Започна свиканото от държавния глава Румен Радев заседание на Консултативния съвет за национална сигурност /КСНС/, съобщиха от администрацията на президента. Днешното заседание е посветено на противодействието на корупцията по високите етажи на властта и необходимостта от мерки в тази насока.
Това е второто заседание на консултативния съвет, свикано от президента Румен Радев за предприемане на реални мерки за борба с корупцията, след становището на КСНС от 17 октомври 2017 г.
Заседанието започна без в него да участва председателят на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев.
От администрацията обясняват защо президентът наложи вето върху Закона за антикорупция. На предишното заседание участниците се обединиха около мнението, че е необходим комплексен подход, който наред с превенцията, да се фокусира и върху разкриването, разследването и реализирането на наказателна отговорност срещу корупцията.
Превенцията и пресичането на корупционни практики трябва да са в нормативната база, както и своевременно разкриване и разследване на корупционни престъпления. Тези постановки не бяха заложени в цялост в приетия антикорупционен закон, пишат от пресцентъра на държавния глава.
При публичния отчет по случай две години от встъпването му в длъжност от януари 2019 г., президентът подчерта: "...Историята е показала, че закърняването на представителната демокрация води до концентрация на политическата власт в тесен елит, който трансформира тази власт в икономически облаги и ги влага в още повече власт. Така този елит бетонира властта си и порочният кръг се затваря", каза тогава Радев наблягайки, че това увеличава бедността.
При откриването на днешното заседание на КСНС президентът заяви: "Крайно време е да се разграничат корумпирани от ограбвани; сенчест и олигархичен бизнес от почтено предприемачество". Той акцентира за разширяване на механизмите за контрол над властта.
"За да върви обществото ни напред, трябва да се възстанови доверието на гражданите в държавността, а това минава неизбежно през възмездието - безкомпромисно наказателно преследване на корумпираните и грабителите. Апелирам КПКОНПИ, прокуратурата, МВР и службите да навлязат и в старателно отбягвания периметър на властта, в потенциални зависимости между политици, собственици на фирми, които печелят крупни обществени поръчки, и потенциални подставени лица. Ако това не стане, разпадът ще продължи, а търсенето на справедливост може да излезе извън рамките и механизмите на закона.
Управляващият елит трябва да реши въпроса за ускореното икономическо и социално развитие на страната. Който иска да управлява, трябва да предложи високообразовани, компетентни и почтени хора, мотивирани да работят в полза на обществото.
Ако партиите искат да се видят на бъдещия политически хоризонт, трябва да се чистят от корумпирани и некомпетентни кадри с управленски амбиции, категоричен бе Радев.
Ако нашето общество осъзнае своята сила и отговорност, то може да се справи с истинския проблем на България - безнаказаните престъпност и корупция. Ако се справим с този проблем, ще се гарантира прозрачна и справедлива обществена и бизнес среда, в която и другите проблеми ще намерят своето решение", заяви Радев в началото на заседанието на КСНС.