Британските фермери се опасяват, че ако страната напусне Европейския съюз, секторът може да се окаже под заплаха заради загубата на свободния пазар и субсидиите, съобщи електронното издание Rural News.
В открито писмо до вестник „Таймс” 42 водещи личности от сектора призовават британските власти членството в ЕС да бъде съхранено.
Те стоят в основата и на кампанията „Фермерите са „За” членство в ЕС” и смятат, че напускането на общността „ е нещо, което не можем да си позволим”.
„Общият европейски пазар поема 73% от износа на храни и селскостопанска продукция от Великобритания и ни осигурява достъп до пазар, който е най-малкото 2 пъти по-голям от този на САЩ”, се посочва в писмото, под което са се подписали лидери на водещи браншови организации, представители на бизнеса.
Пазарът на ЕС предоставя на британските производители на селскостопански продукти достъп до над 500 млн. потребители, а освен това осигурява възможност за дейност в над 50 държави, които не членуват в ЕС, но имат споразумения за свободна търговия с общността.
„Напускайки ЕС, вероятно ще запазим част от този пазар, но ще бъдем принудени да спазваме правилата, действащи в ЕС, без право на глас в определянето им, и ще плащаме в бюджета на ЕС, без да получаваме нищо обратно”, се изтъква в текста на обръщението.
В писмото се отбелязва също, че членството в ЕС предоставя достъп до техники на субсидиране, които помагат на производителите да преодолеят последиците от кризата и ценовите колебания на пазара.
Но според техни опоненти, сред които и настоящият заместник-министър за селското стопанство в министерството на околната среда, храните и развитието на селските райони Джордж Юстъс, Великобритания и нейното селско стопанство няма от какво да се притесняват при напускане на ЕС. „Ще се справяме много по-добре като страна, ако премахнем върховенството на законите на ЕС и всъщност придадем форма на нови, свежи идеи и съзидателни политики, които наистина ще освободят нашето селско стопанство”, твърди Юстъс.
Говорителят на британската Партия на независимостта и депутат в парламента Стюърт Агню пък е убеден, че британските фермери ще се справят по-добре извън ЕС, тъй като ще бъдат обект на по-малко бюрокрация. Агню предложи и по-различна система на субсидиране от 80 паунда на акър до 1 500 акра. „Сумата няма да се обсъжда, няма да има екологични отбивки, от нея няма да се заделят средства за кризисен резерв и никой няма да Ви се меси какво да сеете”, обърна се той към фермерите.
Според британския министър на околната среда, храните и развитието на селските райони Елизабет Тръс напускането на ЕС би представлявало „скок в тъмното”, който би изложил на риск износа на британски храни и селскостопански продукти на стойност 11 млрд. паунда. Според заместника й Юстъс обаче то би осигурило „дивидент” от 18 млрд. паунда, който ще позволи на страната да продължи да подкрепя селското стопанство.
Източник: SINOR.bg.