18 държави, сред които САЩ, Япония и Германия, ще работят съвместно за развиването на международни пазари на въглеродни емисии. Това е един от ангажиментите, около които се обединиха нациите в споразумението, сключено в Париж в събота, предаде правителството на Нова Зеландия, цитирано от Blооmbеrg.
Страните ще разработват стандарти и насоки, за да гарантират, че търговията на въглеродни кредити запазва целостта на околната среда, се посочва в изявление, изпратено от Джонатан Франклин – говорител на новозеландския министър на търговията Тим Гросър.
Споразумението, заради което във френската столица се събраха делегати от над 190 държави в света, позволява сътрудничество между страните, за да отговорят на очакванията за ограничаване на вредните емисии. Сделката създава и нов пазар, който да насърчава устойчивото развитие и ускоряването на процеса на намаляване на въглеродните емисии от държавните предприятия и частните фирми.
Държавите, които са се включили, са Австралия, Канада, Чили, Колумбия, Германия, Исландия, Индонезия, Италия, Япония, Мексико, Холандия, Нова Зеландия, Панама, Папуа Нова Гвинея, Южна Корея, Сенегал, Украйна и САЩ.
Освен това Китай планира да създаде най-големия пазар на въглерод в света до 2017 г. – около двойно по-голям от 10-годишната европейска програма, която понастоящем е и най-мащабната.