Германия и Италия подкрепиха твърдо европейската автомобилна индустрия в опита да остави на пазара конвенционалните автомобили за по-дълго време. Двете страни призовават ЕС да облекчи стандартите за емисиите на въглероден диоксид за превозни средства, съобщава Euronews. Брюксел има за цел да прекрати продажбата на нови бензинови и дизелови модели до 2035 година.

Рим и Берлин търсят подкрепа от други членки на Евросъюза за общ призив за смекчаване на целите на ЕС относно автомобилните емисии и преразглеждане на забраната. Двете страни, които са сред най-големите производители на автомобили в света настояват за клауза за преразглеждане в законодателството.

В Норвегия електрическите автомобили вече са 94 на сто от всички закупени нови коли

Страната, в която електромобилите вече са 94 на сто от всички закупени нови коли

Това е нов световен рекорд

Според представителите на автомобилния бизнес в Европа, автомобилна индустрия буквално се е "сринала" на Стария континент и ако двг бъдат премахнати толкова скоро, "десетки хиляди" работни места в сектора ще бъдат закрити.

"ЕС е изправен пред два избора: или да спази целта и да създаде условия, които да позволят на автомобилната индустрия да я постигне" или ако не успеем да направим всичко това, просто ще трябва да отложим целите", коментира италианският министър на индустрията Адолфо Урсо.

Снимка 470462

Източник: iStock

Припомняме, че през август представители на автомобилните гиганти BMW, Ford, Renault, Volkswagen и Volvo предупредиха, че регистрациите на нови автомобили са паднали под 644 000 броя през месеца, което представлява 18% спад спрямо същия месец на 2023 година.

На този фон от Европейската асоциация на производителите на автомобили (ACEA) реагираха на спада в продажбите на електромобили с призив за отлагане на прилагането на по-строги ограничения при емисиите.

Първата страна, която иска да забрани автомобилите с двигатели с вътрешно горене е Етиопия

Първата страна, която иска да забрани автомобилите с двигатели с вътрешно горене е в Африка

Но дали има готова инфраструктура за това?