Новото правителство на Италия ще ограничи временните трудови договори и ще накаже предприятията, които преместват производството си в чужбина. Това предвижда ново икономическо законодателство, което има за цел повишаване на сигурността на работното място.

Промените са по идея на министърът на труда и лидер на антисистемното движение "5 звезди" Луиджи Ди Майо и бяха част от предизборната му кампания, предава Reuters. 

За да се възпрат такива договори, пакетът увеличава разходите за фирмите, които ги използват, и намалява пътите в, които могат да бъдат подновявани до максимум 2 години от настоящите 3.

Постановлението, което трябва да бъде одобрено от парламента в рамките на 60 дни, има за цел да изпълни едно от предизборните обещания на Ди Майо да спре злоупотребата с временни договори, след като бившият премиер Матео Ренци прокара закон за по-лесното им използване.

"Който не е използвал тези договори и не се е възползвал от хората, няма какво да се страхува", заяви пред RAI социалният министър.

Строги правила

Повечето италиански работодателски организации, чиито членове често използват временните договори, критикуват плановете.

"Мисля, че е грешка, не увеличавате работата, като правите правилата по-строги", заяви Винченцо Бокия, ръководител на индустриалното лоби Confindustria.

Италия нееднократно променя правилата за назначаване и освобождаване на работа през последните години, но не успя да преодолее "двойния" пазар на труда. Възрастните работници, наети по силата на предишни строги правила, се ползват със силна защита на работното място, докато младите хора обикновено намират само временна работа с малко права и ползи.

През последните 12 месеца са създадени около 434 000 временни работни места, показват последните данни, но постоянните договори стагнатират, като се увеличават само с 5000.

Опитвайки се да запазят компаниите и работните места в Италия, мерките предвиждат фирмите, които са получили държавна финансова помощ или данъчни облекчения, а след това местят производството си в чужбина, да върнат получените средства, като могат да бъдат и глобени.

Тези, които се преместват извън Италия в рамките на 5 години от получаването на държавни средства, трябва да изплатят между 2 и 4 пъти получената сума.

Забрана на рекламата на хазарт

Пакетът от мерки, който Ди Майо нарече "указ на достойнството", включва и забрана за рекламиране на всякакви форми на хазарт. Според движението промотирането на хазарта вреди на финансите на семействата и е насочено към най-слабите членове на обществото.

"Това беше извънредно социално положение, което трябваше да бъде преодоляно незабавно", каза Ди Майо пред държавната телевизия RAI.

Рекламните договор, които вече са подписани, остават в сила, но не могат да бъдат подновявани.