Най-голямата икономика в Източна Европа си е поставила амбициозна цел за своя енергиен пазар - тя иска да създаде гигант в сектора, който да влезе във "висшата лига" на останалите европейски гиганти в сектора. В центъра на този план е придобиването на държавната Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) от PKN Orlen.

Сделката, която чака окончателното одобрение от страна на Европейската комисия (ЕК), е едно от няколко скорошни придобивания, включващи още оператора на рафинерии и търговец с горива Lotos Group, както и енергийното дружество Energa.

Идеята за създаването на подобен гигант в енергийната индустрия не е нова. За първи път тя идва на дневен ред още преди присъединяването на Полша към Европейския съюз (ЕС), разказват от платформата Emerging Europe.

Сега обаче тя върви към реалното си осъществяване, което, по думите на главния изпълнителен директор на Orlen Даниел Обайтек трябва да отнеме около 18 месеца. Поне толкова време той заяви, че очаква да отнеме завършването на транзакцията.

По думите на Мачей Якубик, който е част от организацията, защитаваща интересите на Централна Европа в областта на енергетиката Central Europe Energy Partners, за Полша създаването на подобна голяма компания в индустрията има и друго значение.

В подкрепа на това твърдение той посочва, че дълго време Полша е зависима от руския газ, а Варшава вече многократно заяви, че ще спре вноса му след 2022 година. Тогава изтича действащото в момента споразумение с "Газпром". Вместо това страната планира да внася повече природен газ от Норвегия и втечнен такъв от САЩ.

ЕК разреши на PKN Orlen да придобие Lotos Group

Сделка е напът да създаде световен енергиен гигант от Източна Европа

Новата група ще управлява повече от 3000 бензиностанции

"Обединението между двете тези компании няма да промени посоката на полската политика докато двете компании споделят една и съща цел", посочва Якубик. Заедно с това по думите на експерта сделката ще позволи на новата група да участва в по-мащабни проекти в сектора.

"По-големите компании имат повече възможности да изпълняват големи проекти, изискващи повече капитал, като изграждането на офшорни вятърни паркове и големи електроцентрали, работещи на газ", обяснява той и добавя, че това ще помогне на Полша и по пътя към въглеродно неутрално бъдеще.

Мачей Якубик е на мнение, че енергийният сектор в развиващата се част на Европа ще става все по-интегриран и конкурентен. С плановете за "Балтийския газопровод" и Балканския газов хъб енергийните компании от региона ще бъдат изправени пред повече предизвикателства, но и пред нови възможности.

"Не трябва да забравяме, че газовият пазар в Централна и Източна Европа расте и ще привлича в региона нови компании", смята той.