"България не трябва да казва "да" за започване на преговори на Македония за ЕС на този етап. ЕС не може да бъде легитимация за неправди, а България да бъде използвана по този груб начин като трамплин от страна на управляващите в Скопие", коментират вицепремиерът по обществения ред и сигурността, министър на отбраната и лидер на ВМРО - БНД Красимир Каракачанов.
Реакцията му е в отговор на интервю, дадено от македонския президент Стево Пендаровски за тамошна медия, "в което той си позволява да злоупотребява с историческата истина относно произхода на Гоце Делчев и да дава нееднозначни сигнали към Комисията по исторически и образователни въпроси, че трябва услужливо да тупа топката, а не да води разговори по същество. Така разкрива замисъла на Скопие всъщност да саботира процеса", смята Каракачанов.
"Аз пък казвам, че на 17 октомври България също не трябва да бърза да дава зелена светлина за започване на преговори с Македония да еврочленство, докато не бъдат изчистени всички фалшификации от историята на българския народ в Македония", допълва Каракачанов.
Според него, действията на македонския президент противоречат на духа на добросъседство, както и на категоричната позиция от наша страна, че напредъкът в разговорите относно общата история и нейното представяне в образователната система на съседна Македония трябва да бъде ускорен.
На 17 октомври предстои Европейски съвет, на който се очаква лидерите на страните от ЕС да вземат решение за начало на преговори за членство на Македония и Албания в ЕС.
България трябва да реши дали да подкрепи Македония, за да бъде дадена дата за начало на преговори за членство в Съюза. Това решение зависи както от всички държави членки, така и от всяка от тях поотделно. Решението ще се вземе само с абсолютно мнозинство.
Дори и само една държава да бъде против, решение не може да бъде взето. Дни преди това - на 14 и 15 октомври, предстои и поредно заседание на съвместната Комисия между България и Македония по историческите въпроси, която е създадена съгласно подписания Договор за добросъседство между двете държави.
Ето и пълния текст на позицията на Красимир Каракачанов без редакторска намеса:
Македонският президент Стево Пендаровски си позволи да отбележи, че не е нужно междудържавната Комисия по исторически и образователни въпроси да има срок за своята работа. Аз пък казвам, че на 17 октомври България също не трябва да бърза да дава зелена светлина за започване на преговори с Македония за еврочленство, докато не бъдат изчистени всички фалшификации от историята.
Изказването на Пендаровски идва на фона на очевидната липса на напредък в работата на Комисията по историческите въпроси. Казаното от него напълно противоречи на духа на изказването на премиера Бойко Борисов, че е добре пробив в работата на комисията да има до края на септември.
В този контекст попаднаха и странните изказвания на Пендаровски, че Гоце Делчев се е определял като българин, но както днешните граждани на Северна Македония се определяли като българи - само за да получат български паспорт.
Подобен тон на протакане и неглижиране е неприемлив. Ако комисията няма да има срок, то и пътят на Северна Македония към Европейския съюз няма как да има срок. Недопустимо е някой да мисли, че просто ще се възползва от България, само за да влезе в ЕС.
Както наскоро отбеляза външнят министър Екатерина Захариева, от Македония ние искаме единствено истината. Ако Македония бъде допусната в ЕС без истината за историята и идентичността, това ще отвори утре потенциални искания към страната ни, претенции и нови спекулации, какви то наблюдавахме в продължение на последните 30 г.
А истината е проста - поне до 1944 г. между понятията българин и македонец няма никаква разлика. Личното ми убеждение е, че и днес разликата между двете е единствено политическа, а не етническа, национална или историческа.
ЕС не може да бъде легитимация за неправди. Затова въпросът за преговорите на Македония за членство в ЕС трябва да е част от ясната позиция на българското правителство.
Северна Македония е наш брат. И точно затова можем да бъдем съвсем откровени. Докато Северна Македония очаква подкрепа за начало на преговори, въобще не е в духа на приятелството и добросъседството да се влошават точно отношенията с България. България е приятел на Македония, а не опонент. И винаги сме били търпеливи. Но и нашето търпение има срок!
