В началото на седмицата се проведоха избори в американския щат Айова за президентска номинация в Републиканската и Демократическата партии. На тях изненадващо кандидадът на републиканците Тед Круз победи своя съпартиец и основен опонент Доналд Тръмп.
При демократите не беше по-различно – смятаната за фаворит Хилъри Клинтън спечели с фото финиш срещу партийния си опонент Бърни Сандерс.
За тези обаче, които следят американските избори, разминаванията между социологическите данни и реалните резултати в този щат не са никак изненадващи. Защото Айова винаги е била особен случай.
Ако проследим изборите от 1980 година насам, ще видим едно – резултатите в този щат често се разминават с крайните резултати за излъчена президентска кандидатура, а оттам и от крайната президентската надпревара.
През 1980 година кандидатът на демократите Джими Картър побеждава категорично на вътрешнопартийното гласуване с 59% подкрепа. На отсрещния републикански фронт печели с малка преднина Джордж Буш-старши с 45% срещу Роналд Рейгън с 43%.
На същинските избори президент на САЩ става именно Рейгън, побеждавайки борещия се за втори мандат Джими Картър.
През 1988 година Айова отново показва своя специфичен електорален характер. На вътрешните избори те избират за кандидат от името на Демократическата партия Дик Гефард с 31%, а втори става Пол Саймън с 27%. Едва трети е Майкъл Дукакис с 22%.
В крайна сметка обаче на национално ниво демократите избират точно Дукакис да бъде техния кандидат-президент. На изборите той губи от Джордж Буш-старши, който също по време на предварителното гласуване в Айова е едва трети – с 19% от гласовете на републиканците в щата.
Случаите на драстично разминаване между гласуването в щата и реалния изход от изборите на национално ниво продължава и през 2008 година. Тогава печели първия си мандат Барак Обама, който е и абсолютният фаворит на демократите в Айова.
При републиканците обаче нещата са други – избраният от тях с 34% Майк Хъкаби въобще не стига до реална кандидатура. Вместо него на национално ниво кандидадът на републиканците е Джон Маккейн, който в Айова събира едва 13% и става четвърти.