Мрежовото оборудване, произведено от китайските Huawei и ZTE, ще бъде премахнато от 5G инфраструктурата в Германия през следващите 5 години, съобщава CNN.

Телекомите са се споразумели с правителството в Берлин до 2026 г. да спрат да използват техника от двете компании в опорната (core) мрежа - компонентът, който контролира 5G услугите. До 2029 г. трябва да излезе от употреба и оборудването на Huawei и ZTE в рамките на т.нар мрежа за достъп, която включва базовите станции и оптичните трасета, с които са свързани.

От нокдаун до претендент за върха: Завърна ли се Huawei?

От нокдаун до претендент за върха: Завърна ли се Huawei?

Китайският гигант отново е фактор при смартфоните, но вече гледа и към AI технологиите

"По този начин защитаваме централната нервна система на Германия като място за бизнес - и защитаваме комуникацията на гражданите, компаниите и държавата. Трябва да намалил рисковете и едностранните зависимости", заяви германският вътрешен министър Нанси Фезер.

В официалното съобщение на правителството се подчертават "опасностите от шпионаж и саботаж": "За да бъдат избегнати критични слабости и зависимости, трябва да се разчита на надеждни производители".

Това е пореден удар по китайските производители на мрежово оборудване. Те се превърнаха във водещи играчи на пазара, като според някои експерти характеристиките на техните системи са по-добри от тези на западните им конкуренти. В същото време обаче компаниите са обвинявани във връзки с китайските власти, заради които сигурността на оборудването за износ може да е компрометирана.

САЩ, Великобритания, Австралия, Япония, а неотдавна - и съседна Румъния, на практика забраниха използването на системи на Huawei поради опасения от шпионаж. От 2019 г. компанията е под тежки американски санкции и няма достъп до редица западни технологии.

Huawei съди Румъния заради 5G

Huawei съди Румъния заради 5G

Северната ни съседка отказа да сертифицира мрежовото оборудване на компанията

В България изпълнителният директор на Yettel Джейсън Кинг коментира по-рано тази година пред Money.bg, че телекомът използва оборудване на Huawei, но предстоят промени: "Оборудването има определен цикъл до края на своя живот, който изтича към края на това десетилетие. Непрекъснато разглеждаме другите възможности и следваме активно стратегия за работа с множество доставчици - като това е комуникирано по подходящ начин с нашия регулатор. (...) Прилагаме подход, който включва производители от различни държави - САЩ, Германия, други европейски страни. С тяхно оборудване сглобяваме "мозайката" на нашата мрежа".

Джейсън Кинг, Yettel: Интернет и телевизионните ни услуги надминаха очакванията ни

Джейсън Кинг, Yettel: Интернет и телевизионните ни услуги надминаха очакванията ни

Телекомът ще заложи на привличането на служители от различни поколения в търговската си мрежа

Китайската компания обяви в официална позиция след решението на Берлин, че "няма доказателства" за това, че използваните от нея технологии крият риск за киберсигурността: "Ще продължим да си сътрудничим с клиенти и партньори по конструктивен и открит начин, да насърчаваме подобряването и напредъка на киберсигурността, както и изграждането на мобилни мрежи и цифровизацията в Германия".

ZTE на този етап не коментират.

Тонът на китайското посолство в Берлин не беше толкова сдържан - според дипломатическата мисия станалото "сериозно вреди на доверието между двете страни и ще повлияе на бъдещата съвместна работа между Китай и Европа в съответните сфери".

От Министерството на външните работи в Пекин също заявиха, че "превръщането на търговията и технологичните въпроси в политики само ще наруши нормалния обмен на технологии".

Китай е най-големият търговски партньор на Германия.