За нас, като българи, е неприемливо държава да създава своя идентичност на база фалшификации на българската история. Отричането на българските корени, история и култура на населението в Македония не трябва да бъде допускано на никаква цена. Затова е опасно да допускаме в ЕС държава, която продължава с догмите, измислени в Съветския съюз. Крайно време е Скопие да разбере, че кандидатства за Европейския съюз, не за Съветския съюз.
И нека българските политици не се притесняват да кажат "не" за даване на датата на Македония за преговори на този етап. Дебело подчертавам - това не е отношение към хората в братска Македония, а към политиците, боравещи с коминтерновски прийоми и смятащи, че могат да влезнат през задния двор в ЕС за сметка на България.
Гражданите на Македония са жертва на асимилаторска политика, провеждана години наред чрез натиск, фалшификации и промиване на мозъци. Македонските политици трябва се научат да уважават историята и народа си.
Ако на 17 октомври България даде зелена светлина, това ще е амнистия на престъпленията към българския народ в Македония - хората, хилядите убити и десетките хиляди, лежали в затвори и лагери, заради това, че имат българско национално съзнание.
Припомняме, в последно време преговорите за общата история на България и Македония започнаха да буксуват. Седмата подред среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, която се състоя на 13 септември, беше определена като "най-безплодната", тъй като на нея отново не бе постигнато единодушие относно въпроса с Гоце Делчев. Напредък все пак беше отбелязан по теми като ролята на личностите на цар Самуил, свети Климент и свети Наум в общата ни история.
Още преди месеци вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов първи оповести, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи. Той посочи, че българската част на комисията е отказала да приеме двете страни заедно да честват празника на легендарния деец и идеолог на ВМРО на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров. Според него Македония само използва България за членство в ЕС и НАТО. Той призова страната ни да постави ултиматум на Македония - ако те не се примирят с въпросите от общата ни история, България да не подкрепя Македония за ЕС.
Впоследствие темата коментира и министърът на външните работи Екатерина Захариева, която заяви, че България няма да прави компромис с историята и истината. "От Северна Македония не искаме нищо повече от истината", каза тя.
Захариева се срещна и със своя колега от македонска страна Никола Петков, пред когото отново заяви, че страната ни ще се застъпи за истината и ако не се стигне до консенсус, София може да се оттегли от работата на смесената комисия.
До втвърдяването на тона от македонска страна се стигна и поради факта, че Европейският съюз отложи решението за започване на преговори за еврочленство със страната през юни, въпреки че заявки за това имаше още тази година.
Припомняме и че на 1 август 2017 г. страната ни подписа със Северна Македония Договор за добросъседство. Две години по-късно на среща на двамата държавни глави в Познан Борисов и Заев бяха единодушни, че подписването на Договора е довело до положителен тласък в партньорството между двете страни и е допринесло за разрешаване на конфликта с името на западната ни съседка и сключването на Преспанския договор.
В България въпросния договор, сключен с Гърция, беше приет добре. От външното ни министерство обявиха, че България приветства споразумението за името Северна Македония. ВМРО също се обявиха в подкрепа и изтъкнаха, че се надяват решението да е трайно и да отвори пътя на Република Македония към ЕС и НАТО. От БСП пък поискаха гаранции, че югозападната ни съседка няма да има териториални или исторически претенции към нас с новото име Северна Македония.
58eng
на 29.09.2019 в 19:37:09 #13#13, Само леко насочване- към август 1944 БГ има Добруджа,Македония и Беломорието,почти в рамките на Нац идеал. Ролята на др.Сталин за орязването на тези земи за задоволяване претенциите на гърци ,сърби и румъни оставям на твоето желание за наука! Приеми го като добродушие от моя страна. Следващият път ,ако надуша нахалство и неуважение ,ще те игнорирам!
58eng
на 29.09.2019 в 19:17:26 #12#10 За твоята държава РФ не ми пука,Наско-произведение на фермата за тролове Ленинград!
