Темата за увеличено присъствие на НАТО в Черно море означава повече учения. Това заяви по време на пресконференция служебният военен министър Стефан Янев. По думите му, такъв тип учения се правят от години и те са регулярни.
Янев увери, че се спазват установените международни режими. Министърът на отбраната посочи и че не се е случвало в учение да участват нечерноморски държави и техните кораби да са прекарали в Черно море повече от 21 дни.
Янев подчерта, че графикът за учения е богат и това е добре за армията ни.
"Да се внимава с публичното говорене по темите, свързани с националната сигурност и отбрана, и с НАТО, от гледна точка на това, че понякога сме на ръба на класифицираната информация", предупреди Янев.
По темата за съвместната охрана на българското въздушно пространство служебният военен министър заяви, че е погрешна концепцията. Тя е била финализирана февруари миналата година. По думите му оперативните действия в концепцията за air policing (въздушен контрол - б.р.) са нормални, но във финансовата част е заложена грешна философия.
Янев посочи, че балтийските държави нямат собствени ВВС и тази задача още от приемането им в НАТО е решено, че ще се осъществява от други ВВС на страните членки. Страните-домакин, получавайки такъв тип подкрепа от другите страни-членки, се задължават да поемат финансовия ресурс за изпълнението на тази задача. Това включва разходите за горива, поддръжка на самолетите, настаняване на чуждите контингенти и предоставяне на базисни услуги на летищата. Тази философия е заложена в българската концепция.
Миналата година концепцията ни е изпратена на Полша. Когато представителите на полските ВВС пристигат у нас на предварителни разговори по изпълнението на тази концепция, те поставили въпроса кой ще доставя горивото, къде са им хотелите, сим картите, автобусите и цялото осигуряване.
"Те са прави, защото ние сме го лансирали по този начин", посочи Янев. Съответно, нашите командири са изненадани и ние разбираме, че нямаме тези пари, допълни служебният министър. Това щяло да задължи България да плаща между 8 и 12 млн. лв. От този момент започват идеите как да се реши този въпрос.
"Като първа стъпка сме информирали контраадмирал Михайлов, който е инструктиран при контактите си с колегите си да подчертава, че сме съгласни и поддържаме концепцията в оперативната й част, но не сме в състояние да изпълним финансовата й част", коментира Янев. Търсят се варианти за промяна на концепцията.
Припомняме, преди два дни от Министерството на отбраната излязоха със становище, че увеличеното военното присъствие на НАТО в акваторията на Черно море е в изпълнение на договорености от Срещата на върха на НАТО във Варшава през юли 2016 г.
Обяснението от военното ведомство бе след като и бившият премиер Бойко Борисов каза, че бил притеснен от увеличеното присъствие на кораби на Алианса в акваторията на Черно море.
Справка за проведените и предстоящи учения в Черно море
През 2015 г са проведени 7 учения, с участието на 47 кораба от 12 държави.
През 2016 г. са проведени 8 учения с 48 кораба от 9 държави.
През 2017 г. досега са проведени 3 учения с 3 кораба от 3 държави и са планирани още 7 учения с участието на около 40 кораба.