy напълно правно обвързващи", подчертават Ана и Петър Миневи.

Акаунтите на починалите влизат в завещанията

Акаунтите на починалите влизат в завещанията

Някои дигитални активи като колекциите от музика и филми могат да останат замразени в „облака"

На голямата сцена

DGLegacy вече има "десетки хиляди активни потребители", като интересът е "от страни с различни култури и правни системи", посочват създателите на платформата.

В края на миналия месец тя получи поредно голямо признание, след като стигна до финалната фаза на TechCrunch Startup Battlefield. Конкурсът за стартъпи на едноименната американска технологична медия е начална точка по пътя на много успешни компании, а след четири етапа на подбор, DGLegacy влезе в Топ 20 в конкуренцията на 22 000 други участници.

Снимка 690569

Източник: DGLegacy

"Като вземем предвид, че голяма част от компаниите в Топ 20 са от Силициевата долина, постижението е още по-значимо за българската стартъп екосистема и за нас като българи, защото показва потенциала ни да създаваме иновации на световно ниво", категорични са Миневи.

За тях участието на финала е донесъл не само видимост, но и интерес от нови инвеститори и партньори от Силициевата долина. Това не е изненада - всъщност най-доброто вложение е това, което си направил с мисъл за бъдещето, особено ако е с хоризонт отвъд твоето време. Колкото и самата мисъл да ни смущава.