58eng
на 29.09.2019 в 19:16:04 #11#11, Какво искаш да кажеш? Имали сме по-голяма армия? Защо ни е сега-всички съседи са ни съюзници,а армията е скъпо удоволствие... Границата вече не е под ключ,хората не искат да работят на бившити партикоси. Кой и защо да постъпва в армията и да се занимава с глупости,вместо да си живее единствения живот? Не усещаш ли,че срабненията ти са дебилни? А знаеш ли какво е била армията при цар Симеон?
58eng
на 29.09.2019 в 19:11:36 #10#13, Шумът е твой проблем,само толкова,както и липсата на възпитание. Има инфо в интернет,чети! Не съм длъжен да те ограмотявам!
chafeto
на 29.09.2019 в 15:39:11 #9chafeto Аз пък казвам, че на 17 октомври България също не трябва да бърза да дава зелена светлина за започване на преговори с Македония да еврочленство, докато не бъдат изчистени всички фалшификации от историята на българския народ в Македония *************************************** Естестено, че не трябва да бързаме, сетили се нашите. Толкова ли е трудно да постъпим като Гърция. Македония е тази, която трябва да прави отстъпки, не сме в позиция да искаме. Гърците просто и ясно заявиха какво искат и ясно дадоха да се разбере, че нещата няма да се случат без да получат каквото искат. И то заради едно име, а на нас безогледно ни крадат историята. То е ясно, че силния на деня ни натиска, защото наи-вече иска поредната територия за военна база. И един вид да се отреже Сърбия от Гърция. ЕС в случая е по-скро пръчката с моркова пред магарето. А нашите сервилни плужеци изпълняват каквото им се каже. Отделно, че вънншния ни министър е некомпетентен. Пак се прецакахме сами, това е положението.
chafeto
на 29.09.2019 в 15:33:58 #858eng Насе,кога се допитахте до народа,когато бяхме във Варшавския договор?От кога в Русия се допитват до народа? А за оправянето...няма да е далече,когато бившите комуняги се свършат и няма РФ. ******************************************* Да, тогава също не са ни питали. Обаче сравни цифрите тогава и сега. 300 бойни самолета. А сега? Танкове горе-долу, колкото на гръцката и турската армия взети заедно. А сега? Армия (без запасняците разбирасе) около 200 000, а сега? 26 000 барабар с вещеваците, кашаварите и писарушките. И тогава, както и по-късно за НАТО никой не е питал нито народа, нито управниците. Ама тегли една черта и просто сравни цифрите. Малка страна, но изпитваха респект. А сега сме просто евтината квартална ку*рва.
58eng
на 29.09.2019 в 04:45:08 #7Насе,кога се допитахте до народа,когато бяхме във Варшавския договор?От кога в Русия се допитват до народа? А за оправянето...няма да е далече,когато бившите комуняги се свършат и няма РФ.
58eng
на 29.09.2019 в 01:11:59 #6Чикибоец,много си далеч от истината ибо не си чел нищо освен учебното помагало по " история"...а то е написанано за прости ,като тебе!
58eng
на 28.09.2019 в 21:38:15 #5Статията е за проблеми между БГ и Македония,нормално е руските тролове ,като "гордия българин Наско" да не се намесват,въпреки,че и зад тази мръсотия да се вижда дългата ръка на Москва...
58eng
на 28.09.2019 в 19:52:42 #4Съгласен с #2. Особено ако се има предвид агентурното минало на сей воевода
Кастело Белведере
на 28.09.2019 в 18:35:15 #3Някой пък ще го пита тоя трапезен революционер, представител на няколко рейса подпийнали гласоподаватели.
Legalen
на 28.09.2019 в 17:57:11 #2Засега само ББ и Захариева вярват че трябва да дадем безусловно зелена улица... Но единствено Каракачанов се обявява открито против нашата официална политика по този казус. Някои си мислят: дайте да ги вкараме пък после ще решаваме ...
kichobg
на 28.09.2019 в 17:45:06 #1Абсолютно е права каракачанката!!! Т.нар. "Северна Македония" може да влезе в ЕС само под имената "Западна България" или "Източна Албания"...